Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Сьогодні у залі засідань обласного центру здоров’я відбулась прес-конференція, приурочена до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Перед присутніми виступили МАКАРЕНКО Олена Іванівна – головний лікар КЗ «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» (Актуальні аспекти ВІЛ/СНІДу на сучасному етапі), АНДРЕЙЧУК Інна Віталіївна – лікар епідеміолог КЗ «Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» (Епідемічна ситуація з ВІЛ/СНІДу у Волинській області), ВАЛЕЦЬКИЙ Юрій Миколайович – генеральний директор обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання, доктор медичних наук (Організація медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію/туберкульоз)  та  ПРИШКО Валентина Степанівна – голова обласної організації Товариства Червоного Хреста України у Волинській області (Основні напрямки діяльності обласної організації Товариства Червоного Хреста з питань профілактики  ВІЛ-інфекції серед молоді).

Всесвітній день боротьби зі СНІДом  вперше відзначався  1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему. Протидія ВІЛ-інфекції/СНІДу залишається одним з пріоритетних завдань держави.[ngg_images gallery_ids=”41″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” images_per_page=16 ]

На сьогодні ВІЛ-інфекція поширена по країнах усіх континентів і її поширення в  світі носить назву пандемії ВІЛ/СНІДу, а в Україні розвивається епідемія ВІЛ/СНІДу і розцінюється, як концентрована. В країні зареєстровано понад 170 тис. ВІЛ-інфікованих, але за підрахунками експертів про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих; загальна кількість людей,  які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600.

Незважаючи на досягнення значного прогресу в протидії ВІЛ інфекції/СНІДу, інфекція в Україні продовжує поширюватись. За період 1987-2016 (6 міс.) рр. серед громадян України зареєстровано 287 968 ВІЛ-інфікованих осіб, у тому числі 88 075 випадків захворювання на СНІД та 39 885 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

Станом на 01.07.2016р.  в України під медичним наглядом перебувало 130 410 ВІЛ-інфікованих громадян, з них 36 474 хворих з діагнозом СНІД. Показник поширеності ВІЛ – інфекції в Україні становив 306,8 на 100 тис. населення та на 5,6% був вище інтенсивного показника за відповідний період минулого року (291,3).

При здійсненні серомоніторингу  в області за період 1996 – 9 міс. 2016р. виявлено 4 798 осіб з антитілами до ВІЛ (461,37 на 100 тис. нас.), з яких станом на 01.10.2016р. живе в області 2 651 особа (254,92  на 100 тис. населення). З них перебуває під медичним спостереженням 1 999 осіб – 75,41% з числа тих, хто проживає в області.

За 9 міс. 2016 року обстежено на наявність антитіл до ВІЛ 80 766 осіб, з них виявлено 224 ВІЛ-позитивних особи – 0,27%. Захворюваність на ВІЛ-інфекцію в області склала 17,69 на 100 тис. населення.

За весь період епідемії в області захворіло на СНІД 1216 осіб (116,93 на 100 тис. нас.), померло в IV кл. стадії СНІДу 612(57,89 на 100 тис. нас.),

ВІЛ-інфекція передається трьома шляхами. В області зменшується частка інфікування через кров у середовищі ін’єкційних наркоманів ( з 39,5% в 2005 році до 14,2% в за 9 місяців 2016 року). Щорічно ВІЛ-інфекція поширюється на благополучні прошарки населення за рахунок зростання статевого шляху інфікування ( з 31,2% в 2005р. до 67,4%  за 9 місяців 2016 року). Зростання частки статевого шляху інфікування свідчить про несприятливу тенденцію розвитку епідемії, збільшення кількості вагітних інфікованих жінок та народжених ними дітей.

За період епідемії (1996 – за 9 місяців 2016 року ) народилось 609 дітей, з них виключена передача ВІЛ від матері до дитини у 447 (73,4%)   дітей. Перебуває в стадії спостереження  96 дітей до виповнення  1,5 річного віку. Передався вірус ВІЛ від матері до дитини 45 дітям (7,5%).

В області здійснюються заходи з профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. Всі вагітні забезпечені антиретровірусними препаратами для профілактики вертикальної трансмісії за рахунок Державного бюджету. Діти до 1 року, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, забезпечені молочними сумішами на безоплатній основі за рахунок коштів місцевого бюджету

З травня 2005 року у Волинській області впроваджена антиретровірусна терапія (далі – АРТ) для лікування хворих на ВІЛ/СНІД.

Станом на 01.10.2016 року отримують антиретровірусну терапію (далі  АРТ)  984 хворих на ВІЛ/СНІД, з них 662 осіб за кошти державного бюджету, 289 – за кошти 10 раунду Глобального фонду по боротьбі з ВІЛ/СНІД, туберкульозом та малярією, за кошти PEPFAR – 33 особи. Антиретровірусну терапію отримують 40 дітей, із них 2 підлітків. Частка дітей, які забезпечені безперервною антиретровірусною терапією з числа потребуючих, становить 100%.

В області здійснюється лабораторний супровід антиретровірусної терапії та моніторинг перебігу ВІЛ-інфекції у хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. З цією метою на базі центру СНІД здійснюються біохімічні та гематологічні дослідження крові, обстеження на гепатити А, В, С, опортуністичні інфекції, проводиться обстеження стану імунної системи у хворих на ВІЛ/СНІД, визначення рівня вірусного навантаження РНК-ВІЛ в крові. З місячного віку дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів, здійснюється рання діагностика ДНК – ВІЛ в крові методом ПЛР. В області здійснюється профілактика та лікування опортуністичних інфекцій у ВІЛ-інфікованих за кошти місцевого бюджету.

В обласному центрі СНІДу, центральних та міських лікувально-профілактичних  закладах області функціонують кабінети «Довіра», де можна отримати консультування та безкоштовне тестування на ВІЛ-інфекцію, за бажанням пацієнта – анонімно.

На сьогодні Україна знаходиться на складному етапі у визначені подальших кроків у боротьбі з поширенням ВІЛ-інфекції. В умовах соціально-економічної кризи та ускладнення ситуації у східних регіонах країни необхідно посилити профілактичні заходи щодо поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Забезпечення рівного доступу представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, а також загального населення до лікувальних та профілактичних послуг є пріоритетом державної політики у сфері протидії соціально небезпечним хворобам.

На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних засобів лікування, тому головною зброєю в боротьбі з поширенням вірусу є попередження нових випадків інфікування. У зв`язку з цим, необхідно:

  • приймати правильні щодо свого здоров`я рішення, намагатися протистояти таким факторам ризику, як потреба експериментувати з наркотиками або раннім (безладним) статевим життям, «самоутверджуватись» під тиском з боку однолітків та наркоділків;
  • уникати випадкових статевих контактів, бо чим більше сексуальних партнерів, тим вищим є ризик інфікування. Застосування презервативів значно знижує можливість інфікування партнера не тільки ВІЛ, але й іншими хворобами, які передаються статевим шляхом, вірусних гепатитів. Купуючи презервативи, слід звертати увагу на строки їхньої реалізації та наявність спеціальної змазки, що засвідчує напис в анотації – проти інфекційних хвороб (infections diseases prevention) чи АНТИСНІД. Рекомендується вживати латексні презервативи;
  • небезпечні сексуальні стосунки з особами, які вживають наркотики. За даними статистики 30 – 50 % осіб, що вживають наркотики ін`єкційним шляхом, інфіковані ВІЛ отож, вірогідність інфікування надзвичайно висока;
  • пам`ятати, що  наявність хвороб, які передаються статевим шляхом сприяють поширенню ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати;
  • важливо знати, що вагітні ВІЛ-інфіковані жінки народжують здорових дітей, якщо вони якнайраніше звернуться в жіночу консультацію або КЗ «Волинський центр з профілактики та боротьби зі СНІДом», для проведення профілактичного лікування.

Генеральний директор обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання   Юрій Миколайович Валецький закцентував увагу присутніх на тому, що у пацієнтів з поєднаною патологією СНІД-туберкульоз лікування проходить значно складніше, ніж в інших, і прогноз щодо виліковування є песимістичнішим. Таким пацієнтам приходиться вживати значно більшу кількість препаратів ( 4-6 ), що важко психологічно та фізично, адже збільшується ризик розвитку побічних реакцій на препарати. А лікування має тривати багато місяців ( 6-24 місяці). З кожним роком, як в Україні так і у Волинській області відмічається збільшення випадків захворювання на поєднану інфекцію СНІД-туберкульоз. У 2014 році на дану патологію захворіло 65 наших земляків, у 2015 – 77, а за 6 місяців 2016 року – вже 49.

Пам’ятаймо, що СНІД може стосуватися кожного, тож не даймо йому шансу. На жаль, на даний момент часу це захворювання не є виліковним, антиретровірусні препарати допомагають лише тримати уже наявне захворювання під контролем, але не дають можливості вилікуватись. Тому лише профілактика та безпечна поведінка щодо факторів ризику є тією основною складовою, що дозволить вберегти Вас від захворювання. Будьте уважними до свого здоров’я!