Семінар щодо проекту «Поліпшення здоров’я на службі людей»

Спільний із Міжнародним банком реконструкції та розвитку проект МОЗ «Поліпшення охорони здоров’я на службі в людей» є державницьким, тож його втілення має бути прикладом для інших подібних проектів та, водночас, стимулювати до реальних змін. На цьому наголошував заступник міністра охорони здоров’я – координатор проекту Павло Ковтонюк під час відкриття семінару, присвяченого питанням реалізації субпроектів у регіонах, що тривав 19-22 вересня у Києві.

Від Волині участь у семінарі взяли заступник голови Волинської облдержадміністрації Сергій Кошарук, начальник управління охорони здоров’я ВОДА Ігор Ващенюк, начальник департаменту фінансів ВОДА Ігор Никитюк та регіональні консультанти з реалізації субпроекту.

Консультант з координації у регіонах (з питань реформи охорони здоров’я) Євгенія Матюшко ознайомила присутніх із програмою заходу та налаштувала на якісну продуктивну роботу.

Делегатам з областей наголосили: проект є найбільшим з подібних у Україні та Європі, тож під час його реалізації необхідно обдумувати та зважувати кожен крок, бо від цього залежить майбутнє охорони здоров’я в країні. Тож, як уточнила економіст/фахівець з охорони здоров’я Світового Банку Олена Дорошенко, є велике сподівання, що у всіх областях реалізують заплановані заходи та виконають взяті на себе зобов’язання.

Заступник міністра охорони здоров’я – координатор проекту Павло Ковтонюк, своєю чергою, зазначив, що проект «Поліпшення охорони здоров’я на службі в людей» наразі, як і чимало інших в Україні, не є видатним і не надто різниться. Мовляв, і вибірка маленька, і результати невеликі. Однак настрій, із яким Павло Ковтонюк береться до роботи як координатор, він окреслив так: «Хочу, щоб ми показали результати».

Заступник міністра визнав, що перший рік реалізації субпроектів – стартовий, тож відсутність видатних досягнень є нормальною. Однак другий має стати роком перших відчутних результатів: і в регіонах, і на рівні України, а сам проект мусить спонукати до втілення в життя реформ та вплинути на те, щоб система охорони здоров’я в Україні змінилася. «Він є державницьким, тож його втілення має бути прикладом для інших подібних та, водночас, стимулювати до реальних змін», – наголосив мовець й уточнив: під час семінару він знайде час для спілкування з представниками усіх областей, які виявлять бажання у цьому.

Потому присутні перейшли до доповідей та обговорень поступу в реалізації субпроектів, обговорення планів заходів та графіків впровадження компонентів на наступний рік.

Волинь свої здобутки представляла комплексно. Тож і доповідачів було двоє – заступник голови ОДА Сергій Кошарук, який очолює групу управління субпроектом, та начальник УОЗ ВОДА Ігор Ващенюк.

Як прозвучало у доповіді, поширеність хвороб системи кровообігу серед волинян – 64 793 на 100 тисяч населення. Мовці розповіли про оптимізацію інфраструктури і мережі в області за 2015-2016 роки, досягнення області в реформі охорони здоров’я (створення Волинського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф). Також озвучувалася інформація про те, що заплановано зробити у рамках субпроекту, яких індикаторів досягти і який стан справ у реалізації заходів нині.

До слова також запросили очільника Волинського обласного центру кардіоваскулярної патології, доктор медичних наук, професор Андрія Ягенського. Він розповів про впровадження на Волині проекту «Волинькард»: від вивчення проблеми до ідеї та шляхів її зменшити. Медик визнав, що складнощі є навіть у тому, щоб долучити населення до вчасної діагностики. За його словами, понад 40% жінок та 60% чоловіків на Волині не йшли зробити навіть безкоштовний огляд та аналізи. Проблема також у тому, що між «обладнанням і людиною є стіна нерозуміння». Тобто – вартісне обладнання без сформованого у свідомості розуміння необхідності найперше самому турбуватися про власне здоров’я нічого не варті. І, наголосив Ягенський, мусить бути правильна подача інформації про це не тільки на місцевому рівні, а й на центральному – за посередництвом всеукраїнських ЗМІ.

Після доповіді волинян представники МОЗ та Світового банку визнали, що область – на правильному шляху реалізації Субпроекту. І вони впевнені – всі заходи, заплановані у його рамках, будуть виконані вчасно та якісно.

 

Прес-служба субпроекту
 «Поліпшення охорони здоров’я
на службі в людей»