17 квітня Всесвітній день боротьби з гемофілією

За ініціативи ВООЗ та Всесвітньої Федерації Гемофілії щорічно 17 квітня відзначається Всесвітній день боротьби з гемофілією. Метою його проведення є привернення уваги громадськості, політиків, працівників сфери охорони здоров’я до проблем, з якими щодня стикаються хворі на гемофілію, підвищення їх обізнаності про це спадкове захворювання, пов’язане з порушенням процесу згортання крові.

Так, основним фактором, що визначає якість життя хворих на гемофілію, є можливість успішної зупинки кровотечі та профілактики важких уражень опорно-рухового апарату, яка забезпечується повноцінною замісною терапією, що містить дефіцитні фактори зсідання крові VIIа, VIII, ІХ.

У дітей з тяжкими формами замісне лікування по факту кровотечі не спроможне призупинити прогресування гемофілічної артропатії, запобігти ускладненням, загрозливих для життя, смертності, пов’язаної із кровотечею, розвиткові інгібіторних антитіл. Наслідком такого лікування 80-90 % дітей віком до 14 років стають інвалідами, а у 18 річному віці – 100 %.

У всьому світі нараховується біля 400 тис. хворих на гемофілію. В Україні (крім АР Крим та м. Севастополя) на диспансерному обліку, за даними регіонів, перебуває близько 1900 хворих дорослого віку та близько 600 дітей з різними формами гемофілії.

Зважаючи на актуальність проблеми надання медичної допомоги дітям з різними формами гемофілії А і В та хворобою Віллебранда, МОЗ України включило до Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року здійснення заходів із запобігання дитячій інвалідності та підвищення якості медичної допомоги, що надається дітям-інвалідам, зокрема забезпечення факторами згортання крові для лікування, і, в першу чергу, для профілактичного лікування дітей.

Згідно із договором між МОЗ України та Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP), міжнародна організація закуповує лікарські засоби та інші вироби медичного призначення для лікування дітей, хворих на гемофілію типів А або В або хворобу Віллебранда. ПРООН вже підписано контракти з п’ятьма українськими та міжнародними компаніями на поставку лікарських засобів для лікування пацієнтів з гемофілією типів А, В та хворобою Віллебранда, на загальну суму 6,852,344 доларів США. Найближчим часом вони будуть поставлені в Україну та розвезені в регіони.

Для дорослих пацієнтів МОЗ України у 2015 році закупив препаратів на суму близько 120 мільйонів гривень.

У 2016 році планується передача UNDP закупівель лікарських засобів для забезпечення дітей та дорослих, хворих на гемофілію типу А і В або хворобу Віллебранда на суму 287,8 млн гривень.

За матеріалами МОЗ України