Гепатити

Вірусні гепатити – це інфекційні захворювання печінки, що спричиняються вірусами. Вірусам, які викликають гепатит, прийнято давати назви букв латинського алфавіту – А, В, С, D, Е, F,G.

Гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтяниця) – це гостре інфекційне захворювання з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу.

Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (при прямому контакті), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки.

У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 протягом перших 2-3 днів, ломоти в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людини відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді блювоту, біль та відчуття важкості у правому підребер’ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю, пива). Можливе свербіння шкіри.

Джерелом інфекції є хвора людина з будь-якими формами захворювання.

Інкубаційний період – 7-50 днів (в середньому 15-45 днів). Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А :

 1. Використовуйте для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду;
 2. Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
 3. При виїздах на відпочинок для пиття та приготування їжі майте з собою запас питної води (краще бутильовану);
 4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх добре промийте питною водою, для споживання дітьми – обдайте окропом;
 5. Строго дотримуйтесь правил особистої гігієни – обов’язково мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;
 6. Не займетесь самолікуванням.

При появі перших ознак захворювання терміново зверніться до лікаря. Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

Гепатит В – вірусне інфекційне захворювання. Може перебігати у вигляді гострої або хронічної інфекції, характеризується ураженням печінки, збільшенням селезінки, болями у великих суглобах, має перебіг з симптомами інтоксикації, жовтяницею або без неї.

Джерелом інфекції для Гепатиту В являється хвора людина та вірусоносій. У частини хворих вірус може бути наявним у крові протягом кількох років. Вірус циркулює у крові значно раніше, ніж з’являються перші клінічні прояви.

Передається інфекція: Від хворої матері до дитини, під час контактів з інфікованою людиною, в тому числі статевих, найчастіше під час різноманітних лікувально-діагностичних маніпуляцій у разі порушення шкіри та слизових оболонок, переливання крові.

Скритий інкубаційний період найчастіше 60-90 днів. Перебіг хвороби характеризується циклічністю. Початковий період. Захворювання починається з незначного підвищення температури, слабкості, головного болю, катаральних явищ, болю в суглобах, збільшенням печінки, селезінки.

Початковий період триває 7-14 днів. У незначної кількості людей спостерігається безсимптомний перебіг.

Жовтяничний період триває 3-4 тижні. Наростає жовтяниця склер, м’якого піднебіння, шкіри. Збільшується печінка, селезінка. Зберігається слабкість, втрата апетиту.

Період одужання: тривалий, зберігаються залишкові явища у вигляді збільшеної печінки, високого рівня білірубінів в крові.

Частіше хворіють:

 • особи, які вживають ін’єкційні наркотики;
 • члени родини хворого на гепатит В;
 • діти, народжені від інфікованих матерів;
 • статеві партнери інфікованих осіб;
 • особи, які мають декілька статевих партнерів;
 • гомосексуалісти;
 • хворі на гемодіалізі, або ті, що мають часті переливання крові;
 • працівники охорони здоров’я.

Профілактика гепатиту В передбачає:

І. Нейтралізацію джерела інфекції (ранню діагностику хвороби, госпіталізацію, ізоляцію та оздоровлення);

ІІ. Блокування шляхів передачі інфекції

 • використання одноразових шприців та інструментів при діагностичних та лікувальних процедурах;
 • використання індивідуальних предметів особистої гігієни при догляді за хворими(рушник, гребінець, зубна щітка, білизна);
 • використання презервативів під час статевих актів;
 • ретельне обстеження донорів перед здачею крові .

ІІІ. Проведення масової пасивної (імуноглобулінова) та активної (вакциною) імунізації дітей.

Гепатит С – захворювання печінки, яке спричиняється вірусом гепатиту С. Вірусу притаманна велика мінливість, виражена здібність до мутації.

Число людей, інфікованих вірусом гепатиту С, в усьому світі до 500 млн. З кожним роком їх кількість зростає на 3-4 млн. осіб.

40% молодих людей, що захворіли гепатитом С, інфікуються під час внутрішнього введення наркотиків.

Джерелом збудника є хворі на гепатит С та вірусоносії.

Зараження гепатитом С відбувається під час попадання крові інфікованої людини в кров іншої людини, а саме:

 • виконання пірсінга і татуювання;
 • спільне використання бритв, манікюрного приладдя, зубних щіток,
 • виконання медичних маніпуляцій: операції, стоматологічні втручання, ін’єкції, забір крові, масові вакцинації, гінекологічні обстеження, переливання крові та її препаратів;
 • незахищені статеві контакти;
 • народження дітей інфікованими матерями;
 • мікротравми, отримані під час догляду за хворою людиною;
 • під час роботи медичного персоналу з інфікованою кров’ю

Хвороба починається поступово з порушення апетиту, нудоти, відчуття дискомфорту у черевній ділянці, частими є болі в суглобах. В 20% хворих гепатит проявляється жовтяницею, помірно збільшується печінка. У 80% – гепатит протікає в легкій формі, без жовтяниці і переходить у хронічну форму. У частини хворих в подальшому формується цироз або рак печінки. Тому гепатит С часто називають „ласкавим вбивцею”. Хронічний гепатит розвивається ,в середньому, протягом 10 років після інфікування вірусом і переходить у цироз, який прогресує до 10 років. Проте ці строки значно скорочуються при вживанні алкоголю, зловживанні ліками, зараженні іншими вірусами.

Щоб запобігти зараженню вірусом гепатиту С потрібно:

 • не використовувати чужі предмети вжитку: набори для бриття та манікюру, епілятори, зубні щітки, тощо
 • під час відвідування медичної установи, стоматологічного кабінету, слідкуйте, щоб всі маніпуляції виконувались тільки одноразовими або стерильними інструментами;
 • працівникам медичних установ дотримуватись техніки безпеки під час використання ріжучих та колючих медичних інструментів;
 • відмовитись від татуювання і пірсінгу;
 • не використовувати голки, шприци, розчини і будь-які інші пристосування, які були у вжитку;
 • кожний статевий акт з новим партнером повинен бути захищеним презервативом;
 • Не споживати продукти з шкідливими для печінки складниками і добавками;
 • Ведіть здоровий спосіб життя – це підвищить Ваш імунітет і резерв здоров’я.

Вакцини для профілактики гепатиту С не існує