Профілактика йододефіцитних станів

Недостатність йоду в навколишньому середовищі відчувають близько 35,2% населення планети, в Україні близько 70% населення -34.280 млн. осіб.

Волинська область відноситься до території з недостатнім вмістом йоду в питній воді, харчових продуктах, що зумовлює виникнення зобу та інших йододефіцитних захворювань серед населення. Гострота проблеми зумовлена ще й тим, що в регіонах з йодною недостатністю загальний стан здоров’я населення за багатьма показниками гірший ніж у регіонах, де дефіцит йоду відсутній.

Спектр йододефіцитних захворювань дуже широкий і добре відомий. Найпоширенішим з них є зоб, а найбільш значимим в соціальному плані – порушення репродуктивної функції у жінок і вроджені вади розумових здібностей у дітей. Недостатність йоду зумовлює зниження інтелектуального, освітнього і професійного потенціалу всього населення, що проживає в умовах йодної недостатності , дисгармонійність фізичного розвитку дітей, погіршення репродуктивного здоров’я підлітків і жінок дітородного віку, зниження народжуваності в регіоні і як наслідок погіршення прогнозу економічного розвитку держави.

Йод – один із мікроелементів, який вкрай необхідний організму. Добова його потреба становить100-200 мікрограмів. За все життя людина споживає близько 3-5 грамів чистого йоду. Недостатність надходження йоду викликає порушення вироблення основних гормонів щитоподібної залози, для яких йод – це головний компонент. Спочатку щитоподібна залоза збільшується у розмірах – формується зоб, а потім розвивається гіпотиреоз – зменшується її гормональна функція.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в регіонах з великим дефіцитом йоду від 1% до 10% населення страждають кретинізмом, до 30% – мають неврологічні порушення та розумову відсталість.

Головне в профілактиці йододефіцитних захворювань є споживання продуктів моря, додавання до їжі адекватної кількості йодованої солі, періодичне вживання препаратів йоду (антиструміну, йодиду калію, йодомарину, полівітамінів з йодом).

Дози калія йодиту, йодомарину по віку із розрахунку 200 мкг йоду в одній таблетці

Вік Доза
До 3-х років По 1т. 2 рази в тиждень
Від 4 до 6 років По 1т. 3 рази в тиждень
Від 7 до 10 років По 1т. 4 рази в тиждень
Від 10-18 років По 2т. 3 рази в тиждень
Вагітні та матері, що годують груддю По 1 таблетці щоденно
Новонароджені По ¼ таблетки щоденно (5 мікрограм йоду на добу)

 

Профілактика йододефіцитних станів здійснюється:

  1. Споживанням йодованої солі до 5 грам щоденно, продуктів моря – морської риби, морської капусти, консервів з морських водоростей (масова профілактика);
  2. Використанням лікарських препаратів: антиструміну, полівітамінів з йодом, йодиду калію, йодомарину по призначенню лікаря (індивідуальна профілактика);
  3. Забезпеченням дітей в дитячих дошкільних закладах, школах, підлітків, вагітних та мам, що годують груддю препаратами йоду під контролем лікаря (групова профілактика).

Бажаємо Вам міцного здоров’я!