Навчальний семінар для лікарів первинної ланки

З метою вдосконалення роботи лікарів первинної ланки, однією з основних функцій яких є профілактика і раннє виявлення захворювань, для керівників Центрів первинної медико-санітарної допомоги, лікарів загальної практики-сімейної медицини 18 жовтня в залі колегії  управління охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації відбувся навчальний семінар на тему: «Профілактика та раннє виявлення візуальних форм раку».

Захід проведено за ініціативи головного лікаря Волинського обласного центру здоров’я Сергія Новосада. На навчальному семінарі з відповідними доповідями виступили головний лікар Волинського обласного шкірно-венерологічного диспансеру Леся Карпюк та завідувач консультативної поліклініки Волинського обласного онкологічного диспансеру Володимир Федорчук.

Робота семінару розпочалася зі вступного слова головного лікаря обласного центру здоров’я Сергія Новосада, який акцентував увагу присутніх на тому, що запорука успіху в лікуванні раку полягає у виявленні хвороби на ранніх стадіях, важливості проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення щодо захворювань. В свою чергу Волинським обласним центром здоров’я було підготовлено в достатній кількості інформаційних буклетів, санбюлетенів по профілактиці та ранньому виявленню раку молочної залози та меланоми. Дані саносвітні матеріали через сімейних лікарів будуть поширені по всій території нашої області. [ngg_images gallery_ids=”32″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” images_per_page=16 ]

Леся Карпюк зосередила увагу присутніх на передракових та ракових захворюваннях шкіри, зокрема меланомі. Згідно статистичних даних в структурі онкологічних захворювань по Волинській області за 2015 рік злоякісні новоутвори шкіри посідають третє місце. Захворюваність меланомою залишається однією з найбільш швидко зростаючих серед усіх типів раку в усьому світі.

Меланома  –  найбільш злоякісна пухлина людини, на неї припадає понад 80% смертності в цій групі. В середньому в Україні захворюваність на меланому складає 7,2 випадків на 100 тисяч населення, кількість зареєстрованих випадків меланоми щорічно збільшується. За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється більше 200 000 випадків меланоми шкіри і приблизно 65 000 смертей, пов’язаних з меланомою.

Часто розвиток меланоми пов’язаний з переродженням родимок під впливом ультрафіолетового опромінення. Ззовні вона, на перший погляд, схожа на звичайну родимку, проте є дуже злоякісною і може призвести до смерті протягом досить короткого часу.

Головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я зі спеціальності «Дерматовенерологія» Леся Карпюк розповіла як відрізнити меланому від невуса (родимки) та наголосила на необхідності скринінгових оглядів шкірних покривів самостійно пацієнтом та під час відвідування  сімейного лікаря.

Також присутніх було ознайомлено з роботою спеціального приладу для огляду новоутворень шкіри – дерматоскопом з оптикою високої роздільної здатності, що забезпечує ідеальне зображення й точні результати. Цей метод дослідження є абсолютно безпечним і безболісним. Після діагностики лікар може визначити, наскільки небезпечне новоутворення і вже тоді рекомендувати подальшу тактику.

Основну увагу сімейних лікарів завідувач консультативної поліклініки Волинського обласного онкологічного диспансеру Володимир Федорчук звернув на візуальні форми раку молочної залози. «Насамперед, сімейним лікарям слід відпрацювати вміння виявляти візуальні форми раку. Це те, що знаходиться на поверхні. Однак, незважаючи на елементарність діагностики, 30-50% від загальної кількості візуальних форм онкозахворювань є занедбаними», – відзначив лікар-онколог. Він підкреслив на важливості  профілактики онкозахворювань, своєчасному виявленні передракових станів та ранніх проявів захворювання, а також на ефективності сучасних методів діагностики і лікування захворювань.

Мамографія – основний метод ранньої  діагностики молочних залоз. Чутливість методу – 96-98%. Всім жінкам у віці від 35 до 40 років рекомендовано проведення мамографії. В залежності  від відомих факторів ризику, жінки у віці  40-50 років повинні проходити мамографію 1 раз у рік або 1 раз у 2роки, а старші 50 років – 1 раз у рік. Жінкам , що знаходяться в групі ризику, мамографічне обстеження рекомендоване 1 раз у рік. Лікарів ознайомили з методами діагностики та раннього виявлення раку молочної залози, які повинні використовуватись на первинному рівні.

Усі присутні  відмітили важливість проведення подібних навчальних семінарів, адже вони підвищують обізнаність лікарів первинної ланки щодо профілактики та раннього виявлення захворювань, що в подальшому сприятиме більш якісній роботі та вчасному виявленню небезпечних патологій.