Моніторинг поведінки та поширеності віл-інфекції серед споживачів ін’єкційних наркотиків як компонент епіднагляду за віл другого покоління

Протягом  липня-серпня 2015 року Волинський обласний центр по профілактиці і боротьбі зі СНІДом спільно з Благодійним Фондом «Шанс» проводив інтегровані біоповедінкові дослідження серед представників груп ризику, а саме серед споживачів ін’єкційних наркотиків.

Метою даного дослідження було вивчення поведінкових практик щодо вживання наркотичних речовин ін’єкційним шляхом, використання презервативів, тестування на ВІЛ, рівня знань про шляхи передачі ВІЛ-інфекції, виявлення рівня поширеності ВІЛ-інфекції, гепатитів С та В і сифілісу.

У рамках реалізації дослідження тестування швидкими тестами проведено  350 споживачам ін’єкційних наркотиків, які пройшли анкетування та були обстежені на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С та сифіліс, з використанням швидких комбінованих тестів та забору крові методом «сухої краплі».

З метою якісного та вчасного виконання дослідження було дотримано таких вимог:

  • Порядок процедури взяття крові та проведення тестування з використанням швидких тестів;
  • Порядок прийому швидких тестів;
  • Дотримання протиепідемічного режиму та знешкодження використаних матеріалів;
  • Вимоги до використання та зберігання швидких тестів.

В ході дослідження важливим етичним компонентом було збереження конфіденційності інформації про всіх учасників дослідження та процесу збору даних в цілому.

Результати дослідження підтвердили високу інфікованість серед споживачів ін’єкційних наркотиків вірусом гепатиту С. Спостерігається тенденція до росту щодо ВІЛ-інфікування: з 19,2% у 2013 році до 24,3% у 2015 році. При обстеженні виявлено ряд пацієнтів, які одночасно інфіковані ВІЛ-інфекцією, гепатитами В і С та сифілісом.

Серед 350 споживачів ін’єкційних наркотиків позитивний результат швидкого тесту на ВІЛ-інфекцію виявлено у 24,34%, на гепатит С у 49,1%, на гепатит В у 6,2%, на сифіліс у 2,6%.

Поєднана патологія: ВІЛ-інфекції +гепатит С виявлена у 16,8% обстежених.

Також виявлено інфікування трьома інфекціями у 2% обстежених в таких комбінаціях:

  • ВІЛ+С+сифіліс;
  • ВІЛ+В+сифіліс;
  • ВІЛ+В+С.

Волинський обласний центр по профілактиці і боротьбі зі СНІДом спільно з Благодійним Фондом «Шанс» в подальшому планує проведення зазначених інтегрованих біоповедінкових досліджень.

(на замовлення МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні»
в рамках реалізації програми «Підтримка профілактики ВІЛ та СНІД,
лікування та догляд для найуразливіших верств населення в Україні»,
підтриманої Глобальним Фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією)