Профілактика алкоголізму та допомога алкозалежним

Питання негативного впливу пияцтва та алкоголізму на наше суспільство та шляхи подолання цієї проблеми було темою круглого столу, який відбувся 15 вересня в управлінні охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації. Участь у обговоренні взяли лікарі, священники, представники правоохоронних органів, сфери освіти та соціальних служб, волонтери та воїни АТО.

Головними темами обговорення були основні проблеми та здобутки у сфері пропаганди здорового й тверезого способу життя в нашій області. Окремими питаннями були і моральна реабілітація учасників бойових дій, проблеми, з якими вони стикаються після повернення з зони бойових дій, та як сприяти подоланню стресу без допомоги спиртного.

Усі зійшлись на думці, що пияцтво та алкоголізм стали справжньою соціальною і медичною проблемою в Україні. Як зауважив, головний лікар Волинського обласного центру здоров’я Сергій Новосад, на душу населення в Україні виробляється 14-15 літрів абсолютного алкоголю (безводного спирту) щорік, а українські підлітки посідають перші місця в Європі за рівнем споживання слабоалкогольних напоїв та пива. «Згідно даних ВООЗ, якщо на душу населення в країні припадає більше 8 літрів абсолютного алкоголю в рік, то це говорить про зниження рівня здоров’я нації , суттєво піднімає рівень смертності її громадян, і саме майбутнє цієї країни стоїть під знаком питання. А в Україні ця цифра – 14-15 літрів», – такі дані навів лікар.

Алкоголізм став молодшати, а більшість пацієнтів – молоді люди віком 23–29 років. Про це заявила завідувач відділення № 1 обласного наркологічного диспансеру Людмила Пащук. «Молодь гине і не має моральних, матеріальних та соціологічних ресурсів, щоб викарабкатися з проблеми», – зауважила Людмила Пащук. Також вона акцентувала увагу на тому, що в установі діє три стаціонари на 75 ліжок. На думку лікаря, людині варто розповісти про її хворобу, щоб вона відчувала відповідальність за себе і докладала більше зусиль для реабілітації.

Окремою темою круглого столу була роль Церкви у подоланні алкоголізації суспільства та утвердження у ньому міцних традицій тверезості. Так, голова Волинського православного братства тверезості ім. святого праведного Іоанна Кронштадського протоієрей Стефан Ярема підкреслив, що впровадження у суспільстві тверезого способу життя є одним із найпріоритетніших питань церковного служіння у Волинській єпархії УПЦ. Товариство активно працює над вирішенням проблеми алкоголізму, бере участь у профілактичних заходах та шукає шляхи співпраці з місцевими органами влади.

Однією із проблем допомоги демобілізованим учасникам АТО, про яку йшлося під час круглого столу, є саме недопущення «лікування» ними пережитого на фронті страхіття за допомогою спиртного. Як зауважив лікар-психотерапевт Юрій Кравчук, ці люди часто страждають на посттравматичний стресовий розлад, і тому ризики при вживання ними спиртного доволі високі. Він зауважив, що нашим захисникам потрібна по демобілізації особлива увага рідних і суспільства, вони не повинні залишатись наодинці із пережитим стресом. «І нам слід в цьому плані серйозно працювати над тим, щоб ламати стереотипи, які, на жаль, є у суспільстві. У нас соромно звернутись по допомогу не тільки до психіатра, чи психотерапевта, але і до психолога», – зауважив лікар.

Присутній на заході демобілізований учасник АТО Юрій Букія поділився і власним досвідом подолання стресу. Демобілізований боєць пережив, до слова, і полон. За його словами, лікарі і психологи повинні дуже уважно підходити до демобілізованих учасників АТО, вміти їх слухати та мати бажання допомогти.

Стосовно ж подолання пияцтва та алкоголізму у суспільстві як такого, то на думку начальника сектору кримінальної міліції у справах дітей Луцького МВ УМВС України у Волинській області Олександра Кота, вона не можлива без цілісної державної програми. До слова, до 90% кримінальних злочинів в Україні, згідно статистики, скоюється під впливом вжитих правопорушниками алкоголю чи наркотиків.

На думку ж директора Центру практичної психології та соціальної роботи Луцького міського управління освіти Ольги Матвійчук, головною складовою формування у підростаючого покоління навичок життя без шкідливих звичок є саме приклад батьків.

Тільки мобілізувавши зусилля усього суспільства і посилюючи вплив з боку держави в напрямку боротьби зі зловживанням алкоголем серед населення, є надія, що поступово вдасться взяти ситуацію під контроль, тим самим давши шанс нашій нації на майбутнє.