Діяльність управління у серпні 2017 року

Всесвітній тиждень грудного вигодовування відзначається щорічно на початку серпня в понад 170 країнах світу з метою охорони, заохочення та підтримки грудного вигодовування. Цього року ювілейний 25-ий тиждень проходить під гаслом «Підтримуємо грудне вигодовування разом».

03 серпня в залі колегії управлінні охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації відбувся круглий стіл присвячений цій тематиці.

До круглого столу запрошені представники медичної спільноти та засоби масової інформації. Під час обговорення за круглим столом Валерій Руцький – заступник начальника управління – начальник відділу медичних кадрів, бухгалтерського обліку та планування управління охорони здоров’я облдержадміністрації зауважив на тому, що грудне молоко і грудне вигодовування – найважливіша річ, яка рятує життя та забезпечує здоров’я як дітей, так і матерів, дає економічні вигоди та підвищує добробут родини.

Протягом тижня грудного вигодовування проведено ряд заходів для привернення уваги широкої громадськості до важливості грудного вигодовування.

Зокрема, проведено лекції для вагітних жінок та матерів на тему «Як забезпечити успішне грудне вигодовування», науково-практичні семінари з організації роботи «Школи батьківства» для медичних працівників, що надають допомогу матерям та дітям.

На продовження тематики головний спеціаліст з акушерства та гінекології управління охорони здоров’я облдержадміністрації Роман Савка нагадав присутнім ,що вигодовування материнським молоком є природним продовженням того харчування, яке отримував плід у період свого внутрішньоутробного розвитку. Різниця лише в тому, що плід отримує харчування через пуповину з кров’ю матері, а новонароджений після перерізання пуповини отримує їжу з грудей матері молоко.

Природне вигодовування відіграє важливу роль у процесах психоемоційних відносин матері до дитини. Сьогодні саме годування грудьми розглядається як могутній емоційний стимул у процесі становлення психічних функцій дитини. Встановлено, що під час годування грудьми між матір’ю і дитиною встановлюється особлива близькість, яка зберігається на довгі роки, а за деякими даними – на все життя.

Грудне вигодовування – це природний шлях до здоров’я та гармонійного розвитку дитини. Новонароджений малюк першим інстинктивним рухом тягнеться до материнських грудей, як до джерела життя. Природа потурбувалась про те, щоб, з’явившись на світ, дитина отримала саме ту їжу, яка краще за все підходить її ще не зрілому організму – розповіла за круглим столом Світлана Поліщук завідувач обласним центром планування сім’ї і репродукції людини ВОДТМО .

Заступник головного лікаря з неонатології КЗ «Луцький клінічний пологовий будинок» Олена Курак зазначила: « Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції – годувати діток грудьми».

Лікар-акушер-гінеколог міського центру планування сім’ї і репродукції людини Анжела Рибанович відмітила, що грудне вигодовування має надзвичайно велике значення для повноцінного розвитку дитини. Грудне вигодовування – це контакт із мамою, звичні запахи та смаки, задоволення рефлексу смоктання, почуття безпеки, джерело харчування та життя, налагодження всіх функцій організму, становлення і розвиток імунної, нервової та ендокринної систем.

Материнське молоко сприяє формуванню системи імунітету в дитини. Завдяки великій кількості антиінфекційних речовин і наявності антитіл до всіх захворювань, на які хворіла мати, материнське молоко можна вважати першим “природним щепленням” малюка. Підтримавши розмову Євгенія Селюк – лікар-педіатр КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» наголосила на тому, що радість, спокій, позитивні емоції, спілкування зі своєю кровинкою стимулюють рефлекс виділення молока.

Успішне грудне вигодовування називають “ефектом довіри”. Якщо мати щиро вірить, що може забезпечити свою дитину грудним молоком, то вона, навіть зіштовхуючись із різноманітними проблемами або стресовими ситуаціями, успішно долає їх. На закінчення обговорення за круглим столом Валерій Руцький подякував всім за роботу і попросив всіх заохочувати зацікавленість молоді до грудного вигодовування, яке є актуальним на сьогодні у такому мінливому світі.

8 серпня відбувся семінар, на який запрошені відповідальні за інтернатуру на базі стажування та керівники лікарів-інтернів. Про організацію проходження інтернатури, вимоги до оформлення документації розповіла завідувач сектору управління медичним персоналом та організаційної роботи управління охорони здоров’я облдержадміністрації Людмила Згоран.

Вона ознайомила присутніх з кількісним складом лікарів-інтернів 2017 року. А їх в область прибуло: 102 – тих хто навчалися за бюджетні кошти та 51 – за кошти юридичних та фізичних осіб. Зауважила Людмила Адамівна на необхідності дотримування лікарями-інтернами трудового законодавства.

Продовжив семінар декан Волинської філії факультету післядипломної освіти Львівського НМУ Віктор Дорецький, він нагадав про організацію навчального процесу на базі стажування, зупинився на основних вимогах до відповідального за інтернатуру на базі стажування та безпосередніх керівників.

Наголосили на вимогах до складання індивідуальних планів та організацію навчального процесу в інтернатурі запрошені на семінар: головний спеціаліст управління охорони здоров’я облдержадміністрації Микола Берник, керівник заочної частини інтернатури ОДТМО Людмила Гагаловська, завідувач обласного центру кардіоваскулярної патології і тромболізису комунального закладу «Луцька міська клінічна лікарня» Андрій Ягенський, завідувачка терапевтичного відділення Луцької міської стоматологічної поліклініки Марія Лагода.

На закінчення семінару Людмила Згоран подякувала за проведену роботу і побажала всім присутнім наснаги і плідної праці.

10 серпня відбулося засідання круглого столу «Епідемічне благополуччя з кору в області потребує уваги!».Валерій Руцький -заступник начальника управління – начальник відділу медичних кадрів, бухгалтерського обліку та планування управління охорони здоров’я облдержадміністрації зауважив на тому, що нині в Україні спостерігається черговий прогнозований епідемічний підйом захворюваності на кір, який пов’язаний із низьким охопленням профілактичними щепленнями дітей та з циклічністю цього захворювання.

Головний лікар КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» Оксана Лєщинська розповіла, що батьки неохоче ведуть своїх дітей на щеплення від кору та інших інфекційних захворювань.«В нас нехороша ситуація з щепленнями у 6-річних дітей. Тому закликаю всіх прийти на щеплення до чергових лікарів перед тим, як розпочнеться навчальний рік. Закуплена хороша вакцина бельгійського виробництва. Ми знаємо, які ускладнення дає епідемічний паротит на чоловіче здоров’я, також краснуха дає велике ускладнення у вагітних. Я прошу батьків не перекладати відповідальність на лікарів. Батьки говорять, що, аби не школа, то вони б не робили щеплення – це вже просто кричуща ситуація. На жаль, ми запрошували батьків через шкільну службу по 2-3 рази, але батьки не реагують», – зазначила Оксана Лєщинська.

Запрошені за круглий стіл лікар- епідеміолог, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації Павло Пахолюк, завідувач відділу епідемічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Ірина Єнжиєвська, заступник головного лікаря обласної інфекційної лікарні Руслан Морочковський, завідувач відділення крапельних інфекцій Волинської обласної інфекційної лікарні Наталія Маркова приєднались до обговорення цієї важливої теми.

Заступник головного лікаря обласної інфекційної лікарні Руслан Морочковський зауважує, що у дорослих, які захворіли на кір, перебіг хвороби проходить набагато важче. Ускладнень відповідно теж більше.

«Часто летальні випадки виникають у пацієнтів з імунодефіцитом. У вагітних, які захворіли на кір, можуть виникнути переривання вагітності, передчасні пологи і загибель плоду. Летальні випадки від цієї хвороби зафіксовані і в країнах Західної Європи, де наразі є спалах цієї хвороби. Останній такий випадок стався в Італії, де померла не щеплена дитина”, – зазначив Морочковський.

Ірина Єнжиєвська – завідувач відділу епідемічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» – зауважує: оскільки захворювання на кір досягло піку в державі, то наразі прогнозується підвищення рівня захворюваності і в нашій області. Причиною цього медик називає низький рівень вакцинації від цієї хвороби.До прикладу, Україна увійшла до п’ятірки країн за найнижчим рівнем імунізації у світі.

«Спалахи цієї хвороби спостерігаються і в медичних закладах. Нам потрібно звернути увагу на щеплення медперсоналу, який обслуговує дітей, хворих на кір. 70 відсотків тих, хто захворів на кір, взагалі не щеплені, 17 відсотків отримали одне щеплення, тоді як за календарем щеплень потрібно два, і лише 13 відсотків захворіло щеплених дітей. Також уже зареєстровано 2 летальні випадки від цієї хвороби – в Одеській області. Померли діти 2 і 4 роки, вони були нещеплені.

Епідемічне благополуччя з кору на Волині потребує уваги перш за все у питаннях досягнення стабільно високих показників щеплення, до 95%.

18 серпня, в комунальному лікувально-профілактичному закладі «Міська клінічна стоматологічна поліклініка» (вул. Степана Бандери, 6) відбулася презентація нової закупленої ренгенівської системи FONA XPan 3D Plus. До закладу завітали секретар міської ради, виконувач повноважень міського голови Григорій Пустовіт, радник міського голови Ігор Поліщук, начальник управління охорони здоров’я міської ради Микола Якимчук.

Головний лікар стоматполіклініки Олександр Кобись розповів, що свого часу він звернувся до міської влади з проханням закупівлі комп’ютерного томографа. Після відвідин представників депутатського корпусу, які оглянули КЛПЗ «Міська клінічна стоматологічна поліклініка», у квітні 2017 року на сесії Луцької міської ради було прийнято рішення про виділення коштів для закупівлі відповідного апарату. У липні місяці завершилися відкриті торги, переможцем яких стала фірма з продажу медичного обладнання ТОВ «ТС – Дентал груп», після чого було укладено договір на закупівлю комп’ютерного томографа вартістю 1325 тис. грн.

Він подякував представникам міської влади, депутатському корпусу за те, що оперативно було прийняте відповідне рішення, виділені кошти та придбано таке сучасне обладнання. Олександр Кобись розповів, що апарат буде застосовуватись при необхідності тривимірних знімків при імплантації, діагностуванні щелепно-лицевих деформацій тощо.

Микола Якимчук відзначив, що придбаний апарат FONA XPan 3D Plus (виробництво – Італія) є дуже сучасним та першим встановленим в Україні у комунальних лікувально-профілактичних закладах стоматологічним комп’ютерним томографом з функцією цефалостата у 3D вимірі. За його словами, наявність такої системи дозволить підняти діагностику стоматологічних захворювань на більш якісний рівень.

«Сьогодні міська стоматполіклініка поставила таку високу планку підтримання здоров’я людей і це дуже велика справа, тож я вкотре переконуюсь в правильності цього управлінського рішення», – зауважив, в свою чергу, Григорій Пустовіт.

Ігор Поліщук розповів, що КЛПЗ «Міська клінічна стоматологічна поліклініка» знана не лише в області, а й в усій Україні завдяки високому рівню роботи, якісного рівня послуг, які надаються, тож завданням міської влади є підтримка такого ентузіазму, подальша закупівля нового обладнання, збільшення фінансування тощо.

До слова, на сьогоднішній день поліклініка забезпечує прийом хворих терапевтичного, хірургічного, ортопедичного та ортодонтичного профілів. Сьогодні у складі закладу, потужністю у 1000 відвідувань в день, є 7 відділень:4 ортопедичних відділення на спецрахунку; 2 – терапевтичних і 1 хірургічне відділення на бюджеті.

В закладі працює більше 100 лікарів, 58 % з яких – лікарі вищої та першої кваліфікаційної категорії.

Медичний персонал поліклініки постійно вдосконалює свою майстерність, використовує в практиці тільки якісні вітчизняні та імпортні стоматологічні матеріали. Так, за останній час були впроваджені нові методики, зокрема, виготовлення цільнокерамічних зубних протезів методом литтєвого пресування, інноваційна методика обробки та обтурації кореневих каналів системою Race Bio Race (Швейцарія), латеральна аугментація альвеолярного паростка сосіч-техніка за допомогою колагенових мембран та фіксуючих пінів тощо.

Крім того, за останні роки була повністю оновлена матеріально-технічна база: сучасне стоматологічне обладнання, прогресивна цифрова рентгендіагностика, лікувально-діагностичні апарати для лікування твердих та м’яких тканин ротової порожнини та обладнання для виготовлення усіх існуючих на сьогоднішній день ортопедичних конструкцій.

Кожен пацієнт, який відвідує стоматполіклініку, може переконатися в тому, що доброзичливе ставлення, комфортні умови, висококваліфікована стоматологічна допомога є основними принципами роботи персоналу КЛПЗ «Міська клінічна стоматологічна поліклініка» та дозволяють закладу бути одним з кращих в країні серед комунальних установ.

23 серпня відбулася координаційна рада з впровадження Субпроекту світового банку

Начальник управління охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації Ігор Ващенюк, доповідаючи про стан виконання основних компонентів Субпроекту Світового банку, уточнив, що на сьогодні проект від організації роботи перейшов уже до стадії завершення процедур та стабілізації процесів й підготовки для підписання важливих контрактів.

Найперше головний медик області нагадав про те, на якому етапі реалізації перебуває закупівля меблів, обладнання та розхідних матеріалів для медзакладів, наголосивши: тендер для забезпечення закладів первинного рівня надання допомоги проведено з другої спроби, він – на стадії оцінки. Підписання контракту очікується у жовтні. По «вторинці» і «третинці» повністю завершені всі процедури, враховано пропозиції Світового банку й оголошено торги.

Понад 20 учасників затребували тендерну документацію, тож є сподівання, що буде чимало пропозицій, які забезпечать якісну конкуренцію. Над вимогами до техніки працювали діючі лікарі кардіологічного та кардіохірургічного напрямків обласної та Луцької міської лікарень, тож рівень забезпечення обладнанням медказладів (у тому числі в світлі медреформи – госпітальних округів) буде високим. «Майже кожна центральна районна лікарня отримає таке обладнання, що справді відчує, як в області реалізовують Субпроект Світового банку і Міністерства охорони здоров’я», – зазначив Ващенюк.

Стосовно компоненту «Створення медичної інформаційної системи «Реєстр індивідуального серцево-судинного ризику дорослого населення Волинської області», його впровадження та забезпечення технічної підтримки» Ігор Ващенюк наголосив, що вже і створено сам програмний проект, і закуплено техніку для його ведення. Дані берегтиме комплексна система захисту інформації (КСЗІ), що, за словами Ващенюка, дуже важливо у світлі останніх подій у світі. Проводяться навчання медперсоналу, який наповнюватиме реєстр, аби впровадити його у щоденну роботу максимально швидко і він дійсно працював.

Заходи із забезпечення інформаційного та навчального компонентів Субпроекту відбуваються згідно з планом закупівель: проведені конкурсні процедури, підписані контракти виконуються, готуються нові договори. Є висвітлення як процесу реалізації Субпроекту, так і просвітницька робота. Навчаються лікарі й медсестри закладів первинного рівня надання допомоги (тобто, тривають модулі першого і другого типу), із вересня стартує третій тип – для лікарів медзакладів вторинного рівня надання допомоги. Важливо, що всі вони між собою пов’язані і забезпечують доступність та наступність. Тобто будуть єдині підходи до протоколів і маршрутів лікування пацієнтів і все це піде на користь тих, хто звертається за допомогою. Бо наразі є чимало прогалин, коли одне відмінено, а інше натомість не пропонується.

Тож, резюмував начальник УОЗ ВОДА, наразі у реалізації Субпроекту – динамічна фаза. Однак є певні питання по ремонту та реконструкції амбулаторій загальної практики – сімейної медицини.

Консультант з управління Субпроектом Марія Адамчук , взявши слово після Ігоря Ващенюка, також наголосила на проблемності компоненту «Реконструкція/капітальний ремонт об’єктів під амбулаторії загальної практики-сімейної медицини». Він, нагадала фахівець Світового банку, є найбільший і найскладніший у плані реалізації з низки об’єктивних та суб’єктивних причин.

Отож, щодо створення нових амбулаторій ЗПСМ, то оголошено нині два тендери. Відкриття пропозицій по першому із 22 серпня знову переноситься на три тижні (вже втретє, до речі). Причина – низька якість розробленої на місцях проектно-кошторисної документації. Потенційні учасники закупівлі бачать проблеми, показують їх, консультанти звертаються у відповідні організації, які мають виправляти недоліки-неточності, але, на жаль, попри щоденні розмови, дієвих інструментів впливу на них немає, тож справа стопориться.

З цього приводу були неодноразові наради в ОДА, зокрема і за участі керівника Групи управління Субпроектом, заступника голови ОДА Сергія Кошарука. Однак наразі ситуація така, що правки майже не вносяться, що, своєю чергою, відлякує від подачі документів потенційних учасників тендерів. Коли Марія Адамчук уточнила, що йдеться про волинські організації, які готують документи, Володимир Гунчик поцікавився, чи є можливість запросити виконавців немісцевих. У відповідь чиновник почув, що був і такий досвід, однак і тут фірма своїх зобов’язань не виконала.

Натомість голова ОДА все ж наголосив на важливості такої співпраці. А для вирішення поточних наболілих проблем Гунчик запанував в останній тиждень серпня провести нараду з проектантами за його участі, бо «якщо таке відношення у проектних організацій до документації, то ми помахаємо їм рукою». «Я ні з ким не бажаю гратися, тут величезний обсяг коштів. Загальна вартість робіт по амбулаторіях – 10 мільйонів доларів. То треба завести відповідальних виконавців усіх робіт, а не бавитися у коти-миші. Бо такі всі чесні, демократичні, проєвропейські, а толку немає», – обурився він.

З ним погодилася і Марія Адамчук, додавши, що нині будь-які зволікання вже можуть мати погані наслідки для реалізації Субпроекту.

Щодо тендеру на першу фазу ремонтно-будівельних робіт, то він має 4 лоти, а документацію уже викупили 8 потенційних учасників, тож шанси, що він відбудеться, – значні. Стосовно торгів на виконання робіт у рамках другої фази, то у ній – 6 лотів, а документацію викупили лише 7 фірм. Тож ризик, що він не відбудеться, – високий.

На уточнююче запитання про те, чому будівельні фірми не надто охочі до участі в торгах для виконання робіт, Марія Адамчук відповіла, що їх не влаштовують вимоги Світового банку до учасників тендерних торгів, які змінити неможливо. Компонент під загрозою, що не вкладемося у терміни, – уточнила вона.

Володимир Гунчик впевнений: треба працювати з компаніями, які мають серйозні репутації та обсяги робіт. Він запевнив: поінформує про Субпроект потужні фірми з-за меж області.

Отож, голова ВОДА пообіцяв також провести і зустрічі із представниками будівельних організацій (потенційними підрядниками) та головами райдержадміністрацій. Стосовно останніх, то з ними, зокрема, обговорять питання амбулаторій. Підніматимуть питання, чому, намагаючись на початках потрапити до проекту, нині кілька об’єктів із нього вилетіли, не вчасно підготував документацію. Бо ж були такі ситуації, що деяких відмовляли, намагаючись дотриматися географії через призму медреформи. Також уточнять підтвердження заявок та уточнять, чи є охочі створити амбулаторію, які наразі не увійшла до будівельного компоненту Субпроекту. Лише після цих нарад голова ОДА готовий буде вивчати питання нерозподілених коштів і приймати рішення, на що їх спрямовувати.

На завершення зустрічі голова Волинської обласної державної адміністрації наголосив, що просить ще раз поінформувати: для нього надважливо реалізувати у краї Субпроект. А реконструкція/капітальний ремонт об’єктів під амбулаторії загальної практики-сімейної медицини – це його вагомий компонент, що у грошовому еквіваленті перевищує 250 мільйонів гривень. І вихід один: або беруться за роботу і негайно підправляють відповідно до вимог усі «косяки» ті чи інші відповідальні за певні напрямки роботи волинські виконавці, а місцеві фірми приймають участь у тендерах та якісно виконують ремонти приміщень, або – «заводимо інші структури, даємо обсяги робіт і всіх ставимо на місця. «Так, як є, не може бути. Я не ризикну проектом Світового банку», – ствердив Гунчик.

Насамкінець очільник краю наголосив на організації трьох робочих зустрічей і резюмував: проект Світового банку важливіший, ніж проекти Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР), бо передбачає115 мільйонів гривень за умови, що є співфінансування. А тут – лише на будівництво передбачено 250 мільйонів, а загалом область отримає на потреби сердечників понад 750. «І все буде виконано, кошти освоїмо», – запевнив він.

З нагоди головних державних свят нашої країни – Дня Незалежності України та Дня Державного прапора у Волинській обласній дитячій клінічній лікарні для дітей, які перебувають на стаціонарному лікування, проведені перші патріотичні заходи.

Адміністрація та педагогічні працівники для маленьких пацієнтів влаштували свято. Під час дійства діти дізнавалися про історію створення наших державних символів. Знайомили дітей з іменами великих українців, котрі прославляли Україну.

На святі відбулася зустріч з старшим тренером відділення спортивної акробатики обласної дитячо-юнацької спортивної школи, Заслуженим тренером України, суддею національної категорії, тренером вищої категорії Кришпінович Оленою, майстром спорту України, суддею національної категорії Пащук Веронікою та їх вихованцями. Глядачі затамували подих, коли дивилися видовищні виступи юних талановитих спортсменів.

Також проведено флешмоб, приурочений до Дня Незалежності України. Учасниками флешмобу були: зразковий аматорський танцювальний ансамбль “Волиняночка” (керівник Олена Козачук), діти та їх батьки, що перебувають на стаціонарному лікуванні, медичні працівники закладу.