Засідання національного круглого столу з питань туберкульозу

26-27 листопада 2015 р. в місті Ірпінь Київської області пройшло засідання національного круглого столу «Визначення концепції та головних стратегічних напрямків Національної програми боротьби із туберкульозом на 2017 – 2021 рр. на основі «Стратегії ВООЗ із ліквідації туберкульозу: бачення, мета, завдання». Волинську область на даному міроприємстві представляв головний позаштатний спеціаліст з фтизіатрії УОЗ ОДА Юрій Валецький.

Україна потрапила у перелік 27 країн світу із високим рівнем розповсюдженості туберкульозу із множинною резистентністю до лікарських засобів. Епідемія туберкульозу в Україні характеризується розповсюдженням туберкульозу як з множинною, так і з розширеною резистентністю до лікарських засобів, відносно високим рівнем смертності внаслідок того, що туберкульоз лікували невідповідним чином. Ще одна притаманна риса епідемії туберкульозу в Україні – зростання темпів ко-інфекції ТБ/ВІЛ.

Протягом двох днів за координації Департаменту громадського здоров’я МОЗ України представники територіальних органів охорони здоров’я, головні обласні позаштатні фтизіатри, провідні фахівці протитуберкульозної служби, фахівці МВС, Державної служби України із виконання покарань Державної пенітенціарної служби України, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України», донори, науковці, міжнародні партнерські та громадські організації обговорювали концепцію національної програми боротьби із туберкульозом на 2017-2021 рр. Змістовними та надзвичайно актуальними були доповіді професора Наталі Нізової, професора Світлани Черенько, директора Департаменту громадського здоров’я МОЗ України Світлани Осташко, представника бюро ВООЗ в Україні Андрія Славуцького, керівника Центральної референт-лабораторії з мікробіологічної діагностики туберкульозу МОЗ України Анни Барбової та багатьох інших досвідчених фахівців у сфері боротьби з туберкульозом.

Концепція базуватиметься на рекомендаціях ВООЗ, викладених в Плані дій по ТБ для Європейського регіону ВООЗ на 2016-2020 рр., яка буде враховувати особливості нашого регіону, колишній досвід впровадження різних програм боротьби з туберкульозом.

Відповідь України на епідемію туберкульозу сьогодні як ніколи залежить від зовнішнього фінансування. Теперішня Національна програма боротьби із туберкульозом майже на 40% фінансується Глобальним фондом боротьби із ВІЛ/СНІДом, туберкульозом і малярією. Планується, що наступного року фонд ще надасть усю необхідну підтримку, у 2017 р. буде здійснено перехід до зменшення сприяння, а у 2018 р. Глобальний фонд припинить надавати допомогу Україні для боротьби із туберкульозом.

Жваві дискусії та конструктивні діалоги відбувались переважно над такими напрямками концепції боротьби з викликами сучасної епідемії туберкульозу:

  1. комплексні, орієнтовані на пацієнта, профілактика, діагностика та лікування;
  2. рішучі політичні заходи та системи підтримки;
  3. активація досліджень та інноваційної діяльності.

Були озвучені різні амбулаторні моделі лікування з індивідуальним підходом до ведення випадку, так би мовити пацієнт-орієнтовані напрямки співпраці медиків та хворих.