14 червня – Всесвітній день донора крові

Міжнародною Федерацією Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародною організацією донорів крові, Міжнародною спілкою переливання крові, за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я 14 червня проголошено Всесвітнім днем донора крові, який цьогоріч проходить під гаслом: «Кров об’єднує всіх нас». У цей день в 1868 році народився Карл Ландштейнер, австрійський лікар, імунолог, який отримав в 1930 році Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.

Мета щорічної події – можливість відзначити і висловити вдячність тим людям, які добровільно дарують свою кров і цим сприяють збереженню життя та здоров’я хворим і постраждалим, а також залучення більшої кількості людей до регулярного донорства крові і в першу чергу молоді. 

Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями.

Донором може бути будь-яка здорова людина у віці від 18 років, незалежно від статі та професії. Разова доза крові не повинна перевищувати 450 мл. Повне відновлення її складу в організмі донора проходить через 2 місяці. Протягом року донори-чоловіки можуть дати кров 5 разів, донори-жінки – 4 рази. Багаторазовими дослідженнями доведено, що взяття 400-450 мл крові, або 500 мл плазми, а також клітин крові не впливає негативно на організм здорової людини. Перед кожною кровоздачею донори проходять медичне обстеження. Порядок обстеження донорів передбачено інструкцією.

Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри та навіть ожиріння. Адже регулярна здача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення. До того ж кров беруть лише у здорових людей, відтак, донорство — нагода перевірити власний стан здоров’я.

Щоб стати донором, важило вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, відмовитися від надмірного вживання алкоголю та від куріння.

Перед здачею крові:

 • напередодні необхідно повечеряти, але відмовитися від жирної їжі, молочних продуктів;
 • можна вживати солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральну вода, овочі, фрукти (крім бананів);
 • не вживати алкоголь за 48 годин до процедури;
 • пити більше рідини;
 • не вживати ліки, особливо, які містять анальгін, аспірин за 72 години до процедури;
 • добре відпочити, виспатись;
 • легко поснідати у день процедури.

Після процедури:

 • відпочити 10 хвилин;
 • випити солодкий чай, з’їсти щось легке;
 • у цей день краще уникати надмірних фізичних навантажень;
 • алкоголь краще не вживати щонайменше протягом 8 годин;
 • протягом наступних 2діб бажано регулярно та добре харчуватися та вживати багато рідини.

Кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людських життів. Це свято — ще один шанс міжнародної спільноти закликати людей до відповідальності одне перед одним і надання посильної допомоги тим, хто її потребує.