Тиждень безпеки дорожнього руху

Україна є однією з найбільш небезпечних країн для учасників дорожнього руху. За роки незалежності на наших дорогах трапилось понад 1 мільйон дорожньо-транспортних пригод, в яких загинуло понад 166 тисяч осіб та було травмовано майже 1 мільйон 200 тисяч осіб. Кожен третій загиблий – дитина або молода людина віком від 5 до 29 років. Україна втрачає на дорогах свій працездатний потенціал, а щорічні економічні збитки від численних дорожньо-транспортних пригод становлять, за оцінками Світового банку, приблизно 5 мільярдів доларів США.

Оскільки за програму «Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху 2011-2020» на міжнародному рівні відповідає Всесвітня організація охорони здоров’я, Міністерство охорони здоров’я України виступає ініціатором проведення щорічного Тижня безпеки дорожнього руху.

Мета Тижня безпеки дорожнього руху – об’єднати зусилля державних органів, бізнесу, громадських організацій, наукової спільноти, засобів масової інформації на виконання державних і міжнародних програм з безпеки дорожнього руху.

Згідно даних Державної автоінспекції Волинської області, на автошляхах області за дев’ять місяців 2015 року зареєстровано 569 дорожньо-транспортних пригод з потерпілими, що на 13,5% більше, ніж за аналогічний період 2014 року (501 ДТП), під час яких 705 осіб травмовано (+9,6%) та 106 учасників дорожнього руху загинуло (+13,9%). На 8% збільшилась кількість дорожньо-транспортних пригод з матеріальними збитками. Також за десять місяців 2015 року на території області зареєстровано 9 дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками, що на одну ДТП більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Упродовж поточного року найбільше автопригод зареєстровано в вересні (253 ДТП) (питома вага становить 15,2% від усіх ДТП в 2015 році). Найбiльша кiлькiсть загиблих у дорожньо-транспортних пригодах була у квітні (14 загиблих) (питома вага становить 15,6% від усіх загиблих в 2015 році). Пiк травматизму спостерігався у вересні (111 травмованих) (питома вага становить 17,7% від усіх травмованих в 2015 році). Упродовж вказаного перiоду найбільше автопригод з постраждалими зареєстровано в неділю (питома вага становить 17,5% від усіх ДТП з постраждалими), що є аналогічно до попереднього перiоду. Найбiльша кiлькiсть потерпілих учасникiв дорожньо-транспортних пригод припадає на 21 годину (в цей час було травмовано та померло 8,3% від усіх потерпілих у ДТП), у попередній перiод пiк припадав на 23 годину.

Причинами автопригод з постраждалими, які були скоєні протягом звітного періоду, є перевищення безпечної швидкості руху – 140 автопригод або майже 28,3% від усіх ДТП із постраждалими, а також порушення правил маневрування (90 або 18,2%), порушення правил проїзду пішохідних переходів (34 або 6,9%), керування транспортним засобом у нетверезому стані (51 або 10,3%), виїзд на смугу зустрічного руху (28 або 5,7%) перехід у невстановленому місці (28 або 5,7%), порушення правил проїзду перехресть (37 або 7,5%). Внаслідок керування транспортними засобами в стані сп’яніння скоєно 166 автопригоди (зменшення відносно 2014 року на -8,3% (181 ДТП), в тому числі 51 – із постраждалими (зменшення -25,0% (68 ДТП)).

Згідно статистичних даних Волинського обласного наркологічного диспансеру, щорічно більше 8 тисяч осіб звертаються в заклад для проходження обов’язкового наркологічного профілактичного огляду, серед них близько половини водії транспортних засобів; за 10 місяців 2015 року оглянуто 7731 особа, серед яких 48,5% – водії. Протягом поточного періоду 2015 року працівниками ДАІ у заклад було доставлено на медичний огляд у зв’язку з підозрою на стан сп’яніння 877 осіб, серед яких встановлено 354 факти сп’яніння, що становить 40,4%. Також у зв’язку з ДТП було проведено 321 медичний огляд на стан сп’яніння, у 7,5% випадків зафіксовано факт сп’яніння.

Цього року Міністерство охорони здоров’я організовує проведення Тижня безпеки дорожнього руху з 9 по 15 листопада, у зв’язку з чим управління охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації затвердило план заходів, серед яких висвітлення проблем безпеки дорожнього руху в засобах масової інформації, проведення тематичних конференцій та круглих столів з учнівською та студентською молоддю Волині, організація акції здачі крові для лікування постраждалих у ДТП та навчання з надання першої медичної допомоги при ДТП, проведення нарад з керівниками підприємств, які здійснюють пасажирські перевезення.

Зі свого боку, управління освіти, науки та молоді Волинської обласної державної адміністрації ініціювало наступні заходи: щоденні чергування педагогів, батьків та членів загонів ЮІР на перед та після занять поблизу переходів через вулиці з пожвавленим рухом транспорту; проведення серед учнівської молоді занять з вивчення правил дорожнього руху та основних причин ДТП з участю спеціалістів обласної ради Всеукраїнської спілки автомобілістів, викладачів шкіл по підготовці водіїв, працівників ДАІ; інформування громадськості про проблеми дитячого дорожньо-транспортного травматизму через пресу та телебачення; проведення в навчальних закладах Волині батьківських зборів щодо запобігання невиробничого травматизму серед дітей та інструктажів з питань безпеки життєдіяльності; організація масових заходів, присвячених безпеці дітей на дорозі та наданню першої долікарської допомоги під час дорожньо-транспортної пригоди («Знаю, вмію, врятую»), уроків «Безпека на дорозі – безпека життя», цільових дитячих профілактичних заходів «Дитина – пасажир», «Захистись – засвітись», «Живи цікаво та безпечно».

Кожна третя неділя листопада оголошена Генеральною асамблеєю ООН Всесвітнім днем пам’яті жертв ДТП. Цього року цей день 15 листопада будуть проведені поминальні молебни у всіх православних та католицьких церквах Волинської області.