«Вакцинація – запорука здоров’я наших дітей»

Імунізація є невід’ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні інфекційних хвороб. Про це йшлося 26 квітня в залі колегії управління охорони здоров’я облдержадміністрації під час круглого столу «Вакцинація – запорука здоров’я наших дітей» за участі фахівців управління охорони здоров’я облдержадміністрації, лікарів-педіатрів, лікарів-інфекціоністів, спеціалістів з епідеміології та неонатології області.

Інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. За даними ВООЗ, близько 30% летальних випадків у дорослих зумовлені інфекційними хворобами та їхніми наслідками, у дітей цей показник становить понад 6о%. Досвід розвинених країн вказує, що лише підвищення рівня охоплення вакцинацією серед населення призводить до зменшення захворюваності, інвалідизації та смертності у цілому. Як зауважив заступник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Валерій Руцький, питання імунопрофілактики на сьогодні залишається одним із найважливіших. 

За словами головного спеціаліста з педіатрії управління охорони здоров’я облдержадміністрації Людмили Рожко, календар профілактичних щеплень для будь-якої країни є основою основ для проведення ефективної рутинної вакцинації. При цьому Україна залишається серед тих держав, які налічують найменше інфекцій, а саме 10, профілактика яких підлягає обов’язковій імунізації (дифтерія, правець, кашлюк, кір, паротит, поліомієліт, туберкульоз, гепатит В, краснуха та гемофільна інфекція). Актуальним є формування позитивного ставлення до попередження інфекційних захворювань шляхом вакцинації.

Заступник головного лікаря з неонатології КЗ «Луцький клінічний пологовий будинок» Олена Курак, наголосила на важливості вакцинації дітей у пологових відділеннях, акцентувала свою увагу на тому, що зі збільшенням кількості щеплень зменшується частота інфекційних захворювань.

Не менш вагомою умовою безпечності щеплень є питання якості вакцин. За словами головного позаштатного спеціаліста з епідеміології управління охорони здоров’я облдержадміністрації Павла Пахолюка, усі вакцини, які використовуються в області для імунізації дітей проходять ретельний лабораторний контроль якості ще до того, як потрапити на фармацевтичний ринок. Вакцина, яка закуплена за державні кошти, потрапляє до регіону, там на неї чекає чіткий порядок розподілу серед районних медичних установ, залежно від кількості пацієнтів. Зберігаються та перевозяться такі вакцини виключно в холодильних установках з дотриманням умов «холодового ланцюга».

Як повідомила лікар-педіатр КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» Жанна Пахарчук, вже на місці, в кожній конкретній поліклініці чи амбулаторії, у визначений день дитину у присутності батьків оглядає педіатр чи інший фаховий спеціаліст. Лише після ретельного огляду, вимірювання температури, визначення анамнезу та письмової згоди батьків малюкові вводять необхідну дозу вакцини. Процедура здійснюється виключно у спеціально відведеному кабінеті для щеплень сертифікованою медичною сестрою. Після щеплення дитина ще 30 хв знаходиться у кабінеті під наглядом лікаря для відстеження реакції організму та уникнення негативних наслідків. Спостереження за маленьким пацієнтом триває і у наступні дні після процедури.

Учасники круглого столу підкреслили, що беззаперечним фактором успішності подолання інфекційних недуг є передусім небайдужість батьків до здоров’я їхніх дітей та розуміння важливості вакцинації. Лише вчасне проходження імунізації, звернення до фахового лікаря, дбайливе та уважне ставлення до самопочуття дитини гарантує її право на здорове життя.