Всесвітній День боротьби зі СНІДом

Сьогодні у залі колегії управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації відбулася прес-конферція присвячена до Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом – 1 грудня. Участь у прес-конференції взяли заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації І. Грицюк, головний лікар обласного центру по профілактиці та боротьбі зі СНІД О. Макаренко, генеральний директор обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання, доктор медичних наук Ю. Валецький, голова обласної організації Товариства Червоного Хреста України у Волинській області В. Пришко.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.

Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.

Протидія ВІЛ-інфекції/СНІДу залишається одним з пріоритетних завдань держави. Незважаючи на досягнуте зниження інтенсивності епідемічного процесу ВІЛ-інфекції, зросли ризики щодо поширення ВІЛ в умовах існуючої гуманітарної кризи та бойових дій на сході України.

За період 1987-2015 (6 міс.) рр. серед громадян України зареєстровано 271 942 ВІЛ-інфікованих особи, у тому числі 79 569 випадків захворювання на СНІД та 36 922 випадки смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

Станом на 01.07.2015 р. у закладах охорони здоров’я служби профілактики та боротьби зі СНІДом під медичним наглядом перебувало 124 279 ВІЛ-позитивних громадян України, з них 31 509 хворих з діагнозом СНІД.

В області за період епідемії 1996 – 9 міс. 2015р. виявлено 4513 осіб з антитілами до ВІЛ (433,86 на 100 тис. нас.), з яких станом на 01.10.15р. живе в області 2514 особи (241,68 на 100 тис. населення). З них перебуває під медичним наглядом 1899 осіб – 75,54% з числа тих, хто проживає в області.

Станом на 01.10.2015р., за період епідемії захворіло на СНІД 1093 особи, (105,08 на 100 тис. нас.), померло 553 (53,16 на 100 тис. нас.).

ВІЛ-інфекція передається трьома шляхами. В області зменшується частка парентерального шляху інфікування в середовищі ін’єкційних наркоманів ( з 39,5% в 2005 році до 10,2% в за 9 місяців 2015 року.).

Щорічно ВІЛ-інфекція поширюється на благополучні прошарки населення за рахунок зростання статевого шляху інфікування ( з 31,2% в 2005р. до 65% за 9 місяців 2015 року). Зростання частки статевого шляху інфікування негативно впливає на розвиток епідемії і безпосередньо пов’язано зі збільшенням кількості вагітних інфікованих жінок та народжених ними дітей.

Щорічно збільшується кількість дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів. За період епідемії (1996 – за 9 місяців 2015 року ) народилось 566 дітей, встановлено діагноз ВІЛ-інфекція 41 дитині – 7,24%. Перебуває в стадії спостереження до виповнення 1,5 річного віку 97 дітей.

В області здійснюються заходи з профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. Всі вагітні забезпечені антиретровірусними препаратами для профілактики вертикальної трансмісії за рахунок Державного бюджету. Діти до 1 року, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, забезпечені молочними сумішами на безоплатній основі за рахунок коштів місцевого бюджету.

З травня 2005 року у Волинській області впроваджена антиретровірусна терапія (далі – АРТ) для лікування хворих на ВІЛ/СНІД. Станом на 01.10.2015 року в області отримують антиретровірусну терапію 842 хворих на ВІЛ/СНІД, з них 626 осіб за кошти державного бюджету, 216 – за кошти 10 раунду Глобального фонду по боротьбі з ВІЛ/СНІД, туберкульозом та малярією. Антиретровірусну терапію отримують 35 дітей та 3 підлітків. Частка дітей, які забезпечені безперервною антиретровірусною терапією з числа потребуючих, становить 100%.

В області здійснюється лабораторний супровід антиретровірусної терапії та моніторинг перебігу ВІЛ-інфекції у хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. З цією метою на базі центру СНІД здійснюються біохімічні та гематологічні дослідження крові, обстеження на гепатити А, В, С, опортуністичні інфекції, проводиться обстеження стану імунної системи у хворих на ВІЛ/СНІД, визначення рівня вірусного навантаження РНК-ВІЛ в крові. З місячного віку дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів, здійснюється рання діагностика ДНК – ВІЛ в крові методом ПЛР. В області здійснюється профілактика та лікування опортуністичних інфекцій у ВІЛ-інфікованих за кошти місцевого бюджету.

В обласному центрі СНІДу, центральних та міських лікувально-профілактичних закладах області функціонують кабінети «Довіра», де можна отримати консультування та безкоштовне тестування на ВІЛ-інфекцію, за бажанням пацієнта – анонімно.

На сьогодні Україна знаходиться на складному етапі у визначені подальших кроків у боротьбі з поширенням ВІЛ-інфекції. В умовах соціально-економічної кризи та ускладнення ситуації у східних регіонах країни необхідно посилити профілактичні заходи щодо поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Забезпечення рівного доступу представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, а також загального населення до лікувальних та профілактичних послуг є пріоритетом державної політики у сфері протидії соціально небезпечним хворобам.

Та було б великою помилкою думати, що СНІД вибирає собі жертви тільки серед групи ризику. Ризик інфікування на ВІЛ із більшою чи меншою ймовірністю загрожує кожній людині.