«Вдосконалення медичної допомоги хворим на хвороби системи кровообігу у Волинській області»: підсумки річної реалізації субпроекту

На семінарі з питань реалізації спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку інвестиційного проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі в людей», що відбувався у Києві 19-22 вересня, область гідно представила результати річної реалізації Субпроекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим на хвороби системи кровообігу у Волинській області».

Керівник програм із людського розвитку представництва Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Фон Зао визнав, що надає особливої уваги проекту, бо вірить у його важливість і необхідність. Переглянути індикатори, зроблене і невиконане станом на сьогодні, дійти правильних висновків і докласти максимум зусиль до реалізації – коротко окреслив він завдання найближчого часу.

А заступник міністра охорони здоров’я – координатор проекту Павло Ковтонюк уточнив, що перший рік реалізації субпроектів у восьми областях – стартовий, тож відсутність видатних досягнень є нормальною. Однак другий має стати роком перших відчутних результатів: і в регіонах, і на рівні України, а сам проект мусить спонукати до втілення в життя реформ та вплинути на те, щоб система охорони здоров’я в Україні змінилася. «Він є державницьким, тож його реалізація має бути прикладом для інших подібних та водночас стимулювати до реальних змін», – наголосив він.

Старт усіх заходів, про які ми говоримо сьогодні, бере початок із 19 березня 2015 року, коли Україна та Міжнародний банк реконструкції та розвитку підписали угоду про позику на фінансування проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі в людей», згідно з якою держава отримала 214 729 837 доларів США. Відповідно до субсидіарної угоди між Міністерством охорони здоров’я України та Волинською обласною державною адміністрацією, наш край освоюватиме 30 мільйонів доларів США.

На Волині в рамках реалізації субпроекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу у Волинській області» планується реконструювати та здійснити капітальний ремонт 86 об’єктів під амбулаторії загальної практики сімейної медицини, придбати сотню автомобілів, щоб забезпечити усі амбулаторії загальної практики сімейної медицини санітарним транспортом; закупити обладнання для медзакладів  первинного, вторинного і третинного рівнів, створити, впровадити й забезпечити технічну підтримку електронного реєстру хворих на серцеві недуги, провести семінари, науково-практичні конференції та навчання за кордоном для середнього медичного персоналу, сімейних лікарів та лікарів-кардіологів й, окрім цього, працювати на запобігання й профілактику цих хвороб, доносячи інформацію про здоровий спосіб життя та нові можливості у виявлення та лікуванні хвороб системи кровообігу.

Щодо реалізації проекту, то головою ОДА у квітні затверджено перелік з 31 об’єктів, у яких в 2016-2017 роках буде здійснено перший етап ремонтно-будівельних робіт.  Кошторисна вартість цих проектів становить 93,9 мільйона гривень. Наразі йде узгодження об’єктів на другу та третю фазу (21 + 34).  Тобто, сьогодні паралельно реалізується перша і друга фази будівельного компоненту.

Окрім того, задля поліпшення надання медичних послуг сердечникам експертна група, у складі якої – 4 лікарі відповідного профілю та консультант субпроекту, розробила та затвердила перелік та мінімальні вимоги до медичного обладнання для 138 діючих амбулаторій (так званої первинки). Тендерна документація для процедури міжнародних конкурсних торгів, яка погоджена УОЗ, уже надіслана наприкінці серпня на погодження у Світовий банк.

Щодо медичного обладнання для медичних закладів вторинного та третинного рівня, то дві експертні робочі групи (в складі кожної – по 5 лікарів відповідного профілю та консультант з закупівель) активно працюють над розробкою технічних вимог до цього переліку .

Відбір у результаті тендеру розробника програмного продукту для ведення медичної інформаційної системи «Реєстр індивідуального серцево-судинного ризику дорослого населення Волинської області» вже відбувся. Наразі розробляються перелік та технічні вимоги до комп’ютерного обладнання.

Для реалізації субпроекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим на  хвороби системи кровообігу у Волинській області» в державному бюджеті України на 2016 рік передбачено 16 500 500 гривень. Також в обласному бюджеті закладено на 2016 рік співфінасування обсягом у 1 650 000 гривень. Усього з початку року на реалізацію цього субпроекту з державного бюджету профінансовано 3 180 300,12 гривні.

Рішенням Волинської облради від 19 травня управлінню капітального будівництва ОДА були передані капітальні видатки в сумі 5713 тисяч гривень, що були передбачені управлінню охорони здоров’я ОДА. З них 5063 тисячі – кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реформування регіональних систем охорони здоров’я для здійснення заходів з виконання проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Усього з початку року використано 2  235 734,06 гривні субвенції.

У 4-му кварталі 2016-го планується фінансування заходів субпроекту в сумі 3 231 800 гривень. Місцевими бюджетами на реалізацію цього субпроекту в 2016-му в рахунок співфінансування на розроблення проектної документації на проведення капітального ремонту, реконструкції та будівництва об’єктів використано 566 469,02 гривні.

Щодо інформаційної складової, що має змусити волинян відповідальніше ставитися до власного здоров’я, то триває робота над сайтом субпроекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим із хворобами системи кровообігу у Волинській області». Оскільки відбувся тендер на проведення медіа-заходів, то вже у жовтні розпочнеться трансляція в ефірі Волинського телебачення та радіо тематичних передач щодо субпроекту та ХСК, а також публікації у «районках». Окрім того, пропрацьовується чимало інших варіантів інформаційної кампанії: уроки в школах, дні здоров’я, навчання медперсоналу, науково-практична конференція, випуск друкованої продукції.