Реформування Волинського обласного спеціалізованого будинку дитини для дітей із ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки

Ще з 31 травня 2013 року була затверджена нова редакція Статуту Волинського обласного спеціалізованого будинку дитини, в якій передбачено відкриття денного стаціонару на 12 місць в Центрі реабілітації, який функціонує при будинку дитини з 2006 року.

Згідно нової редакції Статуту реабілітаційна допомога в Центрі надається не тільки вихованцям будинку дитини, а і дітям м. Луцька та області, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітям з багатодітних сімей, дітям-інвалідам та іншим категоріям дитячого населення віком від 1 місяця і до 7 років. Сьогодні центр приймає до 30 дітей.

Робота реабілітаційного центру ґрунтується на загальноприйнятих в світовій реабілітології принципах раннього втручання та мультидисциплінарного підходу до ведення дитини з проблемами розвитку. Розвиток всіх дітей оцінюється за методикою стандартизованого Денверського скринінг-тесту і за результатами тестування складаються індивідуальні плани реабілітації порушень розвитку та поведінки дітей.

При складанні та виконанні реабілітаційних програм використовуються елементи Монтесорі терапії, кінезитерапії, ерготерапії. Для сенсорної стимуляції використовується терапія мистецтва, музики, гідросенсорна стимуляція, а для покращення функціональної адаптації – терапія групової гри, групова терапія казок.

Серед методів реабілітації, які використовуються в Центрі: лікувальна фізкультура, масаж, нейро-розвиткова терапія, гідрокінезотерапія, теплові процедури, магнітотерапія, психологічна корекція, логопедична корекція, сенсорна інтеграція, творча терапія-музика, малювання, арттерапія та ін.

Мультидисциплінарна команда, яка працює в Центрі: педіатр, невропатолог, лікар фізіотерапевт, психологи, логопеди, інструктор ЛФК, масажист, мс фізіотерапії, музичний керівник постійно впроваджують в практику роботи сучасні методики діагностики, лікування і реабілітації, проводять навчання батьків-усиновителів, тісно співпрацюють з громадськими організаціями батьків – інвалідів.

В першому кварталі 2015 року за власні кошти спонсорів та благодійників проведена реконструкція педагогічного блоку Центру, що значно покращило якість надання допомоги дітям.

Зі слів керівника реабілітаційного центру, у закладі займаються як з дітьми, так і з батьками – це головний з принципів ефективної роботи.

«Сучасний принцип дитячої реабілітології тримається на двох китах: теорія раннього втручання (те, що можна зробити в місяць-п’ять – вже не зробиш після року) та діяльність психолого-медико-педагогічної комісії (це команда, яка працює на кінцевий результат із залученням батьків).

«Одне з завдань центру реабілітації – навчити сім’ю жити з тим, що дитинка хвора і працювати з нею потрібно кожен день. Адже це стрес, коли не реалізувалися мрії про здорову гарну дитину, у таких випадках проблеми можуть знищити особистість та зруйнувати сім’ю» – зауважила керівник реабілітаційного центру Тетяна Віговська.

«Проблеми, які наразі є в реабілітаційному центрі, – нестача фахівців (психолог, логопед, дефектолог) та більше приміщення – вирішуються» – пообіцяв голова облдержадміністрації Володимир Гунчик.