Всесві́тній день боротьби проти туберкульозу

Сьогодні в залі колегії управління охорони здоров’я облдержадміністрації відбулася прес-конференція до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом участь у якій взяли заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Іван Грицюк, головний позаштатний спеціаліст з фтизіатрії управління охорони здоров’я облдержадміністрації, генеральний директор ОТМПО, доктор медичних наук, професор Юрій Валецький, головний лікар Обласного центру здоров’я Сергій Новосад, голова обласної організації Товариства Червоного Хреста України Валентина Пришко.

Заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Іван Грицюк зазначив, що Всесвітній день боротьби проти туберкульозу відзначається щороку 24 березня в ознаменування того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу — туберкульозну бацилу. Це стало першим кроком на шляху діагностування і лікування небезпечного захворювання. В даний час одна третина світового населення інфікована збудником туберкульозу. Організації і країни, що борються проти туберкульозу, проводять цей День з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби і способів її профілактики та лікування. За офіційними даними ВООЗ, у світі близько 9,6 млн. осіб хворіють на туберкульоз, щорічно близько 1,5 млн. людей помирає внаслідок цього захворювання.

[singlepic id=338 w=220 h=150 mode=web20 ]

Як повідомив Юрій Валецький, головний позаштатний спеціаліст з фтизіатрії управління охорони здоров’я облдержадміністрації, генеральний директор ОТМПО, туберкульоз є найчастішою причиною смертності внаслідок інфекційних хвороб. Понад 95% летальних випадків від туберкульозу реєструється в країнах з низьким рівнем життя.

Однак, на шляху подолання туберкульозу, світовою спільнотою досягнуто певні здобутки: у 2015 році рівень смертності від цієї недуги знизився на 47%, у порівнянні з 1990 роком.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, що передається повітряно-крапельним шляхом. Основним джерелом інфекції є хворі на туберкульоз що виділяють збудника в навколишнє середовище разом з мокротинням під час кашлю, чхання, в розмові. При цьому збудник інфекції має здатність розповсюджуватися в радіусі 2-6 метрів.

Найчастіше туберкульоз розвивається у людей з ослабленою імунною системою. На жаль, рівень поширення туберкульозу в Україні характеризується високим ризиком інфікування населення, більшість з якого навіть не підозрює небезпеку зараження, контактуючи з хворими у транспорті, магазинах, місцях масового перебування людей тощо.

У 2016 році в Україні зареєстровано 23 тис. 292 випадки вперше виявленого туберкульозу, в 2015 – 25 тис. 896. Тобто відмічається незначне зниження показника захворюваності на 2,1%.

У Волинській області минулого року показник захворюваності на туберкульоз знизився на 5%. Щоденно в області виявляємо в середньому двох хворих на туберкульоз, а через день хтось із наших земляків помирає по причині туберкульозу.

Серед усіх осіб, які захворіли на туберкульоз, 77% складають особи працездатного віку (18 – 54 років), в тому числі вікова групу 25 – 44 роки складає 52,5%, що свідчить про високий соціальний вплив та економічне навантаження, що спричинює туберкульоз у державі.

Частіше на туберкульоз хворіють особи з ослабленою імунною системою внаслідок багатьох захворювань. В першу чергу це ВІЛ-інфекція, яка вражає імунну систему, а також інші хвороби, які значно її ослаблюють: цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку, захворювання, при яких людина повинна приймати препарати, які пригнічують імунну систему (лікування онкологічних, ревматичних захворювань, профілактика відторгнення органів при їх трансплантації).

Профілактичні заходи, спрямовані на покращення епідемічної ситуації з туберкульозу, полягають, в першу чергу, у вакцинації БЦЖ та неспецифічній профілактиці захворювання. Для того, щоб уникнути інфікування та щоб не захворіти варто дотримуватися здорового способу життя (раціонально та правильно харчуватись, важко не працювати, достатньо відпочивати, займатись фізкультурою, не вживати алкоголю, не палити цигарок, уникати негативних емоцій та стресів), не засмагати надмірно на сонці, утримувати помешкання в задовільному санітарному стані тощо.

Рання діагностика, що полягає у щорічних флюорографічних оглядах та організація своєчасного якісного лікування хворих є також вагомою ланкою у боротьбі з епідемією туберкульозу та попередження поширення інфекції серед населення.

Першими ознаками хвороби можуть бути наступні: кашель понад 2 тижні, підвищена втомлюваність, погіршення апетиту, схуднення, надмірне пітніння, незначне періодичне підвищення температури тіла. Якщо ж у Вас чи у Ваших рідних та знайомих мають місце такі ознаки – слід негайно звернутись до свого сімейного лікаря з метою обстеження на предмет туберкульозу. Тож варто наголосити ще раз на тому, що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування. Не нехтуйте проведенням туберкулінодіагностики у дітей, профілактичними флюорографічними оглядами, дотримуйтеся здорового способу життя, раціонального повноцінного харчування, правил особистої гігієни – це стане запорукою здоров’я та вагомим кроком на шляху протидії епідемії.

Про важливість участі засобів масової інформації та санітарно-просвітницьких заходів в боротьбі з туберкульозом усім присутнім наголосив головний лікар обласного центру здоров’я Сергій Новосад.

Валентина Пришко, голова обласної організації Товариства Червоного Хреста України наголосила на важливості неурядових організацій та обласної організації Товариства Червоного Хреста України в боротьбі з туберкульозом.