Всесвітній день нирки

Всесвітній день нирки – глобальна профілактична інформаційна кампанія, метою якої є підвищення обізнаності про важливість нирок для нашого здоров’я, а також проведення відповідних заходів щодо зниження захворюваності на патологію нирок і нівелювання її негативного впливу на здоров’я у світовому масштабі.

Всесвітній день нирки був започаткований в 2006 р. за ініціативи Всесвітнього товариства нефрології та Всесвітньої федерації ниркових фундацій. Офіційно Всесвітній день нирки припадає на другий четвер березня і проводиться щороку в понад 100 країнах світу. В Україні заходи кампанії вперше відбулися в березні 2008 р. За ініціативи Української асоціації нефрологів. Нирки регулюють об`єм рідини в організмі і фільтрують кров, що поступає по ниркових артеріях. Через нирки протягом доби протікає приблизно 230 л крові. Фільтруючи кров, нирки видаляють з неї непотрібні і шкідливі речовини, які потім виводяться назовні через уретру у складі сечі. Для нормальної роботи ниркам потрібно приблизно в 20 разів більше кисню, ніж іншим органам. На порушення роботи нирок вказують пітливість після їжі, безсоння, позіхання, набряки і роздутий живіт. Серед захворювань сечовидільної системи найчастіше зустрічаються запалення, зокрема, запалення нирки /нефрит/, нирки і ниркової миски /пієлонефрит/, сечового міхура /цистит/ і сечовипускального каналу /уретрит/. У чоловіків переважає запалення сечовипускального каналу, у жінок — сечового міхура і нирки.

До несприятливих чинників, що сприяють розвитку запалення в нирці і нирковій мисці, належить перевтома, переохолодження, виснаження, зниження захисних сил організму, гіповітаміноз, захворювання статевої і сечовидільної системи.

Існують вроджені захворювання сечовидільної системи, які можуть супроводжуватися частковою втратою функції нирок і розвитку хронічної ниркової недостатності, підтримують запальний процес і вимагають, як правило, хірургічного втручання. Тим часом, багато хвороб сечовидільної системи можуть тривалий час протікати безсимптомно. Деякі захворювання нирок і ушкодження головних ниркових артерій нерідко виявляються тільки при підвищеному артеріальному тиску /гіпертензією/.

Дослідження показують, що в усьому світі приблизно кожен десятий дорослий має одну з форм уражень нирок. Люди з хронічними хворобами нирок знаходяться в групі ризику. Функція нирок цих людей може також прогресивно погіршуватися аж до того моменту, коли виникає потреба в «заміні» нирки, яка полягає в проведенні діалізу для очищення крові або пересадці нирки від донора. Видалення однієї нирки людина може пережити без значних негативних наслідків, оскільки її функції візьме на себе інша нирка.

З метою запобігання виникнення хронічних захворювань нирок, розвитку хронічної ниркової недостатності кожна людина має дбати про своє здоров’я: вести здоровий спосіб життя, займатися фізкультурою та спортом, дотримуватись режимів праці, відпочинку та харчування, проходити щорічне профілактичне медичне обстеження, проводити контроль лабораторних показників крові та сечі після перенесення застудних захворювань. У випадку перебування на обліку з приводу захворювань нирок – чітко дотримуватись рекомендацій свого лікаря.