Всесвітній день боротьби проти астми і алергії

Всесвітній день боротьби проти астми був заснований за рішенням Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, має щорічний характер і відзначається 30 травня спільно з Всесвітнім днем хворого алергією.

Слово «алергія» у багатьох людей викликає асоціації з нежиттю, чиханням, свербінням у носі, а слово «астма» з важким диханням. Так воно і є, оскільки бронхіальна астма та алергія тісно взаємопов’язані між собою. Часто бронхіальна астма є наслідком алергічного захворювання. Згідно з даними ВООЗ, одна третина населення земної кулі страждає від алергії. Отже, алергія є однією з найбільш розповсюджених захворювань.

Мета проведених в цей день заходів – залучення уваги громадськості до цих важливих проблем. Статистика невблаганна: за даними епідеміологічних досліджень, в даний час більше 40% населення мають ті чи інші ознаки алергії. Кожна третя людина хвора на алергічний риніт і майже кожен десятий – на бронхіальну астму.

Алергічні захворювання – бронхіальна астма, полінози, кропив’янка, алергічний риніт, дерматит, лікарська та харчова алергія мають тенденцію до зростання. Розповсюдження алергічних захворювань найвища в регіонах з екологічно несприятливим становищем. Недарма алергію називають хворобою ХХІ століття.

Алергія з грецької мови означає «реакція на чужорідне». Це підвищена чутливість організму до впливу деяких факторів оточуючого середовища, так званих алергенів. Іншими словами – це гостра реакція імунної системи організму на якісь звичайні речі. Найбільш розповсюдженими алергенами є пилок рослин, продукти харчування, хутро тварин, засоби побутової хімії, домашній пил, лікарські препарати та інші. Самій людині складно визначити, на який вид алергену вона може страждати, тут необхідна допомога лікаря.

  Також важливою соціальною та медичною проблемою є медикаментозна алергія. Це вторинна підвищена специфічна імунна реакція на лікарські препарати, що супроводжується загальними або місцевими клінічними проявами.

Існує дві категорії таких хворих. В одних медикаментозна алергія виникає як ускладнення при лікуванні якогось захворювання. У інших – це професійне захворювання, що виникає в здорових осіб внаслідок тривалого контакту з ліками і медикаментами.

Найбільш значними факторами ризику розвитку астми є речовини частинок, які вдихає людина, що можуть провокувати алергічні реакції або дратувати повітряні шляхи. За допомогою ліків астму можна контролювати та забезпечити пацієнтам гарну якість їхнього життя. Алергія небезпечна тим, що може розвинутися в бронхіальну астму.

Лікарі-алергологи радять хворим перебувати подалі від алергенів, частіше проводити вологе прибирання квартири, приймати прописані лікарем ліки, які знімають або полегшують симптоми алергії. У теплу пору збільшується ризик появи алергічних реакцій, зокрема від укусів комах. Тому необхідно звертати увагу на такі ознаки: чи не має набряку обличчя, висипання, подразнення в місці укусу тощо.

В останні роки в алергології отримав розвиток перспективний науковий напрямок – так звана “вакцина” проти алергії. Суть методу в тому, щоб постійно приймати алерген, але в мікроскопічних дозах. Поступово доза збільшується, і з часом організм наче “звика”‘ до алергену та перестає на нього реагувати.

Також надзвичайно важливою є профілактика тютюнопаління. Адже пасивне куріння досить часто викликає алергічні реакції.

Пам’ятайте, що стреси також сприяють ослабленню імунної системи, а це означає ризик прояву алергічної реакції.

Тож піклуйтесь про здоров’я своїх близьких.