До Всесвітнього дня боротьби з раком у Волинському обласному онкодиспансері відбулась прес-конференція

Щороку 4 лютого у світі відзначають День боротьби з онкозахворюваннями. Цього року він відбувся під гаслом: «Рак: можна запобігти», аби привернути увагу громаськості до проблем онкозахворюваності та необхідності профілактики.

Згідно зі статистикою Міністерства охорони здоров’я, кожен п’ятдесятий українець страждає від раку. Ризик захворіти впродовж життя в Україні має кожен 3-4 чоовік та кожна 5-6 жінка.

В області на обліку перебуває 22 з половиною тисячі осіб зі злоякісними новоутвореннями, а це – кожен 46-й волинянин. 1496 онкохворих у 2018-му році померли, а зареєстровано торік 2724 нових випадків захворювання.

Чоловіки найбільше хворіють на рак трахеї, бронхів та легень – 13%, передміхурової залози – 11%, шкіри – 9,3%, рак шлунку – 7,7%, прямої кишки, ректосигмоїдного з’єднання і ануса – 6,2%.

Жінки  – на рак молочної залози – 20,6%, не меланомні злоякісні новоутворення шкіри – 12,9%, тіла матки – 10,3%, шийки матки – 6,2%.

На прес-конференції завідувач загальнохірургічного відділення Волинського обласного онкодиспансеру, хірург-онколог  Анатолій Протопопов зазначив: «Найбільше онкопатологію виявляємо серед вікової категорії 50 – 69 років. Показники статистики свідчать про щорічний приріст захворюваності. Втім, українці інертні щодо онкопатології, не надто переймаються профілактикою. Наприклад, якби люди нормально харчувалися, то на 70% випадків захворюваності на рак шлунку було б менше. Якби перестали курии – зменшився б відсоток ураження раком легень. Якби жінки не вели стресовий спосіб життя, то кількість хворих на рак молочної залози також була б меншою. Постійна стимуляція чоловіків оголеними жінками на вулиці та в інтернеті – шлях до раку простати».

Володимир Федорчук, завідувач мамологічного відділення обласного онкодиспансеру, наголосив: «В області зростає і захворюваність на рак молочної залози. Якщо в 2017-му році було виявлено 296 нових випадків раку молочної залози, то в 2018-му році – 306. Високі показники виявлення в І-ІІ стадії захворювання, але високий показник і в занедбаній стадії – приблизно кожен четвертий випадок. Відповідно прогноз лікування – гірший, адже прописна істина: виявлення раку в І стадії – 95% пацієнтів виліковуються.  5%, як би ми не старалися, що б ми не робили і які б методи лікування не застосовували –  хвороба бере верх. Це залежить від ряду факторів, насамперед від імуногістохімічної будови смої пухлини. У Волинській області  п’ятирічне виживання пацієнтів, які хворіють на рак молочної залози, становить близько 65%. В Європі ці показники –   від 70 до 90%. Я вважаю, що у нас досить високі показники, з кожним роком вони зростають, адже станом на 1995-й рік показник п’ятирічного виживання при раку молочної залози на Волині становив 52% . Це пов’язано з тим, що ми перейшли на європейські протоколи лікування і використовуємо якісні фармацевтичні препарати».

Завідувач рентгенологічного відділеня онкодиспансеру Анатолій Самусь на прес-конференції повідомив: «Щороку на трьох мамографах медзакладу обстежуємо близько 11 тисяч жінок».

За 2018-й рік обласного онкодиспансеру в поліклініці прийняли близько 40-ка тисяч пацієнтів. В стаціонарі проліковано 6437 хворих, виконано понад 5 тисяч пацієнтів. Розрахований обласний онкодиспансер на 108 ліжок. Головний лікар Юрій Малімон наголосив: на сьогодні в приміщенні медзакладу розгорнуто 180 ліжок.