Цукровий діабет 2 типу – актуальність проблеми

За даними світової статистики кожні 15 років кількість людей з цукровим діабетом подвоюється. Міжнародними організаціями прийнято вважати ЦД глобальною епідемією. Адже цукровий діабет- незалежний фактор ризику розвитку серцево-судинної патології ,що часто призводить до важких кардіологічних захворювань, інвалідизацій та смертей.

Високий ризик смертності від  серцево-судинної патології у пацієнтів з ЦД ґрунтується тим , що на момент встановлення діагнозу ЦД тип 2 , у хворих вже наявна артеріальна гіпертензія ,дисліпідемія , ожиріння , інсулінорезистентність –ускладнює прогноз у даної категорії хворих. Лікування пацієнтів з ЦД представляє одну ціль – не допустити розвитку або уповільнити прогресування тяжких макро- і мікросудинних ускладнень ЦД. Тому лікування таких хворих має бути направлене на усунення всіх факторів ризику розвитку судинних ускладнень.

Саме тому нові Європейські рекомендації ендокринологів2019року говорять про комплексний та  індивідуальний підхід у лікуванні ЦД 2 типу. Сучасе лікування ЦД 2 типу заключається не тільки в ефективному цукрознижувальному ефекті препаратів з мінімальними ризиками гіпоглікемій, а і в додаткових впливах на подальші прогнози пацієнтів. Клас інгібіторів НЗКТГ 2 – клас препаратів що повністю володіють такими ефектами. Саме через це  клас інгібіторів НЗКТГ 2  відтепер посідає в рекомендаціях перше місце  замість метформіну у пацієнтів з високим та дуже високим кардіологічним ризиком.

Клас інгібіторів НЗКТГ 2 – цукрознижуючі препарати з не інсуліновим механізмом дії. Надлишок глюкози,  завдяки блокуванню транспортерів глюкози в проксимальних канальцях ниркок, виводиться з сечею. За добу  це становить близько 70 грм глюкози.Завдяки цьому відбувається нормоглікемія та зниження маси тіла. Осмотичний ефект сприяє ще додатковому зниженні артеріальному тиску.

Форксіга ( дапагліфлозин) перший представник класу інг НЗКТГ 2 в Україні.

Пероральний цукрознижуючий препарат, в багатьох дослідженнях продемонстровав ефективне зниження глікемії та досягнення мети лікування при різному вихідному рівні глікозильованого гемоглобіну з підтвердженим профілем безпеки та низьким ризиком гіпоглікемій.Окрім цього, форксіга достовірно впливає на зниження маси тіла за рахунок зниження жирової тканини та додатково знижує артеріальний тиск  завдяки діуретичній дії, при цьому сприяє покращенню функції бета клітин .

 Результати  масштабного дослідження  Деклер  підтвердило  оптимальний серцево-судинний профіль безпеки Форксіги , щодо ризику СС смерті/ госпіталізації з приводу  серцевої недостатності та оптимальний профіль безпеки щодо ризику розвитку ХХН при тривалому застосуванні. Доведено – що Форксіга сприяє збереженню функції нирок у пацієнтів з ЦД 2 типу та хронічною хворобою нирок та достовірно знижує кардіо ризики.