Всесвітній день боротьби з раком грудей

img_15102015_01

Всесвітній день боротьби з раком грудей проводиться щорічно 15 жовтня. Приурочені до цього дня заходи проходять у більш ніж 44 країнах світу. Мета заходів – звернути увагу суспільства на проблематику раку грудей, покращити знання з цього питання, діагностика захворювання на початковій стадії, здійснення належного лікування, привернення уваги жінок до проблеми раку грудей, певним чином заохочувати їх до самодіагностики, а вже потім до консультації з лікарем. Крім того, дуже важливим є і психологічна підтримка та супровід жінок, які борються з раком.

Щороку в Україні такий діагноз ставлять 16 тисячам жінок. І понад 7 тисяч від цієї хвороби помирає. За даними фахівців Інституту раку, рак молочної залози лідирує серед онкозахворювань жінок. Щорічний приріст показників цієї онкопатології у світі – близько 3%, також щороку зростає кількість вперше виявленого раку молочної залози.

Рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням у жінок, яке складає близько 19% від усіх злоякісних пухлин. Особливо ризикують стати жертвами цієї хвороби представниці «слабкої статі», вік яких вже наближається до сорока років. У всьому світі в останні десятиліття розгорнулася кампанія по боротьбі з раком молочної залози. Більше ніж у третини хворих цю недугу лікарі виявляють уже в занедбаних стадіях, коли істотно вплинути на патологічний процес неможливо. Однією з основних причин пізньої діагностики раку молочної залози є низька санітарна грамотність населення.

В Україні захворюваність раком молочної залози у 2014 році склала 53,5 на 100 тис.жіночого населення ( у 2013 році – 62,4 на 100 тис. жін.нас., у 2012 році – 61,7 на 100 тис. жін. нас.). Рівень захворюваності за останні 40 років збільшився більш ніж утричі. Тому лікарі різних спеціальностей приділяють пильну увагу ранньому виявленню раку молочної залози.

У Волинській області за 2014 рік діагностовано 296 випадків захворювання на рак молочної залози. Із них в І-ІІ ст. діагностовано – 248 випадків, в ІІІ ст. – 14, в IV – 23.

Слід підкреслити ще один аспект цієї проблеми, а саме економічний адже діагностика раку молочної залози в занедбаних стадіях призводить до зростання витрат на лікування у 25-30 разів порівняно з тим, коли пухлина виявляється в ранній стадії. Лікарі мамологи та онкологи постійно закликають жінок самообстежувати свої молочні залози і у разі виявлення будь-яких змін з боку молочних залоз негайно звернутися до них. Своєчасне звернення до лікарів (ультразвукове та мамографічне обстеження молочних залоз) дозволяє виявляти новоутворення на ранніх стадіях розвитку. Коли рак молочної залози виявляється і лікується на ранніх стадіях захворювання, у жінок є найбільша вірогідність тривалої ремісії та виліковування даного захворювання.

Застосування різних методів дослідження, які дозволяють діагностувати пухлину на ранній стадії, коли ще немає симптомів хвороби називають скринінгом. Ціллю скринінгу є раннє активне виявлення безсимптомного раку та його лікування.

Як відомо, основними методами скринінгу являються:

  • мамографія;
  • клінічне обстеження молочних залоз;
  • самообстеження молочних залоз.

Про ефективність того чи іншого методу скринінгу можна судити на основі зниження смертності від раку в регіоні, де проводився скринінг, в порівнянні з регіонами, в яких скринінг не проводився. Скринінгові мамографічні обстеження знижують смертність від раку молочної залози на 30% серед жінок старше 50 років, і на 17% серед жінок молодших 50 років. В зв’язку з цим є рекомендації проведення мамографічного скринінгу тільки серед жінок у віці 50-69 років.

Питання самообстеження молочних залоз залишається дуже болючою проблемою для України. Як вважаються лікарі онкологи, не більше 1% жінок проводять регулярне само обстеження молочних залоз. В деяких регіонах за власні кошти були надруковані листівки по само обстеженню молочних залоз. На жаль, кількість матеріалів по само обстеженню молочних залоз недостатня.

В цьому аспекті дуже актуальним залишається навчання жіночого населення методиці самообстеження молочних залоз шляхом санітарно-просвітницької роботи в різних її формах. Самообстеження (автоскринінг) необхідно впроваджувати в практику як один з основних методів своєчасного виявлення пухлин молочної залози, завдяки само обстеженню не тільки зменшується частота запущених випадків, але і знижується смертність (на 18,8%).

При поліклініці ЛПЗ «Волинський обласний онкологічний диспансер» створений і функціонує мамологічний центр, де для діагностики використовується сучасна апаратура (мамографи та УЗД), проводяться прицільні пункційні біопсії утворів молочних залоз. За 2014 рік в мамологічному кабінеті прийнято 8260 жінок, проведено 1351 тонкоголкових пункційних біопсій та 189 трепан-біопсій, проведено понад 12 тис. мамографій та понад 13 тисяч УЗД-обстежень молочних залоз. За 9 місяців 2015 року прийнято 6285 жінок, проведено 946 тонкоголкових пункційних біопсій, 76 трепан-біопсій, проведено понад 16 тис. мамографій.

Обстеження хворих з патологією молочних залоз проводиться на сучасному рівні.

Для покращення мамологічної служби в 2010 році створено мамологічне відділення, де надається спеціалізована допомога на сучасному рівні, згідно існуючих стандартів лікування. Також проводиться активне оздоровлення хворих з передраковою патологією молочних залоз.

За 2014 рік проліковано 872 хворих, проведено 664 операцій. Завдяки активній роботі лікарів мамологічної служби основні та рейтингові показники по раку молочної залози є кращими від середньо українських показників та показників сусідніх областей.

Весною 2015 року на базі ЛПЗ «Волинський обласний онкологічний диспансер» створено Реабілітаційний центр за сприяння Волинської обласної держадміністрації, благодійного фонду Ігора Палиці «Новий Луцьк», громадського об’єднання «Донна», ортопедичного реабілітаційного центру «Ортес», де проводиться психологічна та медична реабілітація жінок, які перенесли операцію на молочній залозі.

Раннє виявлення раку – запорука його повного вилікування. Це повинна знати кожна жінка. Рак молочної залози – це не вирок, це хвороба, яку лікують і перемагають!