«Годування грудьми – ключ до сталого розвитку»

Про переваги грудного вигодовування новонароджених волинські медики розповіли під час тематичного круглого столу «Годування грудьми – ключ до сталого розвитку», який відбувся 3 серпня 2016 року. Дата проведення «Тижня підтримки грудного вигодовування» обрана невипадково, цього дня в 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Цю Декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ. Девіз цьогорічного «Тижня підтримки грудного вигодовування» – «Годування грудьми – ключ до сталого розвитку». Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції – годувати діток грудьми.

За словами головного спеціаліста з педіатрії управління охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації Людмили Рожко, в цьому році Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування присвячений 17-и Цілям Сталого Розвитку, що були прийняті всіма державами – членами Організації Об’єднаних Націй. У вересні 2015 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Цілі Сталого Розвитку – цільові показники майбутнього міжнародного розвитку. Вони замінили Цілі розвитку тисячоліття, термін яких закінчився в 2015 році. Цілі Сталого Розвитку діятимуть в період з 2015 по 2030 рік і нараховують 17 глобальних досягнень задля подолання бідності, викорінення нерівності та несправедливості, а також протидії кліматичним змінам.

Грудне вигодовування безпосередньо відноситься до третьої Цілі Сталого Розвитку, яка має на меті покращення здоров’я матері і дитини. Відомо, що грудне вигодовування є вагомим чинником зниження рівнів захворюваності дітей і дитячої смертності, з одного боку, та має позитивні коротко – й довготривалі наслідки для здоров’я матерів, з іншого. Грудне вигодовування також має відношення до другої Цілі Сталого Розвитку – подолання голоду та безпечного харчування. Вплив грудного вигодовування на інтелект і матеріальний стан людини має відношення до четвертої Цілі – якісна освіта, а також першої Цілі – подолання бідності. Все це має вагомий внесок у досягнення восьмої Цілі Сталого Розвитку – економічного зростання.

Нарешті, допомагаючи скоротити розрив між багатими і бідними, грудне вигодовування може внести свій вклад в ціль №10 – скорочення соціальної нерівності у світі. Окрім цього, грудне вигодовування захищає планету від забруднення навколишнього середовища і глобального потепління, оскільки, на відміну від штучного вигодовування, не пов’язано з промисловим виробництвом. Воно природно й екологічно чисте, тому є гарантією здоров’я і повноцінного харчування за часів стихій і надзвичайних станів. Все це відноситься до шостої, сьомої, одинадцятої, дванадцятої, тринадцятої та п’ятнадцятої Цілей Сталого Розвитку.

Олена Курак заступник головного лікаря з неонатології КЗ «Луцький клінічний пологовий будинок» наголосила, що грудне вигодовування – це ключовий елемент, який є основою благополучного початку життя, який допомагає нам поважати один одного і піклуватися про світ, в якому ми живемо. Також розповіла про основні принципи підтримки грудного вигодовування:

 1. Наявність плану дій (політики) щодо підтримки грудного вигодовування і регулярне доведення його до відома усіх медичних працівників закладу, вагітних, матерів та членів їх родини.
 2. Систематичне навчання медичного персоналу щодо впровадження Політики (плану дій) підтримки грудного вигодовування.
 3. Впровадження в практику сучасних методів підготовки сім`ї до народження дитини. Інформування  та навчання вагітних, матерів та членів їх родин щодо переваг та методів грудного вигодовування.
 4. Допомога матерям успішно розпочати раннє грудне вигодовування.
 5. Навчання вагітних, матерів та членів їх родини як годувати грудьми та як зберегти лактацію в складних ситуаціях, в тому числі якщо вони тимчасово відокремлені від своїх дітей.
 6. Підтримка виключно грудного вигодовування до шестимісячного віку дитини за винятком випадків, зумовлених медичними та соціальними показаннями, і продовження грудного вигодовування до 1 року і більше із своєчасним введенням пригодовування.
 7. Забезпечення цілодобового спільного перебування матерів з дітьми та участі матері (членів родини) у здійсненні догляду за дитиною.
 8. Заохочення матерів до грудного вигодовування за вимогою дитини за відсутності медичних протипоказань.
 9. Відмова від використання у дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні, сосок, пустушок чи інших засобів, які імітують материнські груди.
 10. Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів.
 11. Дотримання Міжнародного зведення правил збуту замінників грудного молока.
 12. Практика сімейних пологів (підготовка партнерів і допомога жінці під час пологів).  Вільне відвідування породіллі і дитини у відділенні спільного перебування.

Анжела Рибанович, лікар акушер-гінеколог  центру планування сім’ї комунального закладу «Луцький клінічний пологовий будинок», наголосила усім присутнім про переваги грудного вигодовування. Грудне молоко являє собою саму кращу і корисну для грудних дітей їжу. Воно містить всі необхідні поживні речовини, вітаміни, мікроелементи і повністю забезпечує потреби дитячого організму в харчових компонентах в перші 6 міс життя.

До числа найважливіших переваг жіночого молока відносяться: оптимальний та збалансований рівень харчових речовин; висока засвоюваність жіночого молока організмом дитини; наявність в молоці широкого спектра біологічно активних речовин і захисних факторів (ферментів, гормонів, імуноглобулінів); сприятливий вплив на мікрофлору кишечника; стерильність; оптимальна температура та ін. Склад грудного молока не постійний, він змінюється під час годувань, в залежності від часу доби, а також в процесі лактації. Загальний обсяг вироблення материнського молока і споживання його дитиною надзвичайно мінливий: в середньому споживання молока грудними дітьми знаходиться в межах 680-850 мл на добу, але іноді ці величини можуть коливатися від дуже малих кількостей до більше 1 л в день, що залежить від частоти і ефективності смоктання.

Споживання грудного молока дитиною в період виключно грудного вигодовування збільшується, досягаючи постійного рівня 700-800 мл приблизно через 1-2 міс, і після цього зростає лише незначно. Надзвичайно важливо те, що жіноче молоко містить імунологічні та біологічні активні речовини, антитіла, які захищають дитину від різних мікробних і вірусних інфекцій та алергічних реакцій . Таким чином, грудне молоко є справді незамінний продукт, призначений самою природою для вигодовування дітей першого року життя. Воно має значні переваги перед штучними сумішами для дитини, матері, сім’ї і суспільства в цілому. Незважаючи на розвиток науки та індустрії дитячого харчування, альтернативи грудного вигодовування немає. Воно перевершує всі замінники, в тому числі і дитячі адаптовані молочні суміші промислового виробництва.

Про переваги грудного вигодовування для здоров’я дитини розповіла лікар-неонатолог Волинського обласного територіального медичного об’єднання Олена Мельничук. Грудне вигодовування забезпечує гармоній розвиток дитини: поліпшуються показники його фізичного, психічного та розумового розвитку; знижується ризик розвитку синдрому раптової смерті. У перші 3 роки життя (особливо в перший рік) дитина вкрай потребує прямому контакті з матір’ю: ласках, дотику, доторканні, заколисуванні, носінні на руках, мовному і зоровому контакті. Дослідження показали, що годування материнським молоком сприяє емоційному і психічному здоров’ю дитини, покращує його пам’ять і інтелект, знімає стрес.

Крім того, діти, що знаходяться на грудному вигодовуванні, мають більш високі показники за частиною гостроти зору і психомоторного розвитку, що пов’язано з наявністю в молоці ненасичених жирних кислот. У них зменшуються аномалії прикусу завдяки поліпшенню форми і розвитку щелеп. Отримуючи грудне молоко дитина менш схильна до інфекційних захворювань шлунково-кишкового тракту і сечовивідних шляхів, респіраторних інфекцій, менінгіту, отиту і пневмоній, розвитку харчової алергії.

Лікар акушер-гінеколог обласного центру планування сім’ї та репродукції людини Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання  Наталія Ткачук розповіла про переваги грудного вигодовування для здоров’я матері. Саме початок грудного вигодовування відразу після народження дитини сприяє більш швидкому відновленню сил матері після пологів, прискорює скорочення матки за рахунок виділення окситоцину і зменшує ризик розвитку післяпологових кровотеч. Виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців є надійним способом захисту від вагітності в результаті секреції пролактину і його гальмуючого дії на овуляцію в післяпологовий період. У годуючих матерів, як правило, швидше знижується маса тіла, повертаючись до показників, які були до вагітності.

В майбутньому у них зменшується ризик розвитку раку молочної залози і яєчників. Крім того, у жінок, що годували грудьми, поліпшується мінералізація кісток і знижується ступінь вираженості остеопорозу в літньому віці. Грудне вигодовування та пов’язані з ним турбота і догляд за немовлям сприяють поліпшенню психоемоційного стану матері, формуванню прихильності між матір’ю і дитиною, встановлення гармонійних відносин у родині. Крім того, багато дослідників зазначають, що грудне вигодовування сприяє встановленню міцної духовного зв’язку між матір’ю і дитиною, що залишається на все життя. Вигодовувати дитину грудьми – це престижне життєве завдання, а успіх цього дає змогу жінці утвердитися як матір та як особистість. Це один із тих моментів, коли проявляють себе сенс і вартість життя.