Візит представників міжнародної незалежної гуманітарної медичної організації «Лікарі без кордонів» Medecins Sans Frontieres (MSF)

На  сьогоднішній день в Україні значною проблемою є збільшення кількості випадків мультирезистентного туберкульозу, зростає частка випадків з розширеною резистентністю збудника, а також відмічається збільшення числа пацієнтів, які потребують паліативного лікування. Згідно з останніми світовими тенденціями у боротьбі з туберкульозом ВООЗ рекомендує використання короткотривалих схем лікування із включенням нових протитуберкульозних препаратів (бедаквідін, деламанід), які дають шанс на отримання повноцінного лікування значній кількості пацієнтів, зменшують термін лікування, за рахунок чого підвищується прихильність хворих до лікування та збільшується його ефективність.

Державною установою «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України» сумісно з міжнародної незалежної гуманітарною медичною організацією «Лікарі без кордонів»/Medecins Sans Frontieres (MSF) (далі-МНГО «Лікарі без кордонів»)  попередньо було відібрано 5 регіонів (Волинський, Житомирський, Закарпатський, Чернігівський, Черкаський), в які будуть проведені візити співробітниками МНГО «Лікарі без кордонів» для здійснення на місці оцінки можливості надання технічної допомоги по впровадженню нових протитуберкульозних препаратів в рамках проекту. За результатами візиту на національному рівні буде обрано один пілотний регіон.

10-11 серпня 2016 року відбувся візит представників МНГО «Лікарі без кордонів» у складі: Др. Габріела Дас – медичний координатор місії MSF в Україні, Др. Руслан Свиридов – заступник медичного координатора місії MSF в Україні, Віталій Пак – технічний координатор місії MSF в Україні, Фабіола Гомес – бактеріолог, менеджер Проекту MSF з лабораторних питань, для здійснення оцінки можливості надання технічної допомоги по впровадженню нових протитуберкульозних препаратів в рамках проекту.

10 серпня, учасники візиту, разом з генеральним директором обласного територіального медичного протитуберкульозного об`єднання Юрієм Валецьким відвідали управління охорони здоров`я Волинської обласної державної адміністрації, де відбулась робоча зустріч із заступником  начальника управління Валерієм Руцьким. Було озвучено мету та завдання візиту, погоджено план роботи на два дні, взаємну зацікавленість у подальшій співпраці. З 10 години робота розпочалась в обласному територіальному медичному протитуберкульозному об`єднанні (ОТМПО). Проведено детальний аналіз контингенту хворих на туберкульоз Волинської області та тих, що перебувають на стаціонарному лікуванні в усіх стаціонарах ОТМПО, роботи клініко-діагностичної лабораторії ОТМПО, відвідано та оглянуто всі відділення та структурні підрозділи обласного закладу. О 16 годині підведено підсумки проведеної роботи, обмін запитаннями та відповідями.

11 серпня учасники візиту працювали в обласному центрі по профілактиці та боротьбі зі СНІД, де проаналізували випадки поєднаної інфекції СНІД-туберкульоз, які є найбільш складними у лікувальному та прогностичному плані, особливо у випадку хіміорезистентності збудника туберкульозу.

Загалом, візит представників міжнародної незалежної гуманітарної медичної організації «Лікарі без кордонів»/Medecins Sans Frontieres (MSF) у Волинський регіон пройшов у теплій та конструктивній обстановці. Всі учасники лишились задоволеними. Лишається сподіватись, що Волинська область буде обрана пілотним регіоном в Україні по впровадженню нових протитуберкульозних препаратів, що дасть можливість покращити ефективність лікування хворих на туберкульоз.