29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

Всесвітній день боротьби з інсультом – це щорічний захід, який розпочали в 2006 році Всесвітньою організацією інсульту (WSO). Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту. Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку, на фоні перекриття просвіту судини  атеросклеротичною бляшкою чи тромбом, або крововиливу в порожнину черепа та стискання тканини мозку кров’ю внаслідок розриву аневризми або ж артеріальної гіпертензії. Наслідком цього є порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що, в свою чергу, викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. В залежності від локалізації враження, можливе порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті та ін. На судинні захворювання припадає більше половини смертей, причому близько п’ятої частини з них наздоганяє людей в працездатному віці.

Найчастіше інсульт виникає при гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, аневризмах, васкулітах, захворюваннях серця тощо. Спричинюються інсульти порушеннями кровообігу, коагуляційних властивостей крові, зміною реактивності судин, спазмом, дистонією судин, коливаннями артеріального тиску, психотравмою, фізичним навантаженням тощо.
Передбачити інсульт неможливо, але зменшити ризик його виникнення можна. Для цього лікарі радять контролювати свій артеріальний тиск, рівень холестерину в крові, відмовитись від тютюнокуріння та вживання алкоголю, дотримуватись основних принципів здорового харчування (зменшити вживання цукру та тваринних жирів, вживати більше овочів та фруктів), а також вести рухливий спосіб життя. Профілактичним заходами попередження інсультів є правильна організація режиму праці та відпочинку, харчування, запобігання нервово-психічним перенапруженням, профілактика і лікування судинних захворювань.