Алкоголізм – соціальна проблема Волині

Питання негативного впливу пияцтва та алкоголізму на наше суспільство та шляхи подолання цієї проблеми було темою круглого столу, який відбувся 2 березня у конференц-залі Палацу культури м. Луцька за участю Народного депутата України Ігоря Гузя, головного лікаря обласного центру здоров’я Сергія Новосада, головного лікаря обласного наркологічного диспансеру Ігоря Шкаровецького, представників духовенства та правоохоронних органів, співтовариста анонімних алкоголіків.

Із вступним словом до присутніх звернувся Народний депутат України Ігор Гузь, нагадав, що збереження генофонду є конституційним обов’язком України як держави. В той же час катастрофічне поширення алкоголізму та пияцтва абсолютно не сприяє цьому. На його думку, важливим є створення юридичного формату, координація процесу та вироблення системи лобіювання проблем алкоголізму у Верховній раді України.

Ігор Шкаровецький, головний лікар обласного наркологічного диспансеру, наголосив, що на Волині з алкоголізмом як недугою борються досвідчені фахівці і застосовують новітні прогресивні методики лікування. За його словами, щороку 40 тис. громадян помирає від алкоголізму. На 1 людину в рік припадає 13-13,5 літрів спирту, 24 млн. громадян випивають щороку, також за 1 рік випито 1 млрд. пляшок спирту та 320 млн. пляшок вина. На обліку в наркологічному диспансері знаходиться 13 262 людини, щороку 20-30 тис. осіб відмовляються від диспансерного лікування, 6 тис. щороку проліковується стаціонарно та 2,5 тис людей проліковано амбулаторно.

Активність та небайдужість проявили і представники релігійних організацій. Зокрема, протоієрей Степан Ярема розповів про роботу «Братства тверезості» ім. святого праведного Іоанна Кронштадтського. Братство проводить не тільки богослужіння, а й чимало цікавих світських заходів. В обласному центрі започаткували Свято тверезості та займаються поширення соціальної реклами, пропагуючи здоровий спосіб життя. До слова, сам отець Степан більше 4 років абсолютно не вживає спиртних напоїв і закликає українців чинити так само.

Головний лікар обласного центру здоров’я Сергій Новосад зазначив, що проведення санітарно-освітньої роботи серед молоді є важливим аспектом у профілактиці алкоголізму. На його думку, важливим є створення комплексної програму профілактики негативних проявів та пропагування здорового способу життя, введення заборони та обмеження продажу алкоголю у нічний час, підвищення цін на спиртні напої, співпраця з правоохоронними органами з метою профілактичної роботи, проведення антиалкогольної компанії та посилення соціальної реклами.

Одним з основних акцентів у виступі представника правоохоронних органів було пияцтво на селі. Правоохоронець зазначив, що в той час, коли для одних людей це явище є великою бідою, для інших селян – джерелом прибуткового бізнесу. Крім того, посадовця є проблеми з тим, що дільничні міліціонери сьогодні мають обмежені права для того, щоб потрапити на приватні території сільських осель та виявити факти продажу чи виробництва самогону.

Свою точку зору на проблему висловила і представник анонімного товариства алкоголіків. Вона просила поширювати інформацію про існування такої організації та закликала присутніх розглядати проблему алкоголізму більше як людську хворобу, а не моральну ваду.

Практично усі виступаючі наголошували, що основними причинами пияцтва та алкоголізму є соціальна нестабільність, безробіття, засилля прихованої та відвертої реклами алкоголю в ЗМІ та на телебаченні, зокрема. Неодноразово піднімалося питання про потребу в обмеженні продажу алкоголю у нічний час та жорсткіші підходи до вікового цензу. Окремі виступаючі пропонували посилити відповідальність керівників торгових закладів, які продають спиртні напої підліткам.