Всесвітній день онкохворої дитини

15 лютого у всьому світі відзначається Всесвітній день онкохворої дитини. Ця дата вперше з’явилася в календарі в 2001 році за ініціативи Всесвітньої конфедерації батьків дітей, хворих на рак. З 2003 року цей день відзначається і в Україні.Слова «онкологія» та «рак» у кожного з нас викликають якщо не жах, то почуття приреченості, безнадійності. Словосполучення «дитячий рак» важко вкладається у свідомість. Ця хвороба приходить невідомо звідки, здається, що порятунку немає. Але рак можна перемогти. Це ненебезпечне, важке, але в більшості випадків виліковне захворювання. І вдається це завдяки зусиллям лікарів, батьків та всіх небайдужих людей, хто допомагає дітям подолати хворобу.

Як і в більшості країн, в Україні вже протягом багатьох років онкологічні захворювання стають головною причиною смертності людей. Запорукою успішного лікування онкологічних захворювань вважається своєчасна діагностика. Якщо хвороба виявляється на першій або другій стадіях, лікування часто веде до сприятливого результату. Однак десята частина випадків раку виявляється тільки на третій стадії, а у восьми відсотків дітей його діагностують лише на четвертій стадії.

Складність полягає також у тому, що форм онкології дуже багато — близько 200, а хвороба може початися практично в будь-якому органі. У дітей в структурі онкології перше місце займають захворювання кровотворної та лімфатичної системи. Далі йдуть новоутворення ЦНС, м’яких і сполучних тканин, суглобових хрящів і кісток. Хворіють діти абсолютно різної вікової категорії, від одного місяця життя до 18 років, і всі вони потребують дуже агресивного лікування.

Батькам варто звернути увагу!

Для всіх злоякісних пухлин характерний так званий “пухлинний симптомокомплекс”, що характеризується наступними симптомами:

  • Постійна висока температура більше, ніж два тижня, без видимої причини.
  • Втрата ваги, блідість, слабкість, легко з’являються синці чи кровотеча.
  • Швидка втомлюваність.
  • Біль у кістках, суглобах, спині.
  • Неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психофізичного розвитку.
  • Головний біль більше, ніж два тижні з блюваннями чи без нього, збільшення розмірів голови.

Саме уважність батьків, на думку дитячих онкологів, відіграє важливу роль у профілактиці онкологічних захворювань у дітей.