Прес-конференція до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом

До Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом в залі колегії управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації відбулася прес-конференція участь у якій взяли заступник начальника управління – начальник відділу організації надання медичної допомоги, реформування, бухгалтерського обліку та звітності І.Грицюк, заступник генерального директора з лікувальної роботи обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання С.Міщук, головний позаштатний дитячий фтизіатр управління охорони здоров’я Л.Кирилюк, головний лікар обласного центру по профілактиці і боротьбі зі СНІДом О.Макаренко та голова Обласної організації товариства Червоного Хреста України В.Пришко.

Протитуберкульозна медична допомога населенню області надається на базі Волинського обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання в склад якого входять обласний протитуберкульозний диспансер, Луківська, Хотешівська та Поворська тублікарні (540 ліжок, що складає 5,2 на 10 тис. населення), обласним дитячим протитуберкульозним санаторієм “Згорани” – 150 ліжок, протитуберкульозний санаторій для дорослих “Колки” – 100 ліжок та фтизіатричними кабінетами при районних/міських лікарнях. Стаціонарно лікуються хворі на туберкульоз із бактеріовділенням, із тяжкою супутньою патологією, які потребують оперативного втручання, паліативні та діагностичні хворі. При припиненні бактеріовиділення хворі мають змогу лікуватись в амбулаторних умовах або санаторно-курортно. Як на стаціонарному так і на амбулаторному етапі лікування протитуберкульозними препаратами безкоштовне.

У 2015 році в області на активний туберкульоз захворіло 653 особи, що становить 62,8 на 100 тис. населення та на 8,6% є нижчим від показника минулого року. Найвища захворюваність на туберкульоз у Рожищенському – 95,92 на 100 тис. нас., Турійському – 87,05 та Ковельському районах – 86,78 на 100 тис. нас. Волинська область в рейтинговій оцінці захворюваності на активний туберкульоз серед населення України посідає дев’яте місце, але це лише інформація із підконтрольних Україні територій так як традиційно Луганська, Донецька області та Крим із м. Севастополь займали лідируючі позиції стосовно захворюваності на туберкульоз. На 22% зросла захворюваність бацилярним туберкульозом легень, що вказує на хорошу роботу клініко-діагностичної лабораторії ОТМПО, яка має сучасне обладнання та навчених фахівців. Одночасно із цим рівень виявлення бактеріовиділювачів в загально-лікувальній мережі -1,5%, що свідчить про те, що заклади, які надають первинну медичну допомогу, належним чином не залучені до виявлення хворих на туберкульоз відповідно до вимог УКПМД «Туберкульоз», а основним методом виявлення хворих на туберкульоз все ще залишається рентгенологічне обстеження, яке є значно дорожчим та може давати рентгенкартину різних захворювань, що нагадують «туберкульоз».

Захворюваність серед дітей 0 – 17 років включно становить 10,09 на 100 тис. відповідного населення, а по Україні цей показник – 10,8. Ріст захворюваності дітей від туберкульозу пов’язаний з тим, що протягом останніх років в області низький рівень проведення туберкулінодіагностики, а вакцинація БЦЖ новонароджених взагалі на вкрай низькому рівні (15,3% від усіх підлягаючих).

На 4,7% зросла захворюваність на ко-інфекцію туберкульоз/СНІД (4,13 на 100 тис. населення), хоча цей показник залишається значно нижчим від аналогічного по Україні – 10,3 на 100 тис. населення.

Смертність від туберкульозу знизилась на 24,2% та становить 15,2 на 100 тис. населення (158 осіб).

Соціальна структура хворих із вперше встановленим діагнозом активного туберкульозу за 2015 рік виглядає наступним чином: непрацюючі особи працездатного віку складали 57,7%, пенсіонери – 12,9%, робітники – 12,6%, службовці – 3,1%, студенти та учні – 3,8%, медичні працівники – 1,5%, особи без постійного місця проживання – 0,3%, робітники аграрного сектору – 0,6%, особи, які повернулись з місць позбавлення волі – 0,3%, інші – 7,2%.

Із вперше зареєстрованих хворих І та ІІІ категорій обліку за факторами ризику 23,0% становили хворі, які зловживають алкоголем, 0,6% – споживачі ін’єкційних наркотиків, 1,2% – мали контакт із вогнища туберкульозу та 0,9% були колишніми ув’язненими або ув’язнені у СІЗО/в’язницю (за останні 2 роки).

Зазначене вказує про необхідність розвитку в області програм соціальної підтримки пацієнтів за активної участі інститутів громадського суспільства.

Необхідно звернути увагу на значну кількість (215 осіб) зареєстрованих випадків підтвердженого мультирезистентного туберкульозу протягом 2015 року: так кожен одинадцятий новий випадок є мультирезистентним, а серед рецидивів – кожен другий. Лікування цих хворих складає 20 місяців, препарати часто дають тяжкі побічні реакції, а тому не всі хворі можуть повністю завершити основний курс лікування. Слід сказати, що саме цей туберкульоз становить найвищу загрозу в епідемічному плані для оточуючих, має низьку ефективність лікування та надзвичайно високовартісний у лікуванні.

Незважаючи на певні досягнення у боротьбі із туберкульозом, епідеміологічна ситуація залишається напруженою, існує загроза зростання туберкульозної інфекції в зв’язку із поширенням мультирезистентних форм туберкульозу та поєднаної патології туберкульозу з ВІЛ-інфекцією та СНІДом, збільшенням кількості внутрішніх переселенців та погіршенням соціально-економічної ситуації, що потребує продовження реалізації відповідних заходів програми боротьби із захворюванням на туберкульоз в області, забезпечення контрольованого лікування та використання арсеналу протитуберкульозних препаратів в стаціонарних та в амбулаторних умовах, покращення співпраці із товариством Червоного Хреста та залученням неурядових організацій, соціальна підтримка хворих.