Переможемо діабет!

Сьогодні – 7 квітня 2016 року – Всесвітній день здоров’я, який присвячений темі цукрового діабету і проходить під гаслом «Переможемо діабет!».

Проведення Всесвітнього дня здоров’я стало одним з нових починань Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Цей день вперше було проведено 22 липня 1948 року на відзначення ратифікації Статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я. Та вже наступного 1949 року його перенесли на 7 квітня: саме того дня офіційно було ухвалено Статут ВООЗ.

З 1950 року щорічне проведення дня здоров’я стало традицією. Це робиться для того, щоб люди могли зрозуміти, як багато означає здоров’я в їхньому житті та вирішити, що варто зробити, аби здоров’я людей в усьому світі покращилося. Щороку Всесвітній день здоров’я присвячується глобальним проблемам, які стоять перед охороною здоров’я планети і проходить під різними гаслами.

Цукровий діабет (ЦД) входить в четвірку найбільш поширених хронічних неінфекційних захворювань, які є особливо актуальні у всьому світі. Останніми десятиріччями відмічається катастрофічне зростання рівня захворюваності на ЦД. За даними Міжнародної діабетичної федерації 4,6 млн. людей в світі щорічно помирають від причин, пов’язаних з ЦД. Смерть від діабету та його ускладнень відбувається кожні 7 секунд. Основними причинами хвороби вважається генетична схильність, ожиріння, захворювання підшлункової залози, стреси, деякі вірусні захворювання – краснуха, вітряна віспа, гепатити.

Діабетологічний атлас повідомляє про наявність в світі більше 370 млн. хворих на ЦД, у 183 млн. хвороба протікає приховано. Розповсюдженість ЦД в світі складає 8,3%. В Європі розповсюдженість ЦД дорівнює 6,7%, коливаючись від 2% в Ісландії до 8,4% – в Німеччині. За підрахунками, кількість хворих в світі до 2030 року зросте до 552 млн.

Найбільша кількість хворих проживає в Китаї (більше 92 млн. осіб), Індії, США, Бразилії і Росії. Високі показники – в деяких країнах Близького Сходу і Північної Африки.

За даними Центру медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України станом на 01 січня 2016 року в Україні зареєстровано 1 223 604 хворих на цукровий діабет (з них 200 тис. – інсулінозалежні). За підрахунками Міжнародної діабетичної федерації розповсюдженість ЦД в нашій країні складає 3,5%. Але реальні цифри, безумовно, більші, адже до факторів ризику розвитку ЦД відносяться ранні порушення вуглеводного обміну, які на сьогодні включають порушення толерантності до глюкози і порушення глікемії натще. Розповсюдженість ранніх порушень вуглеводного обміну перевищує розповсюдженість ЦД. Є очевидним необхідність змін в діагностиці, яка має базуватись не на зверненні до лікаря при наявності симптомів і, тим більше, ускладнень захворювання, а на активному виявленні осіб з ранніми порушеннями вуглеводного обміну і проведенні профілактичних заходів для запобігання хворобі. Таким чином, ЦД 2 типу можна попередити або значно відстрочити.

Своєчасне виявлення та якісне диспансерне спостереження хворих на цукровий діабет дозволяє зменшити ризик розвитку ускладнень цієї тяжкої патології Цукровий діабет є проблемою не тільки медичною, але й соціальною, ця патологія є причиною уражень різних органів і систем, що доволі часто призводить до інвалідності хворого. Огляд наукових досліджень показав, що дієта достовірно знижує ризик ЦД 2 типу на 33%, розширення фізичної активності – на 51%. У Фінляндії найважливішими заходами профілактики, які дозволили знизити ризик ЦД 2 типу на 58%, виявились індивідуальні програми фізичної активності, корекції маси тіла, добового вживання жирів, а також клітковини.

Національна програма подолання діабету в Фінляндії базується на виявленні серед населення груп ризику, ранній діагностиці і лікуванні хвороби. Заповнення через інтернет, в медичних закладах та під час спеціальних заходів анкети FINDRISK дозволяє виявити групи високого ризику хвороби, прихованої її форми, своєчасно призначити лікування та програму зміни стилю життя.

У світі майже півмільйона дітей у віці до 15 років страждають на інсулінозалежний ЦД 1 типу. Найбільшу кількість таких дітей зареєстровано у Центральній та Східній Європі. У масштабних міжнародних дослідженнях DIAMOND та EURODIAB показано, що захворюваність ЦД 1 типу у віці до 14 років коливається від 0,1 на 100 тис. відповідного населення за рік в Китаї та Венесуелі до 40,9 – у Фінляндії. Прогнозується двократне зростання нових випадків до 2020 року у порівнянні з рівнем 2005 року. До можливих причин такого зростання віднесені: інфекційні захворювання матерів під час вагітності, вік матері (39-42 роки), пізній токсикоз вагітності, народження шляхом Кесаревого розтину, надто мала та велика вага дитини при народженні, раннє введення в раціон немовлят коров’ячого молока. Наукові дослідження дають все більше доказів участі вітаміну Д у етіології ЦД. Ризик ЦД 1 типу у дитини зростає при низьких рівнях сонячної інсоляції матері під час вагітності і дітей в ранньому віці. Прийом препаратів вітаміну Д дитиною в перші місяці життя знижує або віддаляє розвиток ЦД 1 типу в подальшому.

Хворобу, як відомо, краще попереджувати, ніж потім лікувати.

То ж давайте знайдемо час і бажання зробити простий тест на визначення рівня глюкози в крові. Комусь це дозволить виявити захворювання на ранній стадії і не допустити ускладнень, а відповідно врятує й подовжить життя!

Новосад Сергій Анатолійович
головний лікар
Волинського обласного центру здоров’я