24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Саме цього дня 1882-го року лікар Роберт Кох відкрив туберкульозну бацилу, що стало поштовхом до правильної діагностики та лікування цього інфекційного захворювання. За офіційними даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі на туберкульоз хворіють близько 9,6 мільйона осіб, 1,5 мільйона щороку помирає. 95% летальних випадків туберкульозу реєструється в країнах з низьким рівнем життя.

За інформацією Волинського обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання, щодня про діагноз  «туберкульоз»  дізнається двоє волинян, а майже через день одна людина в нашій області від цієї хвороби помирає. Порівняно з 2017-м роком показник захворюваності знизився на 9%. За рівнем захворюваності Волинь – на 8-му місці середо бластей України.

Міністерство охорони здоров’я Україні запроваджує нові підходи до діагностики та організації лікування туберкульозу. Про це йшлося на науково-практичній конференції: «Особливості виявлення, діагностики та лікування туберкульозу на сучасному етапі», що відбулася 19 березня у конференц-залі управління охорони здоров’я облдержадміністрації. Зокрема, скасовано масові флюорографічні обстеження населення, їх проводитимуть у групах ризику як більш доцільні.

Генеральний директор Волинського обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання Іван Нискогуз повідомив: «Масова флюорографія – це економічно недоцільні затрати, які себе не виправдовують. У світі від масової флюорографії давно відмовилися і обстежують групи ризику. вартість одного обстеження на цифровому флюорографі в ОТМПО – 65 гривень. У 2018-му році ми обстежили понад 22 тисячі осіб, виявлено 39 випадків туберкульозу. Це, приблизно, 0,15% і вважається досить високим показником. Пацієнтів із груп ризику готують в районах і  ми їдемо спеціально на ці обстеження.  

Первинна діагностика туберкульозу здійснюватиметься на первинній ланці (сімейної медицини). Завданням сімейного лікаря є проведення опитування пацієнта шляхом анкетування. Доктор медичних наук, професор, координатор групи експертів УОЗ ОДА за напрямом «Фтизіатрія. Пульмонологія» Юрій Валецький зазначив: «Чекаючи в черзі на прийом до сімейного лікаря або під час прийому, пацієнт дає відповіді на 11 запитань анкети, що покликані встановити чи має людина симптоми туберкульозу.

Згідно з результатами анкети, якщо пацієнт має симптоми, його скеровують на рентгенологічне обстеження та аналіз мокротиння. Госпіталізація також відбувається за показами. Якщо бактеріовиділення нема, пацієнт лікується амбулаторно. Думка, що усіх хворих на туберкульоз треба ізолювати і лікувати в стаціонарі – хибна».

Головний лікар Волинського обласного центру здоров’я Сергій Новосад акцентував увагу на важливості збільшення кількості інформації у медіа просторі щодо профілактики та обізнаності з симптомами туберкульозу у населення, були представлені зразки відповідної соціальної реклами, які транслюються на регіональних теле- і радіоканалах, а також зразки друкованої продукції, які поширюються у медичних та навчально-виховних закладах області.

Голова обласної організації Товариства Червоного Хреста України Валентина Пришко проінформувала присутніх про низку заходів, які Товариство спільно з обласним територіальним медичним протитуберкульозним об’єднанням проводитимуть на Театральному майдані м. Луцька 21-22 березня, зокрема про роботу в ці дні пересувного цифрового флюорографа, на якому волиняни матимуть можливість пройти безкоштовне обстеження.

Хочемо ще раз нагадати, щораннє виявлення туберкульозу гарантує переривання ланцюга інфікування і значно збільшує шанси пацієнта на  одужання. Обстеження на туберкульоз (флюорографія органів грудної клітки, аналіз мокротиння на збудника туберкульозу) є безплатними. Протитуберкульозними медикаментами наша Волинська область забезпечена повністю і для пацієнтів вони також безплатні. Бережіть своє здоров’я, працюйте над зміцненням імунітету і не дайте хворобі шансу!