Куріння – це не просто шкідлива звичка, це звичка, яка вбиває…

31 травня у всьому світі відмічається День боротьби з тютюнопалінням, який був запроваджений Всесвітньою організацією охорони здоров’я ще в 1987 році. Перед світовою спільнотою було поставлено завдання добитися, щоб в XXI столітті проблема куріння тютюну зникла. Завдання амбітне, в якийсь мірі важке – але посильне до виконання. І  тут потрібно мобілізувати зусилля кожному – і почати найперше з себе, зі своєї сім’ї, друзів, знайомих. Бо найкращий приклад – це є особистий приклад. На Волині, згідно статистичних даних, близько 21 відсотка курців у віці  12 років і старше. Цей показник є дещо нижчим. ніж загалом по Україні, де показник 22%.

Завдяки системним заходам, які здійснюються на загальнодержавному рівні – а це підняття в рази акцизу на тютюн, введення заборон на куріння в громадських місцях, активна інформаційна, освітня кампанія ( в тому числі введення надписів на пачках цигарок і картинок про небезпеку куріння) сприяло тому, що Україна з країн «лідерів» по курінню перемістилась з 4 місця по поширеності тютюнопаління в третій десяток. Але проблема тютюнопаління й надалі стоїть ще досить гостро і, зокрема, це паління серед молоді і підлітків.

Потрібно усвідомити, що паління – це не просто погана звичка, це звичка яка вбиває.  В Україні від хвороб, пов’язаних з тютюнопалінням, щороку помирає близько 120 тисяч осіб, зокрема –  50 % цих смертей спричинені через проблеми в серцево – судинній системі, 30% через онкопатологію, близько 20% – через хронічні захворювання дихальної системи. Адже досліджений факт – що в курців в 5 разів частіше виникає інфаркт міокарда , в 4 рази частіше інсульт, в 16 разів частіше захворювання судин ніг.

Саме на  інформування населення про небезпеку тютюнопаління спрямований один з профілактичних напрямків регіональної програми Волинькард, ціллю якої є зниження високої захворюваності та смертності від серцево-судинних недуг у нашій області.

Щодо онкопатології , то  рак ротової порожнини ( включаючи губи та язик ) – у 92% зумовлений курінням; рак  легень, трахей, бронхів –у 85%; рак нирок, сечового міхура – у 47-48%. Від раку легень у світі помирає більше людей, ніж від будь-якого іншого виду раку.

Шкідливим є і пасивне куріння, коли людина, яка не курить, вимушена дихати тютюновим димом, знаходячись біля курця,  і таким чином також наражає своє здоров’я на небезпеку. Хочу нагадати, що з 16 грудня 2012 року набрав чинності закон України, що забороняє куріння в громадських місцях — зокрема у приміщеннях закладів ресторанного господарства,  у державних установах, на дитячих і спортивних майданчиках, на зупинках громадського транспорту, в під’їздах будинків, ліфтах.

Поряд з тим, що правоохоронні органи зобов’язані штрафувати за такі порушення, давайте й самі  будемо проявляти активну громадську позицію і робити зауваження таким людям,  адже вони шкодять не тільки своєму здоров’ю, а й здоров’ю людей, які їх оточують. А здоров’я, як ми знаємо – це найцінніше з того, що є в людини. Тому давайте разом будемо викорінювати цю згубну звичку з нашого суспільства і залучати якомога більше людей до здорового способу життя.

Головний лікар
обласного центру здоров’я
Новосад Сергій