Діяльність управління у жовтні 2017 року

У зв’язку з погіршенням ситуації з кору в державі 04 жовтня 2017 року була проведена селекторна нарада за участю заступника начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Валерія Руцького, головного спеціаліста з педіатрії управління охорони здоров’я обледержадміністрації Людмили Рожко, інфекціоніста Волинської обласної лікарні Наталії Маркової, головних лікарів та інфекціоністів лікувально-профілактичних закладів області.

Під час наради були обговорені питання щодо епідемічної ситуації з кору в Україні, а також питання, які стосуються протиепідемічних заходів, лабораторної діагностики захворювання та виконання планових щеплень.

За даними Міністерства охорони здоров’я на початок вересня в Україні зареєстровано 1627 випадків кору, двоє дітей в Одеській області померли. Найбільше випадків зареєстрували в Івано-Франківській (747 випадків), Одеській (589 випадків) та Тернопільській (70 випадків) областях.

Найбільша захворюваність реєструється серед дітей (від 66% серед усіх хворих в Одеській області до 81% в Івано-Франківській області), однак реєструється значне число хворих і серед дорослих.

Заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації В.Руцький наголосив про необхідність посиленого контролю за проведенням планових щеплень проти кору віковим групам, згідно з календарем профілактичних щеплень та за проведенням протиепідемічних заходів відповідно до наказу Міністерства охорони України 11.09.2017 № 1082 «Про проведення заходів щодо імунізації населення проти кору в Україні», а також наказу управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації №285- од від 14.09.2017. Та повідомив, що через поширення інфекції, невакциновані проти кору діти не допускатимуться у навчальні заклади в Івано-Франківській, Одеській та Тернопільській областях.

Головний спеціаліст з педіатрії управління охорони здоров’я обледержадміністрації Л. Рожко доповіла, що на Волині в даний час випадків кору не зареєстровано, але враховуючи ситуацію в Україні, загострення епідемічної ситуації можливе найближчим часом. Тому закликала батьків у всіх областях України, не лише там, де реєструються спалахи, вакцинувати дітей, щоб вберегти їх від цього небезпечного захворювання. Для захисту від кору, згідно з календарем щеплень в Україні, необхідно отримати дві дози вакцини КПК.

«Головна причина спалахів кору — низький рівень охоплення вакцинацією. Минулого року менше половини українських дітей були щеплені від кору за графіком. На кінець серпня 2017 року другою дозою вакцини КПК за календарем щеплень були захищені 61% дітей віком 6 років», – повідомила Л. Рожко.

Завідувач відділення крапельних інфекцій Волинської обласної лікарні Н. Маркова наголосила присутнім, що потрібно допрацювати усі локальні протоколи діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей та закликала до співпраці.

5 жовтня 2017 року в рамках проведення Міжнародної медичної виставки «Охорона здоров’я» відбувся спеціалізований захід «День Головного лікаря -2017».

За підтримки ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ АСОЦІАЦІЇ ГОЛОВНИХ ЛІКАРІВ обласними Департаментами, управліннями охорони здоров’я державних адміністрацій з усіх регіонів України на конкурсній основі були відібрані номінанти-претенденти на присвоєння звання «Головний лікар року-2017».

На високому рівні представила Волинь Кривдік Лідія Олексіївна, головний лікар комунального закладу «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги № 1».

Висококваліфікований спеціаліст та досвідчений керівник, своїми високими людськими якостями, професіоналізмом, відданістю справі охорони здоров’я зайняла одне з призових місць. Лідія Олексіївна заслужила шану численних пацієнтів, працівників закладу та громадськості міста і здобула гідне визнання в Україні.

11 жовтня 2017 року у залі колегії управління охорони здоров’я облдержадміністрації відбувся науково-практичний семінар у форматі телемосту «Міжнародні та вітчизняні стандарти надання гінекологічної допомоги». Семінар був проведений для лікарів акушер-гінекологів, лікарів-онкогінекологів і лікарів загальної практикии-сімейної медицини. У навчальному заході були присутні Волинська, Львівська, Рівненська, Київської областей та м.Києва.

Організатори заходу – Міністерство охорони здоров’я України, Національна медична академія післядипломної освіти ім.П.Л.Шупика, інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України.

Відкрила засідання Гойда Ніна Григорівна, доктор медичних наук, професор кафедри управління охороною здоров’я НМАПО імені П.Л.Шупика.

З вітальним словом до учасників семінару звернувся головний спеціаліст з акушерства та гінекології управління охорони здоров’я облдержадміністрації Роман Савка, який зазначив, що семінари такого роду є актуальними, дають можливість лікарям вдосконалити свої знання, почерпнути інформацію про нові методи лікування гінекологічних захворювань.

Доповіді докторів медичних наук та професорів були акцентовані на питаннях сучасних стандартів надання гінекологічної допомоги, використання у клінічній практиці новітніх високотехнологічних методів діагностування пацієнтів.

Впровадження в практику науково та економічно обґрунтованих стандартів діагностики, профілактики та лікування більшості відомих захворювань дозволяє надавати медичну допомогу на досить високому рівні.

Учасники семінару під час прослуховування доповідей активно обговорювали проблемні питання.

Всім учасникам по закінченню науково-практичного семінару було вручено сертифікати.

З 17 жовтня по 19 жовтня 2017 року в залі колегій управління охорони здоров’я облдержадміністрації проходив черговий етап навчань за програмою «Реанімаційні заходи при раптовій зупинці серця у дорослих та дітей».

Координував навчання Крилюк Віталій Омелянович – завідувач відділу інструкторів Державного закладу «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров’я України» та Кузьмінський Іван Володимирович – лікар з медицини невідкладних станів цього ж закладу.

Медичні працівники бригад екстреної медичної допомоги відпрацьовували практичні заняття на тренажері-манекені, що являє собою імітацію тіла дорослої людини. Відпрацювання навиків серцево-легеневої реанімації на такому манекені дає можливість контролювати якість виконання вправ, адже він обладнаний електричною системою датчиків і обладнань, які імітують процеси життєдіяльності людини (пульс, дихання, кашель, хрипи, ритми серця, тони серця тощо, кишкові шуми). Також знайомляться з новою розробкою приладу для кістково-крапельного введення ліків.

Незвичним і водночас дуже корисним для волинських працівників є використання на заняттях «живого» манекена-тренажера, який «відчуває» і «реагує» на маніпуляції, реанімаційні заходи і, навіть, на введення ліків.

Медичні працівники бригад екстреної медичної допомоги в завершенні тренінгу здали залік за підсумком двох днів занять та продовжили навчання під відкритим небом, на території центральної оперативної диспетчерської комунального закладу «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги медицини та медицини катастроф».

До слухачів приєднались студенти Луцького базового медичного коледжу. Адже їм випала унікальна нагода не тільки почути лекцію, а й взяти участь у практичних заняттях під керівництвом Арсена Арсеновича Гудими – завідувача кафедри медицини катастроф та військової медицини катастроф та військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Також він провів практичне заняття на тему: «Сортування постраждалих під час масових катастроф».

На завершення Куц Олег Степанович, головний лікар комунального закладу «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги медицини та медицини катастроф» подякував всім присутнім та висловив сподівання на плідну співпрацю .

19 жовтня 2017 року в м. Дубно відбулась міжрегіональна конференція «Сучасні підходи до лікування хронічних дерматозів. Деякі аспекти реформування дерматовенерологічної служби в умовах розвитку страхової медицини» за участю провідного науковця України, д.м.н., професора Калюжної Лідії Денисівни, головного позаштатного спеціаліста по дерматовенерології УОЗ Рівненської ОДА Маняк Наталії Володимирівни та головного позаштатного спеціаліста по дерматовенерології УОЗ Волинської ОДА Карпюк Лесі Василівни.

Міжрегіональна конференція «Сучасні підходи до лікування хронічних дерматозів

Лікарі-дерматовенерологи Волинської та Рівненської областей мали можливість послухати доповідь професора Калюжної Лідії Денисівни, яка поділилась цікавими клінічними спостереженнями з власної практики, новими можливостями контролю та лікування хронічних дерматозів, перспективи розвитку дерматовенерологічної служби.

20 жовтня 2017 року розпочато чемпіонат бригад екстреної медичної допомоги «Волинські медичні ралі – 2017». У змаганнях беруть участь 22 команди з усіх відділень бригад екстреної медичної допомоги області.

Відкрив чемпіонат Олег Куц, головний лікар комунального закладу «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги медицини та медицини катастроф», головний суддя змагань.

На урочистому відкритті були присутні начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк, начальник управління охорони здоров’я Луцької міської ради Микола Якимчук , представники державного закладу «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров’я України» та представники Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського.

Головний лікар Волинського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Олег Куц нагадав, що заняття для працівників швидких на території центру проходять періодично. Тож у медичного закладу навіть виникла думка працевлаштувати інструктора для постійної організації різноманітних конкурсів і завдань із метою поглиблення знань та практичних навичок парамедиків.

Вперше 20 жовтня 2017 року, не тільки на базі Волинської обласної дитячої клінічної лікарні Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання, а і у західному регіоні України було успішно проведене слухопротезування способом кохлеарної імплантації. Операцію виконали професіонали своєї справи: кандидат медичних наук Борис Миколайович Миронюк (старший науковий співробітник ДУ “Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України”) та дитячі ЛОР-лікарі закладу Руслан Жиленко, Валеріан Набухотний.

Кохлеарна імплантація – дуже ефективна методика відновлення слуху, що увібрала в себе останні досягнення отохірургії та медичних технологій.

На онлайн-трансляції ходу операції спостеріггав, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації – Ігор Ващенюк та Сергій Ляшенко – генеральний директор Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання.

В актовому залі Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання відбулася прес-конференція за участі голови Всеукраїнської спілки батьків дітей з вадами слуху Лисенко Ірини Валентинівни, спеціаліста по налаштуванню слухових апаратів і консультанта компанії Coxlear в Україні – Заїки Дмитра Михайловича, лікарів та батьків дітей з вадами слуху. У конференції взяв активну участь голова постійної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства Волинської обласної ради – Зінчук Олександр Григорович та головний спеціаліст з педіатрії управління охорони здоров’я облдержадміністрації – Рожко Людмила Михайлівна.

На актуальність зворотного зв’язку між МОЗ України та областями України, необхідність інформованості батьків дітей з вадами слуху звернула увагу в своєму виступі Ірина Лисенко.

Зінчук Олександр Григорович у виступі підтримав лікарів нашого закладу за їхню активність, прагнення повернути дітям слух.

Для дітей з приглухуватістю ця подія набуває значення соціальної важливості, оскільки дозволить їм бути повноцінними членами суспільства, навчатися нарівні з іншими, мріяти, працювати та реалізовувати себе на благо своєї родини та нашої держави. Ця операція є першим кроком, і дасть змогу щорічно десяткам дітей з вродженою або набутою приглухуватістю отримати можливість повноцінно зростати завдяки кохлеарній імплантації.

«Для того, аби діти з міст і сіл народжувались в нормальних умовах, в Україні потрібно побільше таких закладів як Волинський перинатальний центр, будівництво якого планують повністю завершити вже наступного року.»

Про це йшлося під час візиту Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана у Луцьк 20 жовтня 2017 року.

Володимир Гройсман зазначив, що на добудову перинатального центру, виділили з держбюджету 65 млн.

Під час візиту Прем’єр-Міністра у Волинський обласний перинатальний центр був оцінений стан ремонтно-будівельних робіт. Загальна кошторисна вартість проекту – 231,6 млн грн, з яких уже профінансовано 144,640 млн грн.

Будівництво обласного перинатального центру на базі Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання було розпочато у 2001 році, виконано нульовий цикл робіт. З 2012 року будівництво обласного перинатального центру включено в програму економічного і соціального розвитку області. Зараз для ефективного та повноцінного функціонування обласного перинатального центру в області реалізується 5 інвестиційних проектів, пов’язаних між собою лікувальними процесами і комунікаціями.

20 жовтня 2017 року в залі колегій управління охорони здоров’я облдержадміністрації відбулося засідання правління обласного хірургічного Товариства з хірургами області на тему: “Актуальні питання в хірургії”.

Привітальним словом виступив головний спеціаліст з хірургії управління охорони здоров’я облдержадміністрації – Ігор Бабін.

З доповіддю “Ятрогенні пошкодження жовчевих протоків. Сучасні підходи до діагностики та лікування даної патології” виступив” – Галей ММ., завідувач відділення лапароскопічної хірургії Волинської обласної клінічної лікарні.

Доповідачами з актуальних питань з хірургії були лікарі Волинської обласної клінічної лікарні та лікувально-профілактичного закладу “Волинський обласний онкологічний диспансер”.

23 жовтня 2017 року у конференц-залі готелю «Україна» міста Луцька, відбувся навчальний семінар на тему: “Впровадження новітніх технологій діагностики та лікування гастроентрологічних захворювань у педіатрії”.

Семінар був проведений для лікарів педіатрів, лікарів загальної практики-сімейних лікарів, лікарів неонатологів, лікарів гастроентерологів дитячих, лікарів-інфекціоністів дитячих, лікарів-інтернів, співробітників профільних кафедр Львівського національного медичного університету.

Вступним словом привітав усіх присутніх заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Валерій Руцький, який наголосив на важливості дотримання протоколів діагностики і лікування захворювань органів травлення у дітей.

Доповідачами, з питань функціонування та органічної диспепсії у сучасних світових настановах, алгоритму діагностики печінки у дітей та особливостей діагностики та підходів до лікувально-профілактичного харчування дітей раннього віку з функціональними розладами травної системи, були Олег Шадрін – доктор медичних наук, професор, керівник відділення проблем харчування та соматичних захворювань дітей раннього віку ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України» та Сергій Няньковський – лікар педіатр вищої категорії, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри педіатрії №1 Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

Щорічно 24 жовтня за ініціативою міжнародної неурядової організації Ротарі Інтернешнл (Rotary International) відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом.

Користуючись нагодою, напередодні Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом лікарі епідеміологи звертають увагу батьків щодо необхідності вакцинації дітей, у тому числі проти поліомієліту.

Зокрема, в усіх структурних підрозділах управління охорони здоров’я облдержадміністрації проводяться відповідні заходи до Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом.

У зв’язку з низьким охоплення дітей імунізацією від поліомієліту сімейними лікарями проводились лекції, бесіди на дану тематику. Лікувально-профілактичні заклади області забезпечили підготовку та висвітлення заходів з профілактики поліомієліту серед медичної спільноти та населення, провели санітарно-просвітницької та роз’яснювальної роботи.

Також провели аналіз охоплення щепленнями дитячого населення, рахується потреба в вакцинних препаратах, розглядаються випадки відмов від вакцинації та обгрунтованість медичних протипоказів.

25 жовтня 2017 року проведено прес-конференцію щодо стану захворюваності на грип та ГРЗ в області.

У прес-конференції взяли участь заступник начальника управління Валерій Руцький, завідувач інфекційного відділення для дорослих Волинської обласної інфекційної лікарні Галина Морочковська, заступник директора ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Лариса Дудковська, заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Володимир Лотвін, головний позаштатний спеціаліст з дитячих інфекційних хвороб управління охорони здоров’я облдержадміністрації Наталія Маркова та директор державного виробничо-торгового підприємства «Волиньфармпостач» Михайло Півнюк.

Про санітарно-освітню роботу з застосуванням різних форм та методів, в тому числі телерадіокомунікаційних зв’язків доповів головний лікар Волинського обласного центру здоров’я Сергій Новосад. Та наголосив, що кращий час для щеплення – це осінній період між жовтнем і листопадом, так як пік епідемій грипу припадає на зимовий час.

Зараз фіксується тенденція до зниження кількості хворих, повідомив Валерій Руцький. За оперативними даними лікувально-профілактичних закладів, на Волині захворюваність грипом та ГРВІ утримується на рівні сезонної, відповідає середньому показнику для відповідної пори року. За даними щотижневого оперативного аналізу епідемічної ситуації, з початку епідемічного сезону, котрий почався 02 жовтня 2017 року, перехворіло понад 11 тис. осіб, що знаходиться на рівні минулого року.

За останній тиждень ГРВІ в області захворіло близько 4 тисячі осіб, що на 5% менше ніж попереднього тижня. На сьогодні показник захворюваності нижчий від розрахункового епідемічного порогу на 19,1%. Перевищення епідемічного порогу не зафіксовано в жодному з районів та міст області. Найвищі показники захворюваності на грип та ГРВІ зареєстровано в Ківерцівському і Маневицькому районах та місті Луцьку, найнижчий – в Ратнівському районі. Із числа хворих, діти до 17 років становили майже 67%, захворюваність серед них знизилась на 4,3% в порівнянні з попереднім тижнем. Зменшилась кількість госпіталізованих з діагнозом «ГРВІ» до 129, проти 138 хворих минулого тижня, із них 83% діти.

За даними вірусологічної лабораторії обласного лабораторного центру віруси грипу з початку епідемічного сезону від хворих не виділялися, проте, виділяються збудники інших респіраторних інфекцій (респіраторно-синцитіальний вірус, риновірус).

Зі слів Михайла Півнюка, директора ДВТП «Волиньфармпостач», перша партія вакцини для імунопрофілактики грипу ДЖІСІ ФЛЮ (виробник Корея), отримана в кількості близько 300 доз. Вакцина направлена в заклади соціального захисту населення (будинки-інтернати) та лікувально-профілактичні заклади, згідно завчасно поданих заявок. Наступна партія очікується вже наприкінці жовтня.

Попри оптимістичні цифри, медики прогнозують у грудні ріст захворюваності, тож просять волинян дотримуватися правил гігієни та пройти вакцинацію, як найкращий метод профілактики грипу. У нинішньому сезоні небезпечним буде три штами грипу. Із них новий для українців грип А/H1N1 «Мічиган». Загроза полягає у тому, що він провокує ранні пневмонії. Медики радять при перших симптомах грипу звертатися до лікаря та пройти лікування, аби не було ускладнень.

Фахівці наголошують, що вартість вакцини проти грипу становить 179 гривень, у той час, коли лікування неускладненої форми грипу – 800-1000 гривень. Тому доцільно заздалегідь вакцинуватися.

27 жовтня 2017 року відбулося засідання колегії управління охорони здоров’я облдержадміністрації. На порядку денному було обговорення діяльності галузі охорони здоров’я області за підсумками 9- ти місяців. Розпочав засідання начальник управління охорони здоров’я Ігор Ващенюк. Він окреслив коло питань, які потребують нагального вирішення.

Про стан надання ендкринологічної допомоги хворим Старовижівського та Ратнівського районів доповіла головний позаштатний спеціаліст з ендокринології управління охорони здоров’я Лариса Джанкарашвілі.

Головний педіатр області Людмила Рожко проаналізувала проблемні питання з організацією імунопрофілактики та охоплення населення вакцинацією. Озвучила, що в області зареєстровані клінічні випадки кору серед дорослого та дитячого населення, тому наголосила керівникам закладів охорони здоро’я забезпечити максимальне охоплення вакцинацією проти кору. Також повідомила присутніх про достатню кількість комбінованої вакцини.

Про результати працевлаштування випускників медичних коледжів в області у 2017 році доповіли: Хмелькова Аліса Ігорівна, директор Луцького базового медичного колледжу; Буйволенко Світлана Сергіївна, заступник директора з навчальної роботи Ківерцівського медичного колледжу; Вознюк Станіслав Миколайович, заступник директора з навчальної роботи комунального вищого навчального закладу «Ковельський медичний колледж».

Заступник начальника відділу управління охорони здоров’я Валерій Кацаман, доповів присутнім про стан формування та поновлення регіонального та об’єктових резервів лікарських засобів і виробів медичного призначення у підпорядкованих закладах охорони здоров’я області для ліквідації медичних наслідків надзвичайних ситуацій.

Також про стан інфекційної захворюваності у Волинській області доповіла директор Волинського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталія Янко.

В ході засідання відбулося обговорення питань та проблем, що хвилюють керівників лікувально-профілактичних закладів. Визначено основні напрямки роботи медичної галузі Волині.

Начальник управління охорони здоров’я Ігор Ващенюк закликав працівників галузі спрямувати всі зусилля на виконання пріоритетних завдань та забезпечити населення області якісною і доступною медичною допомогою.

З метою забезпечення виконання завдань, а також інформування медичної громадськості про подальші кроки впровадження медичної реформи з Міністерством охорони здоров’я України 30 жовтня 2017 року в залі колегій управління охорони здоров’я облдержадмністрації відбулась селекторна нарада.

У ній взяли участь начальник управління охорони здоров’я облдержадмністрації Ігор Ващенюк, заступник начальника відділу управління охорони здоров’я облдержадміністрації Валерій Кацаман, головний спеціаліст з терапії управління охорони здоров’я облдержадміністрації Микола Берник, начальник управління охорони здоров’я Луцької міської ради Микола Якимчук, головний лікар Волинського обласного центру здоров’я Сергій Новосад та головні лікарі центрів первинної медико-санітарної допомоги.