Прес-конференція до Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом.

29 листопада в залі колегій управління охорони здоров’я відбулася прес-конференція до Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом.

Розпочала прес-конференцію та привітала усіх присутніх Олена Макаренко – головний лікар комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом». Вона зазначила, що  в Україні епідемія СНІДу розпочалася у 1995 році. Тоді ВІЛ-інфекцію почали фіксувати серед ін’єкційних наркоманів. На Волині вперше її зафіксували у березні 1996 року. Нині Волинь лишається лідером серед вісьмох західноукраїнських областей за кількістю ВІЛ-позитивних осіб на 100 тисяч населення.

В Україні високим лишається рівень захворюваності на ВІЛ – за станом на початок року в державі проживали 238 тисяч ВІЛ-інфікованих. За увесь період епідемії в країні померли 44 тисячі осіб.

На Волині лідерами за рівнем поширення ВІЛ-інфекції є Нововолинськ, Луцьк, Володимир-Волинський, Іваничівський, Ковельський та Ківерцівський райони. В останні роки підвищився рівень поширення ВІЛ у Любомльському та Шацькому районах.

Також поступово вирівнюється відмінність між поширенням ВІЛ серед сільського та міського населення. Якщо у 2000 році переважав ін’єкційний шлях поширення інфекції, то тепер ВІЛ-інфекція розповсюджується переважно статевим шляхом. Серед інфікованих реєструють тих, хто не належить до груп ризику.

На антиретровірусній терапії в області перебуває 1201 особа, зокрема 42 дитини. Про це повідомила заступник головного лікаря комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» Наталія Орлецька. Вона розповіла, що ВІЛ-інфекція має чотири стадії, перша з яких – без симптомів. Людина тижнями навіть не здогадується про те, що стала інфікованою. Майже 50% інфікованих виявляють на 3-4 стадії, коли вони потрапляють у лікарню з клінічними проявами. Серед клінічних проявів, які повинні насторожувати – бронхіти, що повторюються протягом 3-4 місяців. Здорова людина не повинна так часто хворіти цими захворюваннями. Часто виявляють кандидози, тобто, грибкові захворювання, стоматити, захворювання ротової порожнини, стравоходу.

ВІЛ-інфіковані хворіють на опортуністичні інфекції, тобто, ті інфекції, які не розвиваються в здоровому організмі. Це може бути пневмонія, що протікає по-іншому та потребує іншого лікування. Від пневмонії ВІЛ-інфіковані помирають дуже часто, через те, що їм неправильно призначили лікування (антибіотики не діють на пневмонію).

Іншою складною хворобою для ВІЛ-інфікованих є туберкульоз. Він у першу чергу проявляється на фоні ВІЛ-інфекції. Отже, перш за все проявляються захворювання, які діють на дихальні шляхи. Тому потрібно звертати увагу на гострі респіраторні вірусні інфекції, бронхіти, пневмонії, збільшення лімфовузлів – у таких випадках потрібно обстежуватися на наявність ВІЛ. Серед осіб, які померли від СНІДу на Волині, майже половину становлять хворі на туберкульоз (23 особи з 44 померлих). Попри те, що вилікувати ВІЛ-інфекцію наразі неможливо, антиретровірусна терапія дозволяє жити протягом довгих років повноцінним життям. Так,в області є людина, якої виявили ВІЛ-інфекцію у 1998 році, антиретовірусну терапію чоловік став приймати з 2006 року і нині дожив до поважного віку.

Один з міфів про поширення СНІДу полягає в тому, що ВІЛ-інфекція начебто часто передається під час процедури манікюру чи педикюру. Насправді в області не зафіксували жодного випадку передачі ВІЛ-інфекції таким шляхом. Медик зазначила, що, як в Україні, так і на Волині, фіксують поширення передачі ВІЛ-інфекції через гомосексуальний шлях. Цей процес не можуть контролювати медики, на відміну від можливої передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини (якщо жінка отримує антиретровірусну терапію, у неї народжується не інфікована дитина). Контролювати це може лише сама людина, користуючись презервативами при статевих стосунках.

Найчастіше інфікуються люди віком 25-50 років, серед шляхів поширення тепер переважає статевий шлях. Серед ВІЛ-інфікованих – вчителі, медики, бізнесмени та навіть служителі церкви. Тобто СНІД нині припинив бути захворюванням асоціальних прошарків населення.

Медик наголосила, що ВІЛ небезпечний лише, поки ми про нього не знаємо, поки він невидимий. Люди, які живуть з ВІЛ та отримують якісну антиретровірусну терапію, мають шанс на якісне довге життя.

Згідно офіційних статистичних даних комунального закладу «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» за період 1987- жовтень 2017 р, в Україні офіційно зареєстровано 312091 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, у тому числі  100363 випадки захворювання на СНІД та 44221 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

Станом на 01.11.2017 р., під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я України перебувало 139 394 ВІЛ-інфіковані особи (поширеність ВІЛ-інфекції – 329,6 на 100 тис. населення) та 42 666 хворих на СНІД (поширеність СНІДу – 100,9 на 100 тис. населення).

На Волині поширеність ВІЛ-інфекції складає 201,8 на 100 тис.населення, поширеність на СНІД 65,4 на 100 тис.населення . При здійсненні серомоніторингу за період 1996 – 9 місяців 2017р. виявлено 5061 особа з антитілами до ВІЛ, з яких станом на 01.10.17р. живе в області 2428 осіб З них перебуває під медичним спостереженням 2095 осіб (поширеність ВІЛ-інфекції – 201,8 на 100 тис. населення) та 679 хворих на СНІД (поширеність СНІДу – 65,4 на 100 тис. населення).

За 10 місяців  2017 року обстежено на наявність антитіл до ВІЛ 73447 осіб, з них виявлено 231 ВІЛ-позитивних особи – 0,3%. За 9 місяців 2017р. захворюваність на ВІЛ-інфекцію в області склала 19,75 на 100 тис. населення – 227 нових  випадки ВІЛ-інфекції (за 10 міс.2016р. 21,9 на 100 тис. населення ).

За весь період епідемії захворіло на СНІД 1353 особи (130,32 на 100 тис. тис. населення), померло в IV кл. стадії СНІДу 668 (64,34 на 100 тис. нас.).

ВІЛ-інфекція передається трьома шляхами. В області зменшується частка парентерального  шляху інфікування в середовищі ін’єкційних наркоманів ( з 39,5% в 2005 році до 11,8 % в за 9 місяців 2017 року). Щорічно ВІЛ-інфекція поширюється на благополучні прошарки населення за рахунок зростання статевого шляху інфікування ( з 31,2% в 2005р. до 74,7%  за 9 місяців 2017 року).

Щорічно збільшується кількість дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів. За період епідемії (1996 – за 9 місяців 2017 року ) народилось 639 дітей, встановлено діагноз ВІЛ-інфекція 51 дитині – 7,9%. Знято діагноз ВІЛ у   509 дітей.  На даний час на обліку перебуває 46 ВІЛ-інфікованих дітей. Перебуває в стадії спостереження  до виповнення  1,5 річного віку 58 дітей.

В області здійснюються заходи з профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. Всі вагітні забезпечені антиретровірусними препаратами для профілактики вертикальної трансмісії за рахунок Державного бюджету. Діти до 1 року, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, забезпечені молочними сумішами на безоплатній основі за рахунок коштів місцевого бюджету.

З травня 2005 року у Волинській області впроваджена антиретровірусна терапія (далі – АРТ) для лікування хворих на ВІЛ/СНІД.

Станом на 01.10.2017 року отримують антиретровірусну терапію (далі  АРТ)  1201 хворих на ВІЛ/СНІД, з них 653 особи за кошти державного бюджету, 327 осіб – за кошти  Глобального фонду по боротьбі з ВІЛ/СНІД, туберкульозом та малярією, за кошти PEPFAR – 221 особа. Антиретровірусну терапію отримують 42 дітей.

В області здійснюється лабораторний супровід антиретровірусної терапії та моніторинг перебігу ВІЛ-інфекції у хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. З цією метою на базі центру СНІД здійснюються біохімічні та гематологічні дослідження крові, обстеження на гепатити А, В, С, опортуністичні інфекції, проводиться обстеження стану імунної системи у хворих на ВІЛ/СНІД, визначення рівня вірусного навантаження РНК-ВІЛ в крові. З місячного віку дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів, здійснюється рання діагностика ДНК – ВІЛ в крові методом ПЛР. В області здійснюється профілактика та лікування опортуністичних інфекцій у ВІЛ-інфікованих за кошти місцевого бюджету.

В обласному центрі СНІДу, центральних та міських лікувально-профілактичних  закладах області функціонують кабінети «Довіра», де можна отримати консультування та безкоштовне тестування на ВІЛ-інфекцію, за бажанням пацієнта – анонімно.

На даний час КЗ «ВОЦПБ СНІД» працює над впровадженням  стратегії  UNAIDS 90-90-90. Існує три цілі для подолання епідемії ВІЛ-інфекції.

І ціль, це 90% людей, які живуть з ВІЛ, знають про свій ВІЛ статус. (станом на 01.10.2017 –  86,3%)

ІІ ціль, це 90%  людей, які знають про свій ВІЛ статус отримують лікування. (станом на 01.10.2017 –  57,3%)

ІІІ ціль, 90% людей, які отримують лікування  вірусне навантаження максимально знижене ( не визначальне) .