Діяльність управління у червні 2017 року

8 червня на базі Волинської обласної клінічної лікарні та за підтримки Луцького базового медичного коледжу відбувся конкурс професійної майстерності медичних сестер «Краща сестра медична Волині 2017 р.».  У конкурсі за звання найкращого в професії цього року боролися 22 медичні сестри, що стали переможницями конкурсів у лікувальних закладах області, що є свідченням їхнього високого фахового рівня.

Конкурс відбувся у три етапи. Перший – тестові завдання на базі Луцького базового медичного коледжу, другий – практичні завдання та візитна карта конкурсантів.

По завершенню всіх випробувань вимогливе, але справедливе журі під головуванням Івана Петровича Грицюка, заступника начальника управління – начальник відділу організації надання медичної допомоги та режимно-секретної роботи управління охорони здоров’я облдержадміністрації визначило переможниць цьогорічного професійного змагання медичних сестер.

8 червня 2017 року в Будинку культури міста Луцька відбулися урочистості з нагоди 25-річчя заснування комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом».Головний лікар закладу Олена Макаренко подякувала усім присутнім за 25 років співпраці та за спільну боротьбу з цією недугою.

Святкову подію відвідали заступник голови обласної ради Роман Карпюк, перший керівник українського центру профілактики та боротьби зі СНІДом Алла Щербінська, начальник управління охорони здоров’я Ігор Ващенюк, заступник голови міської ради Григорій Пустовіт, голова постійної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства Олександр Зінчук.

КЗ «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» був створений одним із перших в Україні. Саме тому результати роботи одні з кращих в Україні. Завдяки старанній праці працівників закладу у нас немає жодного випадку інфікування медичних працівників на робочому місці, немає стигматизації до ВІЛ-інфікованих, діти від хворих мам народжуються здоровими, лабораторні дослідження одні з найкращих в області – зазначив Ігор Ващенюк, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

Участь у святкуванні взяли участь головні лікарі Івано-Франківського та Рівненського центрів з профілактики та боротьби зі СНІДом.

Комунальний заклад «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» привітали головні лікарі обласних, районних та міських лікувально-профілактичних закладів, громадські організації.

Зусиллями високопрофесійного колективу Волинського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом» пацієнти з ВІЛ-інфекцією Волинської області сьогодні можуть отримувати медичну та соціальну допомогу і підтримку відповідно до найкращих світових практик.

Гості події привітали заклад з ювілеєм та побажали подальшого розвитку, професійного зростання та нових цікавих ініціатив задля успішного досягнення спільної мети – подолання епідемії ВІЛ-інфекції в Україні і світі.

13 червня у конференц-залі управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації відбулась підсумкова науково-практична конференція лікарів-інтернів, які закінчують навчання на Волинській філії факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

На конференції були присутні представники управління охорони здоров’я Людмила Згоран – завідувач сектору управління медичним персоналом та організаційної роботи відділу медичних кадрів, бухгалтерського обліку  та планування, Людмила Рожко – головний спеціаліст з педіатрії відділу організації надання медичної допомоги та режимно-секретної роботи. З вступним словом виступив декан Волинської філії факультету післядипломної освіти ЛНМУ доцент Віктор Дорецький.

Лікарі-інтерни доповіли про свої напрацювання, методи у роботі, обстеження хворих на первинній ланці.

15 червня, у Палаці культури міста Луцька відбулися урочистості з нагоди Дня медичного працівника на яких були присутні голова обласної державної адміністрації Володимир Гунчик, перший заступник голови обласної ради Олександр Пирожик, заступник міського голови Григорій Пустовіт, начальник управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації Ігор Ващенюк.

Начальник  управління охорони здоров’я облдержадміністрації   Ігор  Ващенюк  розповів, що рівень надання медичної допомоги на теренах області – один із найвищих в Україні. Однак за сухими цифрами стоїть клопітка, багатолітня праця, досвід та самовіддача більше 20 тисяч працівників галузі на Волині.

Окрім того, головний медик області відзначив, що «реанімували» проект перинатального центру, який, вірогідно, запрацює вже цьогоріч.

Після привітальних слів  за особисті заслуги у розвитку охорони здоров’я, професіоналізм, забезпечення високого рівня надання медичної допомоги жителям області та з нагоди професійного свята – Дня медичного працівника нагороджено Почесною грамотою обласної державної адміністрації   найкращих медиків Волині.

Напередодні свята 16 червня було проведено прес-конференцію на якій з привітальним словом виступив начальник управління охорони здоров’я Ігор Ващенюк. Він зауважив, що це свято не тільки медичного працівника, а й усіх, хто працює в галузі охорони здоров’я, тому що в наданні якісних медичних послуг однаково задіяні як медичні працівники, так і бухгалтерсько-економічна служба, водії, всі ті, хто забезпечує життєдіяльність закладів охорони здоров’я.

Було підкреслено, що рівень надання медичної допомоги на теренах області – один із найвищих в Україні  і уже багато років показники малюкової, материнської та загальної смертності на Волині нижчі від середніх загальнодержавних.

 «Галузь охорони здоров’я Волині на сьогоднішній день у межах того фінансування, яке виділяється, здатна виконувати ті завдання, які на неї покладаються», – наголосив Ігор Ващенюк.

20 червня заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Валерій Руцький прийняв участь у  прес-конференції на тему: «Кишкові інфекції. Ботулізм.» За три місяці в Україні дев’ять людей померло від небезпечної інфекційної хвороби ботулізму. На превеликий жаль, ліків від нього в країні досі немає, зокрема і на Волині. Зі слів Валерія Руцького сироватка, яка лікує від ботулізму, незареєстрована в Україні вже три роки. Через це дістати її вкрай важко. В основному люди заражаються через домашню консервацію, виготовлену з порушенням технологій, особливо паштети, тушковане м’ясо. Також часте джерело зараження – в’ялена, солона риба.

Галина Морочковська – головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я облдержадміністрації з інфекційних хвороб наголосила на тому, що ботулізм вважається найнебезпечнішим токсичним інфекційним захворюванням. Він вражає нервову систему. А важка форма хвороби може призвести до летальних наслідків. Перші симптоми можуть з’явитись як через кілька годин після вживання, так і через 10 днів. Людина починає погано бачити, двоїться в очах, не може читати дрібний шрифт, виникає сухість сльозових оболонок, а далі інші симптоми – м’язова слабкість, зникнення рефлексів аж до дихальних розладів, – зауважила лікарка-інфекціоністка. При перших симптомах отруєння необхідно відразу звернутися до лікаря.

Про кишкові інфекційні захворювання у дітей розповіла дитячий лікар-інфекціоніст обласної інфекційної лікарні Ірина Ковальова. Загальновідомо, що ймовірність виникнення кишкових інфекцій найбільш висока влітку, оскільки тепло сприяє розмноженню їх збудників. Особливо бурхливо вони розвиваються, якщо потрапляють на м’ясні та молочні продукти і кондитерські вироби.

26 червня проведено прес-конференцію до Міжнародного дня боротьби зі зловживанням наркотиками та їхнім незаконним обігом. Як зауважив головний лікар обласного наркологічного диспансеру Ігор Шкаровецький: «На сьогодні актуальність проблеми наркоманії в Україні не стоїть під сумнівом. Це пов’язано і з масштабами цього явища, і з негативними наслідками в багатьох сферах життя суспільства. Наркотична залежність руйнує здоров’я та позбавляє життя працездатне населення, сприяє поширенню небезпечних інфекцій (ВІЛ, вірусні гепатити, туберкульоз), загострює кримінальну ситуацію, розриває соціальні зв’язки, веде до тотальної деградації людини».

Сьогодні на частку психічних розладів припадає 14% глобального тягаря хвороб в усіх країнах світу. Близько 60% в структурі психічних розладів сягають розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин. Щороку в Україні до 4 тисяч осіб потрапляють на облік до нарколога з різними видами наркотичних залежностей. Це становить 9 осіб на 100 тисяч населення. І хоча Волинська область серед 27 адміністративних територій країни традиційно виглядає відносно приємно, займаючи 20 місце в рейтингу (3 наркозалежні особи на 100 тисяч населення), проблема не стає менш гострою.

Серед волинян з вперше в житті встановленим діагнозом наркоманія 75% становлять споживачі опіоїдів, 23% – канабіоїдів, решта – декількох наркотиків одночасно, 94% чоловіків, 60% – молодь віком від 18 до 35 років; 25% – мешканці Луцька. Диспансерна група Волинської області нараховує 1400 наркозалежних та представлена, в основному, споживачами опіоїдів (83%), міськими жителями (92%), молоддю 18-35 років (30%). З 2000 року захворюваність на наркоманії населення Волинської області скоротилась майже на 80%, але офіційна статистика не охоплює наркозалежних, які обирають анонімну форму лікування або взагалі не звертаються за медичною допомогою. Лідерами по захворюваності та поширеності наркотичної патології з року в рік стають Володимир-Волинський, Ковельський район та міста Луцьк, Нововолинськ.

Про реальну картину наркоспоживання свідчать дані про вилучення наркотичних речовин з незаконного обігу. По обсягу перше місце займає марихуана, друге – макова соломка, третє – амфетамін, метамфетамін, «екстазі». Також про справжній наркоринок свідчать багаточисленні випадки госпіталізацій осіб в стані сп’яніння внаслідок вживання синтетичних наркотиків («спайсів», «солей»).

Саме синтетичні наркотики стали найгіршим винаходом нового тисячоліття. Цей клас наркотиків став лідируючим у списку зловживань та наркоманій. Спочатку синтезовані препарати були об’єднані назвою «клубні наркотики», але завдяки темпам їх розповсюдження та видозмін опинилися далеко за межами клубів та танцполів. Завдяки хімічним формулам, які постійно змінюються підпільними лабораторіями, ідентифікувати «синтетику» буває дуже складно, що додає проблем правоохоронним органам та медичним фахівцям. Ускладнює ситуацію безконтрольне поширення цих наркотиків через Інтернет та доступна вартість, що робить можливим охоплення максимальної кількості потенційних споживачів. Основною небезпекою від вживання синтетичних наркотиків є непередбачувані ефекти в стані сп’яніння. Недарма ці наркотики також відносять до класу диссоціативних речовин – психотропних речовин, які змінюють свідомість та сприйняття оточуючого світу.

Сучасні синтетичні наркотики є підступнішою загрозою для здоров’я та життя найбільш активної та молодої частини суспільства. Завдяки можливості неін’єкційного шляху вживання, доступності, складності виявлення вони захоплюють в полон все більше і більше людських доль.

Доречно згадати, що попередження наркоманії – це справа кожного: правоохоронців, які щодня ведуть завзяту боротьбу з незаконним наркотрафіком; батьків, які вчасно проінформують про небезпеку та будуть уважні до своєї дитини; вчителів, які навчать підлітків опиратися негативному впливу; медиків, які нададуть допомогу та можливо повернуть людину на вірний шлях.