Діяльність управління у лютому 2017 року

3 лютого із робочим візитом на Волинь приїздила тимчасово виконуюча обов’язки Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун. Свою роботу пані міністр розпочала із знайомства з Підгаєцькою АЗПСМ КЗ «Луцький районний центр первинної медико – санітарної допомоги». В кінці 2016 її відремонтували, створили кращі умови для праці та для пацієнтів. Амбулаторія обслуговує близько 8 тис. людей- надання послуг забпезпечують двоє сімейних лікарів, однак у місцевій громаді задумуються і про третього, адже на разі навантаження на лікарів досить відчутне. Відвідала кабінети щеплення, акушера, лабораторію, кабінети сімейних лікарів: досить прогресивно працюють і забезпечують населення потрібними медичними послугами.

Доктор Супрун відвідала відділення діагностики обласної клінічної лікарні і приємно вражена сучасним обладнанням в лікарні. Під час прес-конференції пані міністр говорила про перспективи державного страхування, за її словами, зараз у міністерстві визначаються із послугами, які мають надаватися на кожній із ланок медицини. «Буде створено Агентство державного страхування. На початку мінімум 21% фінансових субвенцій на охорону здоров’я від держави буде спрямовано на первинну ланку. Далі, коли профілактика захворювань ставатиме ефективною, цей відсоток збільшуватиметься. Відповідно, фінансування на державне страхування на вторинній та третинній ланці поступово зменшуватиметься, – каже Уляна Супрун. Зрозуміло, що тягар утримання закладів третинного рівня лягає на плечі місцевих громад.

Планується провести реферування цін на ліки, аби вони стали доступнішими для населення. Реферування здійснюватиметься за міжнародною непатентованою назвою, відтак ліки, як каже Уляна Супрун, стануть дешевшими. Також планується впровадити реімбурсацію – повне або часткове відшкодування вартості ліків. У проект реімбурсації на 2017 рік планують включити ліки від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету та бронхіальної астми. А кількість лікарських засобів планується зменшити втричі. До слова, міністр зауважила, що ознайомлена з проблемою визначення госпітальних округів на Волині.

У своєму виступі Уляна Супрун визначила головні пріоритети реформування медичної галузі. Це, зокрема, розвиток сфери громадського здоров’я, якісне надання медичної допомоги, доступність ліків, зміна фінансування системи охорони здоров’я, а також вдосконалення системи екстреної медичної допомоги. Також посадовець додала, що важливою є також профілактика захворюваності та раннє виявлення хвороб. Зокрема, про профілактику мають подбати сімейні лікарі, які в тому числі мають навчити пацієнтів правильно харчуватися та позбавлятися стресу. Також міністр побажала, аби люди менше хворіли та рідше відвідували лікувальні установи.

Начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк провів засідання колегії УОЗ, яке відбулося 14 лютого. В засіданні колегії взяли заступник голови обласної ради Роман Карпюк, голова постійної комісії обласної ради з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я людини, материнства та дитинства Олександр Зінчук, головні лікарі ТМО, ЦРЛ, ЦМЛ, обласних лікувально-профілактичних закладів, центрів первинної медико-санітарної допомоги, директори медичних коледжів.

Про стан діяльності галузі охорони здоров’я області у 2016 році та виконання основ законодавства щодо реформування галузі доповів начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк. Велику увагу доповідач приділив фінансовому забезпеченню галузі в поточному році, використанню бюджетних коштів закладами охорони здоров’я.

Так, за його словами, зусилля управління у минулому році були спрямовані на зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я, оснащення їх медичною апаратурою, запровадження нових форм роботи і передового досвіду, наближення первинної медико-санітарної допомоги до населення. Також посадовець акцентував увагу на основних напрямках роботи на 2017 рік:

  • запровадження нової моделі фінансування для первинної медичної допомоги;
  • створення госпітальних округів;
  • запровадження національної системи реімбурсації лікарських засобів для визначеного переліку медичних станів;
  • удосконалення функціонування первинної медико-санітарної допомоги відповідно до стратегії МОЗ України та заходів Світового Банку;
  • удосконалення функціонування закладів охорони здоров’я в складі об’єднаних територіальних громад області;
  • посилення роботи щодо проведення закупівель лікувальними закладами в системі «ProZorro».

В обговоренні діяльності галузі охорони здоров’я області у 2016 році долучилися головний лікар обласної клінічної лікарні Іван Сидор, який повідомив присутнім про відкриття центру слуху і мови, центру артроскопії, впровадження новітніх технологій в проведенні операцій, Сергій Коновал – головний лікар Луцької центральної районної лікарні, Віталій Шахраюк – голова обкому профспілки працівників охорони здоров’я України у Волинській області, Люмила Сидорук – головний лікар центру первинної медико – санітарної допомоги Маневицького району, Микола Якимчук – начальник управління охорони здоров’я Луцької міської ради. Члени колегії зазначили, що незважаючи на позитивну динаміку в окремих показниках роботи, є ряд проблемних питань. Основною проблемою в охороні здоров’я є необхідність зміни існуючої законодавчої бази, відсутність адміністративної реформи, оновлення нормативної бази щодо діяльності лікувально-профілактичних закладів, фінансове забезпечення галузі.

На засіданні колегії також виступили заступник голови обласної ради Роман Карпюк, голова постійної комісії обласної ради з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я людини, материнства та дитинства Олександр Зінчук, які подякували медикам за проведену у минулому році роботу, висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю, пообіцяли і надалі підтримувати галузь охорони здоров’я області.

Начальник управління охорони здоров’я Ігор Ващенюк закликав працівників галузі спрямувати всі зусилля на виконання пріоритетних завдань галузі та забезпечити населення області якісною і доступною медичною допомогою.

21 лютого відбулася науково-практична конференція «Проблеми впровадження доказової медицини в клінічну педіатрію». З вітальним словом виступив заступник начальника управління охорони здоров’я Валерій Руцький.

Розпочалась конференція лекцією академіка НАМН України, доктора медичних наук професора Віталія Майданника. Він ознайомив слухачів з сучасними підходами до лікування захворювань органів дихання, напрямками терапії та профілактики гострих респіраторних захворювань у дітей, ефективністю діагностики та лікування захворювань сечової системи у дітей з позиції доказової медицини. Продовжила лекцію кандидат біологічних наук, доцент кафедри вірусології Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка Тетяна Фалалеєва, вона ознайомила присутніх з експериментальним дослідженням «Порівняння ефективності моно – та комбінованих пробіотиків у практиці педіатра». Леся Беш доктор медичних наук, професор Львівського національного медичного університету звернула увагу педіатрів на «нових рішеннях старої проблеми: тонзиллофарингіти у дітей». Після закінчення присутні отримали сертифікати.

Для медичних працівників області та підвищення їх фахового рівня на базі лікувальних закладів області проводиться курси інформації та стажування за різними напрямками діяльності з метою набуття практичних навичок та вмінь.

В лікувальних закладах області проводиться санітарно-просвітницька робота з метою профілактики основних епідемічних та неепідемічних захворювань.

На базі лікувально-профілактичних закладів області організовано постійне надання консультативної і стаціонарної медичної допомоги учасникам АТО, переселенцям, проводиться їх реабілітація.