Увага! Борщовик

На території Волинської області поширився бур’ян, так званий борщовик Сосновського. Листя і плоди борщовика багаті ефірними маслами.

Росте він обабіч річок, доріг, лісів та полів, а тепер поступово перебирається і на поля, дачні ділянки.

Дотик до рослин деяких видів цього роду може викликати подразнення і опік шкіри за рахунок того, що всі частини рослин містять фуранокумарини – речовини, що різко підвищують чутливість організму до ультрафіолетового випромінювання. Найсильніші опіки борщовик викликає, стикаючись з шкірними покривами в ясні сонячні дні. Але щоб отримати опік, достатньо і нетривалого, і несильного опромінення сонцем ділянки шкіри, забрудненої соком рослини. Як правило, на уражених ділянках шкіри виникає опік другого ступеня (пухирі, заповнені рідиною).

Час прояви опіку від кількох годин до кількох діб. Особлива небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не дає жодних неприємних відчуттів. Борщовик також є контактним і дихальним алергеном і має сильний запах, який відчувається вже в п’яти метрах від рослини.

Методом боротьби з поширенням цієї рослини в дикій природі є картування зон його самосіву та знищення рослин до появи насіння. Більш ефективно знищення рослин з викопуванням і спалюванням коренів.

На оброблюваних землях можливо точкове застосування гербіцидів загальної дії. Кущі його можуть довго рости на одному місці. Важливо «квітку-шапку» скосити, намагаючись триматися якомога далі від рослини. Щоб сік не потрапив на руки, натягніть гумові рукавички.

Перша допомога при опіку борщовиком:

  • Потрібно захистити ділянки дотику шкіри з рослиною від сонячних променів мінімум на дві доби;
  • Промити уражені місця великою кількістю води з густою мильною піною;
  • Обробити спиртом або слабким розчином марганцівки (знежирює шкіру, чим послаблює ураження);
  • Обробити шкіру пантенолом або іншим засобом від опіків;
  • Невеликі пухирі краще не чіпати. Якщо вони продовжать зростати – потрібно сходити до лікаря, щоб він розітнув їх у стерильних умовах.

Реакція на борщовик у всіх індивідуальна. Наприклад, підвищену чутливість до нього мають блондини зі світлою шкірою. Якщо опік торкнувся слизових оболонок (рот, ніс, очі) слід якнайшвидше звернутися до лікаря. Після лікування опіків на тілі часто залишаються шрами, так що краще обходьте цю рослину і не торкайтеся до неї.