«Вимагаємо ефективного лікування»

Із нагоди Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами у Луцьку проводили інформаційно-профілактичну акцію «Вимагаємо ефективного лікування». 28 липня на Театральному майдані обласного центру всі охочі швидко та майже безболісно могли здати відповідні аналізи для експрес-тестування на вірусний гепатит С та інші інфекції. Інформаційно-просвітницька акція проводилася Альянсом громадського здоров’я та ГО «Мавіком» за сприяння Громадської ради при ОДА. Охочі лучани та гості міста могли з 11:00 до 16:00 безкоштовно та анонімно пройти експрес-тестування на вірусний гепатит С й отримати фахову консультацію лікарів щодо профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. Від лікарів учасники заходу отримали практичні рекомендації з профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів.

Всього за період акції обстеження на наявність вірусу гепатиту С пройшли більше 200 осіб. Первиннопозитивний результат на вірус виявили лише у 8 осіб, що становить 3,6% від усіх протестованих. Проте, зважаючи на те, що тестування було проведено серед благополучного населення та такого, що не належить до груп ризику, відповідно вказаний відсоток є досить високим. 

2 серпня в залі колегії управління охорони здоров’я до  Всесвітнього дня боротьби з гепатитом відбувся круглий стіл на тему: «Стан поширення вірусних гепатитів у Волинській області. Доцільність прийняття обласної цільової програми боротьби з гепатитами». Наразі на Волині на медичному обліку перебуває 2395 хворих на вірусні гепатити, з яких 521 чоловік хворі на гепатит В, 1823 – на гепатит С та 51 особа мікст інфекція. 

Учасники обговорення розглянули доцільність прийняття у Волинській області цільової програми боротьби з гепатитами. Олександр Зінчук, депутат Волинської обласної ради, зазначив, що при фінансуванні такої програми не слід покладати увесь тягар лише на обласний бюджет. «Вільних лишків у нас до 60 мільйонів, а понад 200 мільйонів нараховується таких коштів в місцевих бюджетах», – зауважив депутат. Своєю чергою, депутат обласної ради Сергій Сівак зауважив, що фінансування програми повинно відбуватися, першою чергою, коштом державного бюджету. «В нас держава на жаль, економить на медицині. А це неправильно, бо лікування гепатитів вимагає коштів, а грошей у населення немає», – резюмував він.

 Заступник головного лікаря Волинської обласної інфекційної лікарні Руслан Морочковський зазначив із загальної кількості уражених вірусними гепатитами волинян негайного лікування потребують більше 800 чоловік. Україна належить до країн із середнім показником захворюваності. Проблема хворих на гепатит людей сьогодні полягає не лише у дороговартісному лікуванні, а й у тому, що людина може носити в собі інфекцію кілька років та не підозрювати про це. Оскільки перші симптоми гепатиту проявляються у загальній слабкості, сонливості та швидкій втомлюваності, мало хто взагалі може сказати, що ці симптоми не проявляються у нього, оскільки зазвичай люди пояснюють їх загальною виснаженістю або великою кількістю роботи.

Олена Макаренко головний лікар обласного центру по профілактиці і боротьбі зі СНІД наголосила, що за результатами проведення дозорного епіднагляду в середовищі ін’єкційних наркотиків 14,3 % (50 осіб) ВІЛ-інфекція та гепатит С, 0,9 % ( 3 особи) ВІЛ-інфекція та гепатит В, 1,7 % (6 осіб) ВІЛ-інфекція, гепатит В та гепатит С, 0,6 % (2 особи) ВІЛ-інфекція, гепатит В, гепатит С та сифіліс. Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що у нашій державі 5 % населення має гепатит С. Якщо у Луцьку проживає орієнтовно 235 тисяч населення, то біля 10 000 лучан може мати гепатит. В той час офіційно на обліку в області стоїть орієнтовно півтори тисячі людей.

Вірусний гепатит С у разі застосування сучасних методів лікування може бути виліковним. Продовження Програми профілактики, діагности та лікування вірусних гепатитів є вкрай необхідним, тому держава повинна пам’ятати, що захист населення від інфекційних хвороб є одним із пріоритетних напрямків її діяльності.