Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією

У другу суботу травня з ініціативи Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. В 2016 році Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією припадає на 14 травня. Метою є привернення уваги на проблему боротьби з артеріальною гіпертензією, на питання попередження серцево-судинних захворювань,а також підвищити рівень поінформованості населення і стимулювати обговорення в суспільстві питань збереження здоров’я та профілактики серцево-судинних захворювань.

Артеріальна гіпертонія частіше виникає у людей похилого віку, проте починається захворювання в молодому, а інколи навіть і в дитячому віці.

Гарне самопочуття дуже часто не свідчить про відсутність хвороби, тому кожній людині після 30 років рекомендується вимірювати тиск регулярно.

На початку захворювання гіпертонічна хвороба протікає непомітно, малосимптомно. Основними проявами можуть бути: головний біль, підвищене нервове збудження, запаморочення, дратівливість, безсоння. У хворих довго не виявляються типові для гіпертонічної хвороби зміни роботи серця, артеріальний тиск підвищується періодично досягаючи в певні періоди норми.

Як правило, тиск підвищується й під час стресу – коли людина налякана чи роздратована, наднирники починають виробляти гормон стресу адреналін, який змушує серце битися сильніше і частіше, внаслідок чого тиск підвищується.

Якщо людина з артеріальною гіпертонією не міняє спосіб життя, то хвороба починає прогресувати, з’являється постійний головний біль, запаморочення, зниження зору аж до повної його втрати, подальше погіршення стану веде до розвитку таких серйозних ускладнень, як: мозковий інсульт, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарду.

Високому кров’яному тиску та хворобам системи кровообігу можна запобігти шляхом профілактики, раннього виявлення та своєчасного і якісного лікування. Ризик розвитку гіпертензії можна мінімізувати, дотримуючись здорового способу життя, у тому числі збалансованого харчування, зменшення вживання солі, відмови від алкоголю та паління, регулярних фізичних вправ. Встановлення контролю над кров’яним тиском вимагає забезпечення доступності послуг охорони здоров’я та медикаментозного лікування.

За даними статистики близько 45 відсотків хворих людей не знають, що вони мають високий артеріальний тиск. Про масштаби цієї проблеми у світі свідчить той факт, що гіпертонія виявляється у кожної третьої дорослої людини. Частка людей з підвищеним кров’яним тиском з віком зростає — від однієї людини з десяти у віці від 20 до 40 років до п’яти з десяти у віці від 50 до 60 років. Вказаний чинник ризику спричиняє 2/3 усіх хвороб системи кровообігу і щорічно призводить до більш ніж дев’яти мільйонів  випадків смертей у світі. Значна поширеність артеріальної гіпертензії серед населення обумовила збільшення кількості хвороб системи кровообігу за останнє десятиліття втричі.

Смертність від серцево-судинної патології становить 66,3% загального показника. Високий артеріальний тиск значно підвищує ризик захворіти на ішемічну хворобу серця, мозковий інсульт, а також на серцеву та ниркову недостатність, призводить до враження судин та очей.

У людей з високим тиском у 3-4 рази частіше розвивається ішемічна хвороба серця і в 7 разів – порушення мозкового кровообігу. Саме тому лікарі закликають громадян не займатись самолікуванням, а відвідувати лікаря не лише для контролю власного стану здоров`я, а й для можливості заощадити на лікуванні.   Це, переконані фахівці, дозволяє знизити смертність від ускладнень гіпертонічної хвороби, зокрема, інсульту.  

10 цікавих фактів про гіпертонію:

  1. Гіпертонія безпосередньо збільшує ризик серцевого нападу та інсульту.
  2. Гіпертонія особливо поширена серед людей, які мають цукровий діабет, подагру або захворювання нирок.
  3. Гіпертонія є безсимптомним захворюванням.
  4. Вона більш поширена у людей з аналогічними захворюваннями в сімейної історії.
  5. Дуже високий ризик поширення у людей, які страждають ожирінням і зловживають алкоголем.
  6. Зустрічається у жінок, що приймають оральні контрацептиви.
  7. Гіпертонія, на жаль, зустрічається і у дітей і підлітків.
  8. Деякі ліки для втрати ваги можуть збільшити ризик появи гіпертонічної хвороби.
  9. Важливість спостереження систолічного кров’яного тиску збільшується з віком.
  10. Артеріальний тиск змінюється протягом дня. Він найнижчий, коли ви спите і піднімається, коли ви прокидаєтеся.