Діяльність управління у листопаді 2017 року

08-09 листопада відбувались селекторні наради з Міністерством охорони здоров’я та головними лікарями лікувально-профілактичних закладів області з питань імунізації населення проти кору, в якій взяли участь лікарі Волинського обласного лабораторного центру, Управлінь охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації та Луцької міської ради.

Під час наради заслухано доповіді щодо епідемічної ситуації з кору в регіонах, динаміки захворюваності, виконання обсягів щеплень проти кору, кількості відмов від щеплень та медичних протипоказів.

На даний момент у Волинській області зареєстровано 8 ймовірних випадків захворювання на кір.

Медики зазначили, що основним профілактичним заходом від захворювання на кір є вакцинація, яка проводиться дітям у 12 місяців, та ревакцинація – у 6 років. Вакцина проти кору є в достатній кількості в закладах охорони здоров’я.

16 листопада у Міжнародний день відмови від тютюнокуріння, проведено чергову прес конференцію, з метою ще раз нагадати про згубний вплив цигарки на організм людини.

Розпочав прес-конференцію головний лікар Волинського обласного центру здоров’я Сергій Новосад, він зауважив, що у наш час боротьба з курінням є не тільки медичною, а й соціальною проблемою.

Проте здійснення на загальнодержавному рівні послідовних кроків у боротьбі з тютюнопалінням, а це найперше – значне підвищення цін на цигарки, прийняття відповідних антитютюнових законів, впровадження попереджувальних надписів і картинок на пачках цигарок, активна санітарно-освітня робота, особливо серед підростаючого покоління, поступово дає свої позитивні результати (хоча разом з тим зараз має місце зростання зацікавлення електронними сигаретами).

Варто нагадати, що куріння шкідливо впливає на здоров’я не тільки тих людей, що палять, а й тих, хто перебувають в оточенні курців і змушені дихати забрудненим тютюновим димом повітрям. Це так зване пасивне або вимушене куріння. Адже, спалюючи цигарку, курець поглинає тільки половину отруєних речовин, інша половина потрапляє в навколишнє середовище.

Зі слів лікаря хірурга-онколога Волинського обласного онкологічного диспансеру Віталія Супрунця, зазвичай чоловіки курять більше за жінок.

Дим із цигарки має 62 небезпечних канцерогени, які негативно впливають на організм людини, є нова модна тенденція – електронні цигарки, про які продавці говорять, що вони не мають негативного впливу на організм, але останні дослідження вказують, що з цим не можна погодитись, хоча вони дійсно завдають меншої шкоди. Про небезпеку цигарок люди часто задумуються лише тоді, коли їм діагностують рак легень, язика, нижньої губи, гортані, бронхів і т.д. Тому варто думати про своє здоров’я вже зараз, ніж потім боротися з негативними наслідками», – наголосив медик.

«Куріння – це не згубна звичка, як більшість вважає, а хвороба. І її офіційна всесвітня назва така: «психічні і поведінкові розлади в наслідок вживання тютюну». Тому можна з впевненістю казати, що це вид побутової наркоманії. Це така ж хвороба, як алкоголізм чи наркоманія. Зауважу, що тютюн поширився в Америці задовго, коли в Європі про нього дізналися. Спочатку його нюхали, думали що це лікувальний засіб. Але це була однією з великих помилок. Нині це вже епідемія. Особливо небезпечно курити вагітним чи тим жінкам, які хочуть завагітніти, адже цигарки спричиняють у майбутньому згубний вплив на розвиток дитини навіть на рівні генетики», – розповів фізілікар-нарколог Волинського обласного наркологічного диспансеру Ігор Штолін.

Анатолій Самусь – завідувач рентген-діагностичним відділенням Волинського обласного онкологічного диспансеру підтвердив слова колег показовими рентген знімками легень курців, у яких виявили онкопатологію.

Міжнародний день відмови від куріння – хороша нагода розлучитися з цією згубною звичкою.

Ніхто з колишніх курців ніколи не пошкодував, що він зміг це зробити!

Здоров’я, як ми знаємо – це найцінніше з того, що є в людини. Тому давайте разом будемо викорінювати цю згубну звичку з нашого суспільства і залучати якомога більше людей до здорового способу життя.

21 листопада в залі колегії управління охорони здоров’я відбувся навчальний семінар з впровадження в медичну практику європейських протоколів діагностики та лікування захворювань у дітей.

Семінар був проведений для лікарів педіатрів, лікарів загальної практики-сімейних лікарів, лікарів неонатологів, лікарів гастроентерологів дитячих, лікарів-інфекціоністів дитячих, лікарів-пульмонологів дитячих, лікарів-інтернів, лікарів-алергологів дитячих, співробітників профільних кафедр Львівського національного медичного університету.

Вступним словом привітала усіх присутніх головний спеціаліст з педіатрії управління охорони здоров’я Людмила Рожко.

Доповідачами, з питань сучасних стратегій терапії та профілактики інфекцій сечової системи у дітей, сучасних поглядів на імуномодулюючі властивості пробіотиків та сучасних підходів до спостереження дітей з гіпертермією, були Буднік Тетяна – доцент кафедри нефрології і нирково-замісної терапії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика; Уманець Тетяна – головний науковий співробітник відділення захворювань органів дихання та респіраторних алергозів у дітей ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України» та Марушко Юрій – завідувач кафедри педіатрії післядипломної освіти (педіатрії №3) Національного медичного університету імені О.О.Богомольця., доктор медичних наук, професор. Після проведення семінару, всім учасникам був виданий сертифікат.

Начальником управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації спільно з керівництвом Луцького військового госпіталю, за участі начальника медичної служби в/ч 1008 і головного лікаря Володимир-Волинського територіального медичного об’єднання, опрацьовано питання щодо заходів сприяння військовим медичним підрозділам зі сторони лікувальних закладів області для здійснення медичного забезпечення особового складу 14 ОМБР після повернення її із зони АТО.

На звернення керівництва зазначеної військової частини у листопаді місяці організовано та проведено роботу по обстеженню особового складу 14 ОМБР на пересувному флюорографі обласного протитуберкульозного диспансеру, з виїздом у військову частину в м.Володимир-Волинський. Загалом профілактичне обстеження пройшли   610   військовослужбовців.

За потреби, за заявкою начальника медичної служби в/ч 1008, надається відповідна допомога силами Володимир-Волинського територіального медичного об’єднання щодо проведення лабораторних досліджень та рентгенологічних обстежень, особовому складу 14 ОМБР, а також оглядів відповідних лікарів. За направленнями Луцького військового госпіталю проводяться діагностичні обстеження військовослужбовців у спеціалізованих лікувальних закладах області.

28 листопада 2017 року в залі колегій управління охорони здоров’я відбувся навчальний семінар на тему «Сучасні підходи до лікування ВІЛ-позитивних та хворих на СНІД. Досягнення стратегії UNADS Fast Trak «90-90-90».

Розпочала семінар та привітала усіх присутніх Макаренко Олена Іванівна – головний лікар комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» та доповіла з актуальних питань з ВІЛ-інфекції/СНІДу відповідно до вимог реформи системи охорони здоров’я України та досягнення служби СНІДу у період виконання «Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії  ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки». Про епідемічну ситуацію з ВІЛ-інфекції/СНІДу у Волинській області доповіла І.Андрейчук – лікар – епідеміолог комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом».

Про звіт щодо оцінки регіональної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки у Волинській області доповіла присутнім Наталія Орлецька – заступник головного лікаря комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом»; про оптимізацію схем лікування при проведенні антиретровірусної терапії у хворих на ВІЛ/СНІД. Огляд сучасних антиретровірусних препаратів ознайомила Е.Дакаєва – завідувач амбулаторно-поліклінічним відділенням цього ж закладу.

З питань вірусних гепатитів, профілактики, діагностики та лікування на сучасному етапі доповіла І.Шмиговська – лікар-інфекціоніст комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом».

Про перебіг ВІЛ-інфекції у дітей озвучила Дяченко О.М. – лікар-педіатр комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом». Відповідальна за профілактику передачі ВІЛ від матері до дитини, лікар-дерматовенеролог – Штельмах О.Л. доповіла про профілактику передачі ВІЛ від матері до дитини у сучасних умовах.

29 листопада в залі колегій управління охорони здоров’я відбулася прес-конференція до Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом.

Розпочала прес-конференцію та привітала усіх присутніх Олена Макаренко – головний лікар комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом». Вона зазначила, що  в Україні епідемія СНІДу розпочалася у 1995 році. Тоді ВІЛ-інфекцію почали фіксувати серед ін’єкційних наркоманів. На Волині вперше її зафіксували у березні 1996 року. Нині Волинь лишається лідером серед вісьмох західноукраїнських областей за кількістю ВІЛ-позитивних осіб на 100 тисяч населення.

В Україні високим лишається рівень захворюваності на ВІЛ – за станом на початок року в державі проживали 238 тисяч ВІЛ-інфікованих. За увесь період епідемії в країні померли 44 тисячі осіб.

На Волині лідерами за рівнем поширення ВІЛ-інфекції є Нововолинськ, Луцьк, Володимир-Волинський, Іваничівський, Ковельський та Ківерцівський райони. В останні роки підвищився рівень поширення ВІЛ у Любомльському та Шацькому районах.

Також поступово вирівнюється відмінність між поширенням ВІЛ серед сільського та міського населення. Якщо у 2000 році переважав ін’єкційний шлях поширення інфекції, то тепер ВІЛ-інфекція розповсюджується переважно статевим шляхом. Серед інфікованих реєструють тих, хто не належить до груп ризику.

На антиретровірусній терапії в області перебуває 1201 особа, зокрема 42 дитини. Про це повідомила заступник головного лікаря комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» Наталія Орлецька. Вона розповіла, що ВІЛ-інфекція має чотири стадії, перша з яких – без симптомів. Людина тижнями навіть не здогадується про те, що стала інфікованою. Майже 50% інфікованих виявляють на 3-4 стадії, коли вони потрапляють у лікарню з клінічними проявами. Серед клінічних проявів, які повинні насторожувати – бронхіти, що повторюються протягом 3-4 місяців. Здорова людина не повинна так часто хворіти цими захворюваннями. Часто виявляють кандидози, тобто, грибкові захворювання, стоматити, захворювання ротової порожнини, стравоходу.

ВІЛ-інфіковані хворіють на опортуністичні інфекції, тобто, ті інфекції, які не розвиваються в здоровому організмі. Це може бути пневмонія, що протікає по-іншому та потребує іншого лікування. Від пневмонії ВІЛ-інфіковані помирають дуже часто, через те, що їм неправильно призначили лікування (антибіотики не діють на пневмонію).

Іншою складною хворобою для ВІЛ-інфікованих є туберкульоз. Він у першу чергу проявляється на фоні ВІЛ-інфекції. Отже, перш за все проявляються захворювання, які діють на дихальні шляхи. Тому потрібно звертати увагу на гострі респіраторні вірусні інфекції, бронхіти, пневмонії, збільшення лімфовузлів – у таких випадках потрібно обстежуватися на наявність ВІЛ. Серед осіб, які померли від СНІДу на Волині, майже половину становлять хворі на туберкульоз (23 особи з 44 померлих). Попри те, що вилікувати ВІЛ-інфекцію наразі неможливо, антиретровірусна терапія дозволяє жити протягом довгих років повноцінним життям. Так,в області є людина, якої виявили ВІЛ-інфекцію у 1998 році, антиретовірусну терапію чоловік став приймати з 2006 року і нині дожив до поважного віку.

Один з міфів про поширення СНІДу полягає в тому, що ВІЛ-інфекція начебто часто передається під час процедури манікюру чи педикюру. Насправді в області не зафіксували жодного випадку передачі ВІЛ-інфекції таким шляхом. Медик зазначила, що, як в Україні, так і на Волині, фіксують поширення передачі ВІЛ-інфекції через гомосексуальний шлях. Цей процес не можуть контролювати медики, на відміну від можливої передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини (якщо жінка отримує антиретровірусну терапію, у неї народжується не інфікована дитина). Контролювати це може лише сама людина, користуючись презервативами при статевих стосунках.

Найчастіше інфікуються люди віком 25-50 років, серед шляхів поширення тепер переважає статевий шлях. Серед ВІЛ-інфікованих – вчителі, медики, бізнесмени та навіть служителі церкви. Тобто СНІД нині припинив бути захворюванням асоціальних прошарків населення.

Медик наголосила, що ВІЛ небезпечний лише, поки ми про нього не знаємо, поки він невидимий. Люди, які живуть з ВІЛ та отримують якісну антиретровірусну терапію, мають шанс на якісне довге життя.